• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Czy warto badać straty wojenne 77 lat po zakończeniu wojny?

Cykl wykładów i spotkań (Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku realizowanych w ramach projektu Badanie strat wojennych kolekcja Jacoba Kabruna etap I odbywa się w soboty o godz. 17.00, online na platformie Zoom.

kwi 28

niedziela, godz. 11:00 - 14:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Na spotkania obowiązują zapisy zainteresowanym prześlemy link mailem: zapisy@mng.gda.pl
Kontakt: m.mielnik@mng.gda.pl

Czy warto badać straty wojenne 77 lat po zakończeniu wojny? Podczas spotkania postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, omawiając zagadnienie z dwóch perspektyw pracownika Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN i muzealnika. Wykład przybliży historię badań polskich strat wojennych i obecną działalność ministerstwa w zakresie prowadzenia działalności badawczej, restytucyjnej i popularyzacyjnej oraz kwestię badania strat wojennych w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Omówionych zostanie też kilka przykładów obiektów o burzliwych losach i jakie korzyści dają badania strat wojennych poza restytucją. Wykład wygłoszą Małgorzata Zając (MKiDN) oraz Magdalena Mielnik (MNG).

Małgorzata Zając
Główny specjalista ds. projektów badawczych i Programu Ministra Badanie polskich strat wojennych, Departament Restytucji Dóbr Kultury, MKiDN.

Absolwentka historii sztuki i filologii niemieckiej; stypendystka na Ludwig Maximilian Universität w Monachium; stażystka Koordinierungsstelle für Kulturgutverluste w Magdeburgu (2004) i Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg (2013). W latach 20052018 pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie zajmowała się inwentaryzacją zbiorów, administrowaniem bazy do ewidencji muzeliów oraz badaniem wojennych losów kolekcji wilanowskiej, a także opieką merytoryczną nad wybranymi kolekcjami rzemiosła artystycznego. Badaniami proweniencyjnymi i stratami wojennymi zajmuje się od 2003 r. W MKiDN od końca 2018 r., początkowo odpowiedzialna za prowadzenie bazy strat wojennych, monitoring rynku aukcyjnego, pisanie wniosków restytucyjnych, obecnie za kwerendy i projekty badawcze oraz opiekę merytoryczną nad programem Badanie polskich strat wojennych. Prelegentka szkoleń Badania proweniencyjne teoria i praktyka Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Uczestniczka wielu krajowych i zagranicznych szkoleń, seminariów i konferencji poświęconych badaniom proweniencyjnym i stratom wojennym.

Magdalena Mielnik
Dr historii sztuki, kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Koordynatorka i uczestniczka projektów dotyczących badania strat wojennych Muzeum Narodowego w Gdańsku.  Autorka książki Sztuka życia. Tematyka moralistyczna w Gdańsku XVI i XVII wieku napisanej na podstawie pracy doktorskiej wydanej przez MNG w 2019 roku. Zainteresowania badawcze: sztuka gdańska w okresie nowożytnym, nowożytna literatura moralistyczna i kaznodziejska, w szczególności skierowana do kobiet, a także malarstwo gdańskie XIX i 1. poł. XX wieku, historia muzealnictwa.

Fot. Johann Carl Schultz, Portret rodziny malarza, Gdańsk, 1843, tektura, technika olejna, nr inw.: MNG/SD/761/M/1-8, zdjęcie sprzed 1945 roku i obecnie.

Opinie

Sprawdź się

Pierwszym teatrem powojennym w Trójmieście jest...?

 

Najczęściej czytane