• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Cztery żywioły - wystawa malarstwa tajskiego

Zapraszamy na "CZTERY ŻYWIOŁY" - wystawę malarstwa tajskiego do Galerii Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

26 marca - 31 maja 2024, godz. 9:00

Wstęp wolny

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Wystawę można zwiedzać 11-30 czerwca 2016, codziennie w godz. 14:00 - 19:00.
Wstęp wolny.

Ponowna wizyta artystów tajskich w Polsce jest kontynuacją rozpoczętej dwa lata wcześniej współpracy, warsztatów oraz wspólnej wystawy w Galerii DAP. Jej efektem były zarówno rewizyty polskich artystów w Chang-Mai, Krabi i Bangkoku, jak i obecny przyjazd ośmiu artystów do Polski. Historyczne związki kultury polskiej z Orientem i Syjamem sięgają wieku XIX i początku lat 20-tych, który był intensywnym okresem poznawania przez badaczy i intelektualistów tego fascynującego rejonu świata. Na dowód tego wystarczy wymienić nazwiska takich mistrzów, jak: Marcin Raciborski, Kazimierz Rauppert, prof. Michał Siedlecki, Józef Mehoffer, Olga Boznańska, Julian Fałat, Stefan Żeromski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Kazimiera Iłłakowiczówna, czy Jan Sztaudynger.

Co ciekawe, również historia Tajlandii obfituje wieloma analogiami do naszych polskich dziejów. Dla Tajów niezmiernie trudnym był okres II wojny światowej, jak i wieloletni czas powojenny. Wykazali się wówczas cechami silnego poczucia własnej wspólnoty, niezależności państwowej i osobistej, co można przyrównać też do cech przynależnym nam, Polakom. Mieszkańców jednego z piękniejszych krajów Orientu cechuje niezwykła wrażliwość na piękno otaczającej ich natury. Posiadają przy tym wrodzone umiejętności i talenty artystyczne, które są rozwijane w doskonale zorganizowanym systemie edukacji.

Ośmiu artystów z profesorem Kamolem Tassananchalee na czele przywiezie do Polski coś innego, niezwykle autentycznego, mocno osadzonego w tradycji swojego kraju, przy jednoczesnym czerpaniu z tego, co najlepsze w sztuce europejskiej i amerykańskiej. Prof. Kamol Tassananchalee sam mówi o własnej twórczości, że jest syntezą czterech żywiołów: ziemi, powietrza, ognia i wody.

"Dzieła Kamola Tassananchalee, jedynego artysty z Tajlandii na tegorocznym Biennale w Wenecji, koncentrują się wokół światowego Constans, który dąży do ciągłych zmian - na lepsze lub na gorsze." - pisze o jego twórczości kurator Biennale. Artyści tajscy próbują realizować tę ideę w pracy twórczej i stałym poszukiwaniu nowych form wyrażania siebie, co czynią z pasją i wewnętrzną radością, której można im tylko pozazdrościć. Do swojej pracy podchodzą też z niezwykłą atencją - "Artysta musi być sobą. Musi on pracować przez wiele lat, by zdobyć wystarczające doświadczenie, które pozwoli mu móc reprezentować swój kraj."

Wspólny projekt zakładał dwie wystawy w stołecznej Warszawie, gdzie artyści wspólnie z Polakami gościli w Centrum Promocji Kultury przy ulicy Podskarbińskiej 2 i w jednej z sal Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków "DAP" przy ulicy Mazowieckiej 11a. Kolejne cztery dni były wypełnione warsztatami w podwarszawskiej Gminie Wiązowna wraz z Piknikiem Artystycznym w Dłużewie.

Kolejnym punktem projektu jest królewski Gdańsk, który przyjmuje artystów tajskich w gościnnych murach kultowego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Podczas pobytu w Polsce twórcy odwiedzą również Poronin, Olsztyn, Pasym i zamek w Reszlu, po czym 14 czerwca wrócą na ostatni dzień do Warszawy, gdzie odbędzie się pożegnalny pokaz w przestrzeni Centrum Olimpijskiego.

Sztukę Tajlandii w Polsce zaprezentują: prof. Kamol Tassananchalee, Decha Warashoon, Wattanachot Tungateja, Nukoon Panyadee, Kamol Kongthong, Thepsakdi Thongnopkoon, Pongdej Chaiyakut, Anuchai Secharunputong.
Stronę polską reprezentują: Wojciech Cieśniewski, Marek Ruff, Jacek Maślankiewicz, Marcin Kokoszko, Anna Krzemińska, Alina Dorada-Krawczyk, Beata Tomczyk-Sokołowska.

Realizowany projekt artystyczny jest spotkaniem przyjaciół z odległych geograficznie i kulturowo krajów, połączonych ideą wspólnego tworzenia i przeżywania sztuki.

Kurator wystawy: Marek Sokołowski

Partnerem wizyty artystów tajskich jest Ambasada Tajlandii w Polsce.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku zbudowano Łaźnię Miejską w Nowym Porcie? Jaką funkcję będzie pełniła współcześnie?