• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czas muzycznej zadumy

Stefan Wesołowski
1 listopada 2010 (artykuł sprzed 12 lat) 
Zaduszki w Trójmieście organizowane są od 12 lat. Artyści w ten sposób wspominają i oddają cześć tym spośród nich którzy odeszli w mijającym roku. Zaduszki w Trójmieście organizowane są od 12 lat. Artyści w ten sposób wspominają i oddają cześć tym spośród nich którzy odeszli w mijającym roku.

Odejście bliskich jest jedną z tych sytuacji, z którą każdy radzi sobie na swój sposób. Jedni zamykają się w sobie, przeżywając swoją tragedię w ciszy, inni potrzebują uwolnienia emocji, dzieląc się swym żalem z innymi. Dla każdego też co innego wyda się stosowne przy żegnaniu czy wspominaniu zmarłych. Trójmiejscy artyści proponują kilka wydarzeń poświęconych upamiętnieniu tych, którzy odeszli.Najbardziej powszechnym spośród dostępnych sposobów na wyrażenie wspólnych emocji pozostaje muzyka. Jest ona w stanie skutecznie ukoić ból, wyciszyć, ale też wykrzyczeć najgłębiej przeżywane dramaty i - co chyba najważniejsze - nie potrzebuje do tego słów.

Z pewnością dlatego właśnie coraz bardziej rozpowszechnione są organizowane w pierwszych dniach listopada koncerty zaduszkowe, adresowane do odbiorców różnych gatunków muzycznych. Podobnie jest w najbliższych dniach w Trójmieście.

2 listopada odbędą się dwa skrajnie odmienne koncerty. W bazylice św. Mikołaja w Gdańsku wystąpi Polski Chór Kameralny, który wykona dzieła wokalne różnych epok, poświęcone tematyce przemijania, wieczór poświęcony jest zaś Ofiarom Ziemi Gdańskiej poległym w katastrofie pod Smoleńskiem.

Inny charakter będzie miał koncert, który tego samego wieczoru odbędzie się w sopockiej Versalce. Nie zabraknie tam z pewnością atmosfery zadumy, towarzyszyć jej będzie jednak argentyńskie tango i portugalskie fado, w wykonaniu zespołu Tango y Mas pod kierownictwem Ariela Ramireza.

3 listopada w kościele św. Jana w Gdańsku odbędą się VIII Pomorskie Zaduszki Artystyczne, na program których złożą się najbardziej poruszające fragmenty dzieł ze światowej literatury muzycznej. Usłyszymy więc Adagio S. Barbera, arię Erbarme Dich z Pasji wg św. Mateusza J. S. Bacha, kilka części z Requiem G. Faure i Lacrimosa z Requiem W. A. Mozarta. Partie solowe wykonają Magdalena Rybicka (mezzosopran) i Leszek Skrla (baryton), którym towarzyszyć będą Orkiestra Symfoniczna PFB i Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod batutą Aleksandra Grefa.

Warto pamiętać też o innym wydarzeniu, które odbędzie się tego samego dnia - znacznie bardziej kameralnej i o towarzyszącej tylko roli muzyki, ale dla wielu z pewnością bardzo ciekawej. W Dworku Sierakowskich w Sopocie odbędą się Zaduszki Poetyckie, podczas których wspominana będzie twórczość zmarłych w 2009 i 2010 roku poetów Mariana Grześczaka, Kazimierza Hoffmana i Jarosława Markiewicza.

4 listopada zaś wydarzenie o najdłuższej tradycji - w kościele oo. Franciszkanów w Gdyni odbędą się XII Zaduszki Jazzowe, organizowane od początku z inicjatywy saksofonisty Przemka Dyakowskiego.Jak co roku, podczas tego spotkania muzycznego wystąpią czołowi przedstawiciele trójmiejskiego jazzu.

Wydarzenia

Koncert Zaduszkowy - Pożegnania

20 zł
muzyka poważna

XII Zaduszki Jazzowe

jazz

Jazz Travel: Zaduszki Jazzowe - Tango Y Mas (2 opinie)

folk / reggae / world, jazz

VIII Pomorskie Zaduszki Artystyczne

muzyka poważna

Zaduszki poetyckie - czytają: Krzysztof Karasek, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kass i inni

wieczór literacki, spotkanie

Opinie (1)

  • jazz

    zaduszki jazzowe u Franciszkanów, tradycyjnie ze światłem, tradycyjnie uszy zmarzną.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Z Gdyni w daleki świat. Wystawa modeli statków z II połowy XX w. na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Znana polska ilustratorka Anita Głowińska jest autorką:

 

Najczęściej czytane