Wiadomości

Czerwcowy 'Hamlet' zwiastunem Festiwalu Szekspirowskiego

Włoski spektakl "Hamlet. Cisza ciała" jest zapowiedzią Festiwalu Szekspirowskiego.
Włoski spektakl "Hamlet. Cisza ciała" jest zapowiedzią Festiwalu Szekspirowskiego. fot. Alain Volut / mat. prasowe

Chociaż do Festiwalu Szekspirowskiego jeszcze półtora miesiąca, już w czerwcu obejrzymy spektakl oparty na motywach z twórczości Szekspira. "Hamlet/Amletto. Nella Carne il Silenzio" Compagni Laboratorio di Pontedera zagrany gościnnie w Teatrze Wybrzeże 18 i 19 czerwca będzie zapowiedzią 13. edycji sierpniowego festiwalu.Spektakl "Hamlet. Cisza ciała" (polska wersja tytułu) wyreżyserowany został przez znanego włoskiego twórcę Roberto Bacciego, jednego z wieloletnich współpracowników wielkiego reformatora teatru - Jerzego Grotowskiego. Bacci należał do współzałożycieli słynnego ośrodka badawczego Centro di Lavoro/Workcenter of Jerzy Grotowski w Pontederze, gdzie Jerzy Grotowski osiadł w latach 80. XX wieku i pozostał do śmierci. Tam Grotowski wraz z wyselekcjonowaną grupą uczniów skupił się na pracach nad tzw. sztukami rytualnymi i "procesem organicznym" działającego aktora, wykorzystując wypracowane wcześniej przez siebie i współpracowników techniki źródłowe.

Spektakl Roberto Bacciego nawiązuje do nauk mistrza. - "Hamlet" w inscenizacji Bacciego to spektakl oparty przede wszystkim na pomyśle przeniesienia właściwości sceny elżbietańskiej na aktora - jego ciało i twarz. Scena elżbietańska jest tu pojmowana jako plansza do gry, której cechą jest zdolność do stałej zmiany czasoprzestrzeni, wywoływanej fizyczną obecnością aktora. Bacci celowo wprowadza elementy nieobecne w tekście sztuki i czyni swą koncepcję budowania spektaklu widoczną sprawiając, że ta inscenizacja Szekspira jest żywa, pełna i estetycznie wysublimowana - opowiada Jerzy Limon, dyrektor gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego.

Włoskie przedstawienie odbędzie małe tournée po Polsce. Spektakl przyjeżdża na zaproszone Instytutu Teatralnego im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, w ramach festiwalu teatralnego "Świat miejscem prawdy" uświetniającego obchody trwającego Roku Grotowskiego. Pierwsze polskie pokazy odbędą się jednak w Gdańsku (18-19 czerwca, godz. 20:00). Potem spektakl zobaczą widzowie we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie włoski "Hamlet" zagości na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Malta".

Bilety na spektakl Hamelt / Amleto. Nella Carne il Silenzio kupować można w kasie Teatru Wybrzeże.

Uwaga! Widoczność polskich napisów wyświetlanych nad sceną w pierwszych 3 rzędach jest ograniczona. Zaleca się, aby siadali tam widzowie władający językiem włoskim.

Opinie (2)

  • Bacci

    Ten reżyser mocno nawiązuje do Grotowskiego. Z ciekawości wybiorę się na spektakl, by przekonać się, czy to przypadkiem nie zwykłe epigoństwo. :)

    • 2 0

  • Przy niepełnej sali

    Siedmiu aktorów i ciekawy ,prawdziwy teatr . Brawo . Zastanawiam się często dlaczego tak trudno w Polsce zobaczyć dobrego Szekspira .

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Od soboty jedzenie tylko na wynos. Nowe obostrzenia dla gastronomii
Nowe obostrzenia: jedzenie tylko na wynos

Kulinaria

Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Od soboty jedzenie tylko na wynos. Nowe obostrzenia dla gastronomii
Nowe obostrzenia: jedzenie tylko na wynos

Sprawdź się

Kto na początku był liderem legendarnego działającego w Gdańsku teatrzyku Bim-Bom, z którego wywodzą się m.in: Jacek Fedorowicz i Alina Afanasjew?

 

Najczęściej czytane