Wiadomości

stat

Czołg i powstańcy w św. Janie

Kadr otwierający jedną z części serialu "Kolumbowie".
Kadr otwierający jedną z części serialu "Kolumbowie". mat. prasowe

Powstańcy znów pojawią się w Kościele św. Jana - tak jak podczas kręcenia słynnego serialu "Kolumbowie". W gdańskiej świątyni będzie można zobaczyć film Janusza Morgensterna i przyjrzeć się, jak II Wojna Światowa jest przedstawiana w kulturze popularnej.Jan Englert i Karol Strasburger kryjący się przed ostrzałem podczas niemieckiej okupacji, ruiny budynków czy czołg w kościele św. Jana. To część widoków, które towarzyszyły kręceniu pięcioodcinkowego serialu "Kolumbowie", poświęconego losom tzw. pokolenia kolumbów, czyli osób, których okres wchodzenia w dorosłość przypadł na czas II Wojny Światowej.

Od niedzieli Kolumbowie ponownie pojawią się w Gdańsku, gdzie przed czterdziestu laty Janusz Morgenstern realizował ten film. W programie imprezy "Kolumbowie w św. Janie", organizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, oprócz projekcji filmowych odbędą się także dyskusje na temat medialnego przedstawiania tematyki związanej z II Wojną Światową.

- Punktem wyjścia całego przedsięwzięcia jest fakt, że część zdjęć do serialu "Kolumbowie" powstała w Gdańsku i kościele św. Jana, gdzie ekipa filmu spędziła dwa tygodnie - opowiada Bartek Filip, koordynator projektu. - To punkt wyjścia do dyskusji na temat tego, w jaki sposób II Wojna Światowa jest przedstawiana w kulturze popularnej.

Projekcje będą odbywać się w niedzielę i poniedziałek. Wtorek upłynie pod znakiem dyskusji. Główną atrakcją będzie spotkanie z twórcami serialu Kolumbowie w Ratuszu Staromiejskim: Januszem Morgensternem, Jackiem Butrymowiczem, Haliną Golanko, Andrzejem Kotkowskim i Januszem Zaorskim. Opowiedzą o tym, jak powstawał serial, poruszą też temat kulis kręcenia filmu na terenie Gdańska. Pochylą się również nad tym, jak w latach 70. w obiegu telewizyjnym funkcjonował temat II Wojny Światowej.

- Chcemy zastanowić się nad tym, czy kultura popularna wpływa pozytywnie na obraz wojny - opowiada Bartek Filip. - Nasze dyskusje mają rys krytyczny, ale skupiamy się przede wszystkim na pozytywnych wpływach na obraz wojny. Dajemy więc dojść do głosu artystom, którzy stworzą autorski komentarz do obrazu II Wojny Światowej w kulturze popularnej.

W przestrzeni miejskiej, pod kierownictwem Iwony Zając i Michała Frydrycha ,powstawać będą murale, będące artystyczną interpretacją współczesnego spojrzenia na II Wojnę Światową (na elewacji Wydziału Filologicznego i Historycznego UG oraz w podziemnym przejściu do uczelni). W Ratuszu Staromiejskim zostanie zaprezentowany powstały specjalnie na tą okazję wideo-art "Archiwum", stworzony przez Katarzynę Kijek i Przemysława Adamskiego, inspirowany tekstami polskiej kultury popularnej, związanymi z II Wojną Światową.

Dopełnieniem będzie spotkanie panelowe "II Wojna Światowa w polskim komiksie", w którym wezmą udział twórcy takich polskich komiksów wojennych, jak "Burza", "Westerplatte. Załoga Śmierci" czy "Achtung, Zelig". Wspólnie będą dyskutować o historii polskiego komiksu o II Wojnie Światowej, a także współczesnej roli i pozycji komiksu o tematyce wojennej oraz tym, jak tworzy się prace poświęcone temu zagadnieniu.

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14

listopada

22. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Klub ŻAK

14

listopada

19

listopada

Mumio: Taki Miks Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

Roboty z odzysku. Recenzja filmu "Terminator: Mroczne przeznaczenie"
Recenzja filmu "Terminator: Mroczne ..."
Świetny koncert Lao Che w Starym Maneżu
Koncert Lao Che w Starym Maneżu

Kulinaria

Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście
Niedzielne obiady i animacje w restauracji hotelu Radisson Blu
Rodzinny obiad w hotelu Radisson Blu

Planuj z nami tydzień

Nie tylko Święto Niepodległości. Planuj tydzień
Nie tylko Święto Niepodległości

Sprawdź się

Najlepszy film Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymuje: