stat

Cześć Lato! Letnie przesilenie w Experymencie

Noc Świętojańska od setek lat fascynuje, zaciekawia i zadziwia z tą porą wiążą się liczne tradycje i rytuały. To właśnie podczas pierwszego dnia lata w Polsce świętowano Noc Kupały, a w Szwecji Midsommar. Odprawiano obrzędy, szukano kwiatu paproci i spoglądano w gwiazdy. I właśnie obserwowanie nieba będzie tematem przewodnim letniego przesilenia, na które Experyment zaprasza 19 i 20 czerwca (w sobotę aż do godziny 22:00). Cześć Lato!

Warsztaty rodzinne. Cztery pory roku
Każdy, niezależnie od wieku, jest w stanie powiedzieć, ile mamy pór roku, ale czy wiadomo, dlaczego one w ogóle istnieją? Jak to możliwe, że słońce wschodzi i zachodzi o różnych porach w ciągu roku? Czy niebo na półkuli północnej i południowej wygląda tak samo? Wraz z edukatorami Centrum Nauki Experyment, uczestnicy warsztatów będą mogli przeprowadzić szereg chemicznych eksperymentów, dzięki którym zobaczą wiosenną mgłę, letnie świetliki czy jesienne liście.}

Salka HydroŚwiat. Sobota i niedziela, 12:00, 15:00, dla dzieci powyżej 5. roku życia  wydarzenie dodatkowo płatne

Noc czerwcowa, królowa jaśminowa
Czerwiec jest szalony. W południe przypieka słońce, które świeci najwyżej w roku, a dzień trwa najdłużej. I mimo że podczas przesilenia letniego światła jest najwięcej, noc nie jest pozbawiona uroku i magii. Ciepłe wieczory zachęcają do dłuższego niż zwykle cieszenia się młodym latem i początkiem wakacji. Złota łuna po zachodzie słońca pięknie kontrastuje z granatowym niebem, a księżyc dopełnia uroku zatopiony w zapachu kwiatów i śpiewie wieczornych ptaków. W drugiej części nocy, gdzieś wśród mgieł pojawiają się dwa jasne i niezwykłe obiekty. Są doskonale widoczne gołym okiem, bo to największe planety Jowisz i Saturn! Niebo ozdabia wstęga Drogi Mlecznej i zbudowany z jasnych gwiazd Trójkąt Letni, zwiastujący początek tej pory roku. Jak znaleźć wszystkie znaki na niebie? Co obserwować podczas najkrótszych nocy? Symulacja nieba na ekranie i opowieść astronoma przybliży magię i naukę czerwcowej nocy. Wykład dla rodzin z dziećmi poprowadzi dr Jerzy Rafalski.

Duża Komnata. sobota, 11:30, 14:00, 20:00. niedziela: 11:30, 14:00

Gwiaździsty pokaz
Pewnie zdarzyło Wam się zaobserwować spadającą gwiazdę. Słyszeliście też o zorzach polarnych. Ale jakie procesy odpowiadają za te zjawiska? Czym są te zjawiska? W czasie pokazu uczestnicy przyjrzą się zjawiskom na styku kosmosu i naszej atmosfery, a potem sami polecą w kosmos (oczywiście w przenośni) na scenie CNE!

Scena CNE. sobota, 19:00


Godziny otwarcia Centrum w dniach 19-20.06.2021:
sobota 10:00-22:00
niedziela 10:00-19:00

Bilety do kupienia na experyment.gdynia.pl

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25 - 30 zł
  • Bilet ulgowy
    15 - 30 zł
bilet normalny na wystawy 25 zł
bilet ulgowy na wystawy 15 zł
bilet na wystawy + warsztaty 30 zł (jedna cena dla wszystkich - dzieci i dorosłych)

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Co to jest antresola?