• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Czwartki w Muzeum

Muzeum Gdańska zaprasza wszystkich miłośników i pasjonatów historii miasta do poszerzania wiedzy o Gdańsku podczas Czwartków w Muzeum Gdańska. W każde czwartkowe popołudnie lutego odbędzie się godzinne spotkanie poświęcone wystawom prezentowanym w Oddziałach Muzeum, albo warsztat.

Czwartki w Muzeum Gdańska to kontynuacja cyklu Czwartków w Historycznym, podczas których w Oddziałach Muzeum przez cały rok z wyłączeniem okresu letniego odbywają się spotkania poświęcone historii Gdańska i Pomorza. W ramach cyklu organizowane są wykłady, debaty, oprowadzania kuratorskie po wystawach, promocje książek, debaty i warsztaty.

- Program "Czwartków..." przeznaczony jest dla wszystkich gdańszczan zainteresowanych dziedzictwem naszego miasta i jego historią oraz dla osób, które stawiają pytania o tożsamość współczesnego Gdańska. To dość szerokie zagadnienia, ale nasze Muzeum stara się na te pytania odpowiadać. Po to także gromadzimy i prezentujemy nasze zbiory - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

3 wystawy - 3 oprowadzania

Wszystkie tematy spotkań będą nawiązywać do aktualnie wystaw czasowych prezentowanych w Oddziałach Muzeum Gdańska. W Ratuszu Głównego Miasta do 11 lutego 2018 r. można zobaczyć wystawę "Bliźniemu Swemu..." oraz "Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej...". Tę ostatnią można zobaczyć w otwartej niedawno Galerii Palowej. W Muzeum Bursztynu, aż do 30 września 2018 r. pokazywana będzie wystawa "Bursztynowe Art Déco...".

- W najbliższy czwartek, 8 lutego, zaprezentujemy sztukę współczesną, wyrażaną chociażby poprzez prezentowane dzieła Zbigniewa Beksińskiego, które w marcu będzie można nabyć na aukcji charytatywnej w Rzeszowie. W trzeci czwartek lutego gdańszczanie będą mogli zapoznać się szerzej z historią bursztynu w dwudziestoleciu międzywojennym i wyrobami bursztynników żyjących w tym czasie, a w ostatni czwartek lutego po wystawie o gdańskim złotnictwie gościnnie oprowadzi Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu. Przybliży on także postać Jana Polmanna - jednego z najwybitniejszych gdańskich złotników - dodaje Waldemar Ossowski.

Godzinne spotkania z reguły rozpoczynają się o 17:00. Spotkanie z Dariuszem Nowackim, podzielone na dwie części, tj. oprowadzanie i wykład, rozpocznie się wyjątkowo o 16:30 i potrwa do 18:30.

Opinie

Sprawdź się

Jan Paweł II odbył osiem podróży apostolskich do Polski. Ile razy odwiedził Trójmiasto?