Wiadomości

Czytają dzieciom bajki online

Najnowszy artukuł na ten temat

Izolacja pomogła poznać sąsiadów (niestety)

Fundacja Zaczytani.org codziennie zaprasza dzieci na czytanie bajek na żywo w sieci, a także na wieczorynki dla dorosłych.
Fundacja Zaczytani.org codziennie zaprasza dzieci na czytanie bajek na żywo w sieci, a także na wieczorynki dla dorosłych. mat. prasowe fundacji/Zaczytani.org

Ogłoszenie stanu epidemicznego spowodowanego koronawirusem sprawiło, że kultura przeniosła się do sieci. Pojawia się tu coraz więcej inicjatyw zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz młodzieży. Jedną z nich jest czytanie, bo - jak zapewnia wiele osób - okres kwarantanny to dobry czas do nadrobienia czytelniczych zaległości. Zachęca do tego m.in. Fundacja Powszechnego Czytania, która ruszyła z kampanią "Najlepszy czas na czytanie". Do akcji przyłączają się kolejne osoby i instytucje, które proponują również swoje różnorodne działania promujące czytelnictwo w czasie epidemii.Jedną z nich jest akcja, o której pisaliśmy niedawno w artykule Trójmiejscy aktorzy czytają bajki dla dzieci. Od poniedziałku, 23 marca, aktorzy Bałtyckiego Teatru Różnorodności czytają bajki i baśnie w cyklu "OTO BAJKA". Wszystkie czytania są dostępne bezpłatnie w sieci.

Ale to nie jest jedyna inicjatywa, jaka pojawiła się w Gdyni. Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni, zachęca, by spędzić ten czas kreatywnie, a pomysłami wymieniać się z innymi, podzielić się swoimi pasjami, czegoś się od siebie nauczyć. Inspiracji możemy poszukać online. Na profilu fb oraz stronie Gdynia Rodzinna codziennie aktualizowane są informacje i spotkania na żywo, które dadzą nam poczucie bycia razem.

Czytają bajki edukacyjno-integracyjneKolejnym inicjatorem czytania dzieciom online jest gdyńskie Stowarzyszenie Dwie Strony Medalu, którego misją jest szeroko pojęta integracja osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Jednym z projektów stowarzyszenia jest książka i audiobook pt. "Dwie strony medalu". To cykl 33 edukacyjno-integracyjnych bajek, czytanych teraz w sieci.

- Są to nasze autorskie bajki edukacyjne opowiadające o niepełnosprawnych sportowcach, które wydaliśmy nakładem gdańskiego wydawnictwa Harmonia w marcu ubiegłego roku w postaci ilustrowanej książki i audiobooka. Jest to zbiór 33 bajek, z których każda opowiada o innej dyscyplinie sportu i innej grupie sportowców lub o jednym sportowcu. Są to bajki napisane przez grupę przyjaciół naszego Stowarzyszenia. W ramach tego projektu od października ubiegłego roku do początku marca br. prezentowaliśmy je podczas spotkań z dziećmi w szkołach podstawowych i przedszkolach znajdujących się na terenie Gdyni. W związku z zaistniałą w naszym kraju sytuacją musieliśmy trochę zmodyfikować sposób prezentacji bajek i stworzyliśmy cykl relacji na żywo tworzonych przez osoby współpracujące z naszym Stowarzyszeniem, dyrektorów szkół, a także przedstawicieli gdyńskiego urzędu miasta. Staramy się, żeby codziennie pojawiła się przynajmniej jedna z bajek na naszym fanpage'u na Facebooku. W najbliższym czasie do grona czytających dołączą aktorzy, którzy brali udział w nagraniu audiobooka, oraz aktorzy niemający wcześniej styczności z tym projektem - mówi Magdalena Kulczewska ze Stowarzyszenia Dwie Strony Medalu.
Bajki czytane są obecnie przez osoby związane z Gdynią, nominujące się nawzajem do odczytania kolejnego utworu. Wśród nich znaleźli się: Krzysztof i Wojciech Jankowski, Kasia i Marek Karczewscy, Lechosław Dzierżak, Tomek Podsiadły, Anna Szpajer, Magdalena Stencel, Magdalena Juchniewicz, Beata Szadziul, Ela Cupiał, Joanna Rutkowska, Michał Guć, Ewa Krym, Anna Myszka, Elżbieta Raczyńska.

Zaczytane wieczorynki na żywoZ kolei Fundacja Zaczytani.org codziennie o godz. 19 zaprasza dzieci na czytanie bajek na żywo, a także wieczorynki dla dorosłych o godz. 21 - spotkania z książką i rozmowy wokół książki dla starszych widzów. Wszystko na profilu Zaczytanych na Instagramie.

Fundacja Zaczytani.org zajmuje się promowaniem zaangażowanego czytelnictwa i edukacją społeczną. Uczy budowania poprzez książkę różnorodnych relacji: między dzieckiem a dorosłym, między dorosłymi lub relacji z samym sobą. W ramach programu Zaczytana Akademia fundacja prowadzi bajkoterapię w 13 polskich miastach. Przeszkoleni wolontariusze odbywają łącznie 50 godzin wizyt w szpitalach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, aby wspierać emocjonalnie dzieci. Niestety w okresie stanu epidemicznego wszystkie odwiedziny zostały wstrzymane.

- W trudnym czasie kwarantanny tych relacji szczególnie nam brakuje. Zostaliśmy odcięci od dyskusji, wymiany myśli, spotkań z drugim (trzecim, czwartym, piątym...) człowiekiem. Na szczęście internet nie zna kwarantanny, więc wpadliśmy na pomysł, aby takie spotkania przenieść do sieci. Mamy narzędzia do tego, żeby mimo społecznej izolacji spędzić razem czas przy książce - mówi Agnieszka Machnicka, prezes Fundacji Zaczytani.org.
Fundacja Zaczytani.org zapoczątkowała serię instagramowych wieczorynek dla dzieci. Codziennie o godz. 19 profil www.instagram.com/zaczytani.org przejmuje inny ambasador fundacji i czyta dzieciom bajki na żywo. Do tej pory czytały już: Monika Mrozowska, Joanna Jabłczyńska i Katarzyna Pakosińska. W nadchodzących dniach z dziećmi spotkają się aktorzy: Julia Kamińska, Agnieszka Sienkiewicz, Michał Meyer czy Mikołaj Roznerski.

Opinie (5) 1 zablokowana

 • (3)

  Też mogę poczytać, akurat to jest coś, co dobrze mi wychodzi;)

  • 6 0

  • ja ciagle opowiadam (1)

   • 0 0

   • To ciekawe, opowiadaj dalej

    • 1 0

  • Niektórym w życiu to tylko włosy dobrze wyszły.

   • 0 0

 • Nie dzieciom tylko dziecią! Bynajmniej ja tak piszę.

  • 1 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kontrowersje wokół działalności miejskiego artysty
Kontrowersyjna działalność artysty z Gdyni
Śmiechem w marne czasy. Felietoniści wykpili miniony rok
Felietoniści wykpili miniony rok

Kulinaria

Ostry Cień Mgły i Forfiter. Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali
Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali
Obiady do domu. Zamów i spróbuj nowych rzeczy
Zamów obiady do domu

Sprawdź się

Na podstawie jakiej książki nakręcono film, w którym w głównych rolach wystąpili Magdalena Cielecka i Paweł Deląg?

 

Najczęściej czytane