• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Czwartki w Muzeum Gdańska. Promocja książki "Niedopowiedziane biografie" dr Jakuba Gałęziowskiego

Muzeum Gdańska zaprasza na Czwartki w Muzeum Gdańska. 23 marca odbędzie się promocja książki "Niedopowiedziane biografie" dr Jakuba Gałęziowskiego.

Książka Jakuba Gałęziowskiego dotyczy przede wszystkim dzieci urodzonych z powodu wojny, wojennej przemocy seksualnej, tuż powojennych aborcji i samodzielnego macierzyństwa. Tematy te wciąż są białymi plamami w polskiej historiografii i szerzej - w narracji o II wojnie światowej i jej społecznych konsekwencjach.

Dzieci urodzone z powodu wojny (children born of war, CBOW) czy, jak same o sobie mówią, "dzieci wojny", są owocem relacji okupantów z kobietami z podbitych narodów, zarówno związków dobrowolnych, jak i gwałtów. Przez lata tożsamość i pochodzenie takiego potomstwa były ukrywane przez matki, rodziny zastępcze, ale i polski system. Jakub Gałęziowski sięga do archiwów i relacji historycznych, rozmawia też z CBOW, by odtworzyć ich biografie oraz miejsce w społeczeństwie. Po roku 1989 kolejne przemilczane tematy i grupy społeczne wychodzą z cienia. Może nadeszła kolej na coming outy polskich CBOW i ich rodzin.

Spotkanie towarzyszące wystawie czasowej "Wolę o tym nie mówić". Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość.

Gdzie: Wielka Sala Wety w Ratuszu Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Wstęp: wolny.

Opinie

Sprawdź się

NOMUS czyli: