• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Czym Festiwal Szekspirowski nas jeszcze zaskoczy?

Mateusz Groen
10 lipca 2024, godz. 07:00 
Opinie (21)
Tak zapowiada się 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Będzie się działo. (fot. "12. noc albo co chcecie", reż. Grzegorz Jarzyna, Teatr Młodych w Zagrzebiu, Chorwacja) Tak zapowiada się 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Będzie się działo. (fot. "12. noc albo co chcecie", reż. Grzegorz Jarzyna, Teatr Młodych w Zagrzebiu, Chorwacja)

Do Gdańska powraca Festiwal Szekspirowski, który odbędzie się w dniach 25 lipca - 4 sierpnia. W tym roku mottem imprezy jest hasło "A niech się głowy toczą!". W programie znajdziemy aż 10 polskich premier, a w rywalizacji o prestiżową nagrodę Złotego Yoricka stanie 5 spektakli. Sprzedaż biletów trwa.  IMPREZY I WYDARZENIA Wszystkie spektakle w ramach festiwalu Szekspirowskieg - repertuar i bilety

Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski
lip 25-26
Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski
Kup bilet
lip 26
Ofelia. Studium Przedmiotu
Kup bilet


Wraca Festiwal Szekspirowski. Co warto zobaczyć?Czy planujesz wziąć udział w Festiwalu Szekspirowskim?

Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, organizowany latem przez Gdański Teatr SzekspirowskiFundację Theatrum Gedanense, od 27 lat przyciąga do Trójmiasta zespoły teatralne z całego świata. Dotychczas zaprezentowało się tu ponad 240 grup z ponad 40 krajów, a wśród nich wybitni twórcy, tacy jak Peter Brook, Luk Perceval czy Romeo Castellucci.

Festiwal, będący platformą wymiany doświadczeń i praktyk teatralnych, jest także miejscem spotkań entuzjastów twórczości Williama Szekspira. Festiwal ten to nie tylko prezentacja spektakli z całego świata, ale także konkursy na najlepsze polskie inscenizacje szekspirowskie, w ramach których są rozdawane takie nagrody, jak: Złoty Yorick, SzekspirOFF oraz od 2023 roku Nowy Yorick.
W tym roku na wydarzeniu pojawią się spektakle z Peru, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Włoch, Chorwacji oraz Polski. W programie m.in. "Hamlet" w reż. Declana Donellana, "12. noc albo co chcecie" w reż. Grzegorza Jarzyny, peruwiański "Hamlet" Cheli De Ferrari oraz postapokaliptyczna wersja najsmutniejszej tragedii Szekspira "Romeo i Julia" w reż. Rostyslava Derzhypilskiego.

Tak zapowiada się 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Będzie się dzialo. Tak zapowiada się 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Będzie się dzialo.

Na start "Burza. Prequel". Czy będzie lepszy od "1989"?28. międzynarodowy Festiwal Szekspirowski rozpocznie się 25 lipca prapremierą spektaklu "Burza. Prequel" Maliny Prześlugi w reżyserii Joanny Zdrady.

- To nasza pierwsza pozycja po "1989". Ci z państwa, którzy widzieli ten tytuł lub o nim słyszeli, wiedzą, że poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko. Startujemy trochę w innej kategorii, ponieważ nie robimy musicalu, ale będzie dużo muzyki. Profesor Limon trzy lata temu wyprodukował "Burzę" i to była pierwsza samodzielna produkcja Teatru Szekspirowskiego, jest to dlatego pewna klamra. Od początku chciałam stworzyć sztukę nie dla dzieci, a dla młodzieży. Jest na naszym rynku sztuk, które są dla dzieci lat 6-7. A jak zauważyła moja córka, która ma 12 lat, nie ma na co chodzić. Chociaż sama jestem fanką Teatru Miniatura, to nie wszystko już jej odpowiada, a do Wybrzeża czy do nas na spektakle gościnne nie pójdzie, więc zostaje często Teatr Muzyczny - mówi Agata Grenda, dyrektorka Teatru Szekspirowskiego.


Najnowsza produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego to wielowątkowa opowieść dla młodzieży oraz dorosłych o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej drogi, sile przyjaźni i potrzebie wolności. Spektakl będzie można zobaczyć również kolejnego dnia festiwalu. Tytułowa "Burza" symbolizuje wiele aspektów: lęk przed obcym, oswajanie inności, poszukiwanie własnego miejsca w świecie, bunt przeciwko rzeczywistości oraz dylematy z tym związane.

Gruba i Głupia - laureatki SzekspirOFFa 2023 oraz Nagrody Dziennikarzy 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego będzie można zobaczyć 28 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach nowego spektaklu "Very Cheap". Gruba i Głupia - laureatki SzekspirOFFa 2023 oraz Nagrody Dziennikarzy 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego będzie można zobaczyć 28 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach nowego spektaklu "Very Cheap".

Brutalna walka o władzę językiem Szekspira"A niech się głowy toczą!" - to motto 28. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, nawiązujące do brutalnej walki o władzę z "Antoniusza i Kleopatry". To cyniczne wezwanie przypomina o politycznych rozgrywkach, w których stawką jest życie, a ofiarami nie są jedynie bohaterowie sceniczni, ale również przypadkowe osoby.

Motyw zachęca też do refleksji nad wyborem reakcji na niesprawiedliwość: biernego przyglądania się czy czynnego oporu. Hasło to symbolizuje bunt i niezgodę na bierne przyzwolenie losu, a także odwołuje się do społecznych zmian, politycznych zawirowań i powtarzalności problemów historycznych, które mierzą jednostki i całe wspólnoty.

"A niech się głowy toczą!" - to motto 28. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego "A niech się głowy toczą!" - to motto 28. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego

Konkurs o Złotego Yoricka i ShekspirOFFOd 1994 r. konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych jego twórczością stanowi podsumowanie polskich realizacji szekspirowskich danego sezonu artystycznego. W tym roku festiwalowicze będą mieli okazję zobaczyć pięć finałowych spektakli, które reprezentują najbardziej wyraziste polskie produkcje szekspirowskie. W tym roku ważne jest podkreślenie, że w inkluzywnym teatrze Szekspir staje się alfabetem, a nie tylko tekstem. Zwycięski teatr otrzyma statuetkę Złotego Yoricka oraz nagrodę finansową w wysokości 40 tys. zł.

W konkursie o Złotego Yoricka udział biorą:

 1. "Sen nocy letniej", reż. Jan Klata, Teatr Nowy w Poznaniu
 2. "Makbet", reż. Paweł Palcat, Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
 3. "Makbet. Głosy w ciemności", reż. Aneta Adamska-Szukała, Teatr Przedmieście, Rzeszów
 4. "Wszystko dobre, co się dobrze kończy", reż. Szymon Kaczmarek, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
 5. "Burza. Regulamin wyspy", reż. Katarzyna Minkowska, Teatr im Jana Kochanowskiego w Opolu


 • "Hamlet", reż. Chela De Ferrari, Teatro La Plaza, Peru
 • "Hamlet", reż. Declan Donellan, Cheek by Jowl UK/Teatr Narodowy w Craiovej/Rumunia
 • "Sen nocy letniej", reż. Jan Klata, Teatr Nowy w Poznaniu
 • "Makbet. Głosy z ciemności", reż. Aneta Adamska-Szukała, Teatr Przedmieście, Rzeszów
Do tegorocznego konkursu SzekspirOFF zgłosiło się aż 30 projektów. Celem tego konkursu jest wsparcie finansowe produkcji najciekawszych dzieł artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych. W naborze uczestniczyły offowe, niezależne zespoły teatralne oraz indywidualni twórcy. SzekspirOFF zapewnia dofinansowanie realizacji spektakli stworzonych specjalnie na festiwal, umożliwiając rozwój unikalnych i innowacyjnych interpretacji dzieł Szekspira.

Kwota wsparcia dla każdej nagrodzonej produkcji wynosi 25 tys. zł. Nagrodzone projekty zaprezentowane zostaną podczas 28. Festiwalu Szekspirowskiego, a oceni je międzynarodowe jury i przyzna nagrody SzekspirOFF o łącznej puli 15 tys. zł.

W ramach SzekspirOFF będzie można zobaczyć:

 1. "Hardcore" - Bijata/Pinkiewicz (Karol Bijata, Zofia Pinkiewicz)
 2. "Ofelia. Studium przedmiotu" - Kaczmarek / Pi Pa Piwosz / Romanova
 3. "Przemiana Hamleta (bo trzeba nazwać to przemianą)" - Piotr Mateusz Wach
 4. "Szekspir. Instrukcja obsługi" - Teatr Cinema
 5. "To bitch or not to bitch" - Hertz Haus


Laureaci konkursu o Nowego YorickaKonkurs na Nowego Yoricka to inicjatywa adresowana do młodych, debiutujących twórców w polskim teatrze, mająca na celu inspirację do inscenizowania dzieł Williama Szekspira w kontekście współczesnych problemów i nowych form teatralnych. Pomysłodawcą jest krytyk teatralny Łukasz Drewniak, związany z Festiwalem Szekspirowskim. W tym roku do konkursu wpłynęło 25 zgłoszeń od studentów reżyserii oraz młodych reżyserów i kolektywów artystycznych.

"Burza. Regulamin wyspy", reż. Katarzyna Minkowska, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu "Burza. Regulamin wyspy", reż. Katarzyna Minkowska, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Finalistów wybrali dyrektorzy teatrów: Teatru Studio w Warszawie, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Reżyserzy przygotowali prezentacje, które będą miały premierę na 28. Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim, a następnie mogą wejść do repertuaru partnerskich teatrów. Statuetka Nowego Yoricka zostanie wręczona podczas festiwalu.


Wśród spektakli, które będziemy mieli okazję zobaczyć:

 1. Alexander Dulak, "Burza" (wybór Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie)
 2. Ludmiła Dziasek, "Sen nocy letniej"(wybór Teatru Wybrzeże)
 3. Kolektyw DUPA*, "Romeo i Julia w krainie fakapu" (wybór Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu)


Wydarzenia

28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

70 - 120 zł
Kup bilet
festiwal teatralny

Miejsca

Spektakle

Zobacz także

Opinie (21) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Zaskoczy nas ilością kasy z naszych podatków jakie miasto dołoży do tych performansów (1)

  • 16 7

  • nie mamy wielkich oczekiwań

   • 3 0

 • "Jako społeczeństwo musimy się zmierzyć z historią mordowania Żydów przez Polaków". To nie ponury, nieprzyzwoity żart, lecz (3)

  przedstawiona na poważnie opinia prof. Pawła Machcewicza."

  To Was niedługo zaskoczy. Szykujcie portfele.

  • 17 1

  • No ale tak było

   To jest tak samo ciężko zaakceptować jak to, że Moji rodzice byli nie idealni a owy wzór został stworzony przez dzieciństwo. Tak więc mój drogi przyjacielu stare przysłowie mówi, że podczas Wojna jest w stanie zrobić z człowiekiem wszystko byle tylko jednostka miała przetrwać. Tak Polacy donosili, mordowali tak samo jak Niemcy i Sami żydzi i tu trzeba postawić kropkę

   • 2 10

  • (1)

   antysemityzm zaczął się długo przed wojną...

   • 2 0

   • ciekawe dlaczego

    • 0 0

 • Kiedy wreszcie

  ostatnia edycja? Pora kończyć.

  • 16 8

 • Opinia wyróżniona

  Byłem w Edynburgu na Festivalu Art w sierpniu w tamtym roku. (1)

  Plakat zapowiadał wystep 250 grup teatralnych. Stwierdziłem, że to jakaś pomyłka i założyłem okulary i nastąpiła korekta - miało by 2500 występów. A że wszystko w centrum i blisko dworca to myślałem, że to rozklad jazdy pociągów. Jazda na dwudziestu scenach zaczyna się od 8.30 rano a kończy się po północy. Oczywiście miasto nie śpi, bo wszędzie są występy teatrów ulicznych... Jakiś pajac wziął ode mnie hulajnoga na chwilę i okazało się, że to był początek perfomersu!

  • 7 2

  • W Gdańsku mamy FETA

   Nie trzeba jechać na Fringe do Edynburga, w Gdańsku mamy FETA. Zaczyna się jutro;)

   • 1 2

 • Oddajcie nam festiwal (1)

  Od śmierci prof. Limona festiwal stał się tubą lewicowo-inkluzywnej propagandy i przykładem marszu przez instytucje neokomunistycznych kaowców. Kiedyś mieliśmy przywilej oglądać piękne, wybitne spektakle, jak te w reżyserii Luca Percevala czy Alessandro Serry. Dziś królują obscena, kicz i normalizacja patologii, a ukoronowaniem festiwalu jest spektakl z udziałem upośledzonych osób. Sztuka jest afirmacją życia i zwierciadłem, w którym społeczeństwo na bieżąco lustruje swój twórczy potencjał. Wypaczając tę refleksję, prowadzi się do zbiorowej degradacji tożsamości i poczucia własnego potencjału.

  • 16 1

  • No cóż

   Jest jedna diagnoza: lewactwo

   • 6 0

 • Jak będzie dobry i ludzie przyjdą to nas zaskoczy.

  • 4 1

 • Opinia wyróżniona

  Mądra nastolatka! (1)

  "Jest na naszym rynku sztuk, które są dla dzieci lat 6-7. A jak zauważyła moja córka, która ma 12 lat, nie ma na co chodzić." - pocieszę Cię, dziewczyno, że dorośli też nie mają na co chodzić. Kiedyś chodziłabyś na szuki razem z dorosłymi, ale teraz to zbyt ryzykowne. W każdej z nich ktoś biega nago, wulgaryzmów więcej, niż u Fagaty.

  • 18 2

  • taka opinia bez sensu i wyróżniona

   teatr ,ma prowokować i skłaniać do przemyśleń, prowokować. To są normalne środki artystyczne, przebieranki, nagość, efekty dźwiękowe czy wulgaryzmy. Ale sztuki są różne, dla każdego coś się znajdzie, są przedstawienia klasyczne, np. Żabusia, trzeba po prostu się orientować i nie ulegać powierzchownym i nieprawdziwym opiniom jak ta powyżej.

   • 1 0

 • Feta 100 razy lepsza

  • 6 0

 • dno

  szkoda czasu

  • 11 2

 • dla nawiedzonych.

  • 8 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile placówek liczy Muzeum Narodowe w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane