• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czarownice na stos - krótka historia ludzkiego lęku

Łukasz Rudziński
12 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Spektakl "Czarownice z Salem" w reżyserii Adama Nalepy prezentowany będzie na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Premiera 24 kwietnia. Spektakl "Czarownice z Salem" w reżyserii Adama Nalepy prezentowany będzie na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Premiera 24 kwietnia.

O tym, że lękamy się tego, czego nie znamy, wiadomo od dawna. Na kartach historii wiele jest tragicznych incydentów, spowodowanych panicznym strachem czy nieuzasadnioną obawą. Jednym z takich smutnych rozdziałów jest proces czarownic z Salem, na podstawie których w Teatrze Wybrzeże przygotowywany jest spektakl. Premiera 24 kwietnia, choć pokazy przedpremierowe już 13, 14 i 15 kwietnia.



Zdarzyło ci się być ofiarą plotki lub oszczerstwa, które ci zaszkodziło?

Słynna historia Czarownic z Salem ma swój początek w 1691 roku. Wtedy to w niewielkiej miejscowości Salem córka miejscowego pastora, Betty Parris, i jej kuzynka Abigail Williams zaczęły cierpieć na dziwne konwulsje. Twierdziły, że rzucono na nie czar i oskarżyły o to żebraczkę Sarę Goods, staruszkę Sarę Osborne oraz murzyńską niewolnicę, Titubę. Konwulsje dotknęły też inne mieszkanki Salem.

"Czarownice" osadzono w więzieniu. Kiedy w czasie publicznego przesłuchania któraś z oskarżonych zabierała głos, dotknięte osobliwą "chorobą" dziewczynki tarzały się po podłodze. Niewolnica Tituba przyznała się do winy i podała nazwiska wielu innych mieszkańców miasteczka, rzekomo parających się czarną magią. To wywołało lawinę. Oskarżano kolejne osoby, więzienia przepełnione były wiedźmami i czarownikami. W maju 1692 roku przed sądem stanęło około 80 osób.

Jeśli ktoś przyznał się do stosowania magii miał szansę wyjść na wolność. Innym groziła śmierć. Właściwie każdy mógł zostać oskarżony o uprawianie czarów. Doszukiwano się ich na przykład w śmierci bydła, obwiniając sąsiadów.

W trwającym kilka miesięcy procesie (do stycznia 1693 roku) skazano na śmierć przez powieszenie na szubienicy 19 osób, głównie starsze i ubogie kobiety. Wśród skazanych znalazł się także pastor, który odmówił dalszego aresztowania rzekomych czarownic. Jednego z oskarżonych zabito, miażdżąc mu głowę kamieniami. W wyniku procesów zginęło w sumie 13 kobiet i 7 mężczyzn.

Proces "czarownic z Salem" wywołał powszechne oburzenie społeczeństwa Nowej Anglii i skutkował odsunięciem purytanów od wpływu na władze i zapoczątkował ewolucję społeczeństwa amerykańskiego w kierunku państwa neutralnego ideologicznie. Żądano zadośćuczynienia rodzinom ofiar oraz osobom niesłusznie aresztowanym i prześladowanym. Jednak aż do 1954 r. nie wszyscy skazani na śmierć byli formalnie uniewinnieni.

Proces "Czarownic z Salem" rozsławiły amerykańskie dramaty: "Giles Corey" Henry'ego Wadswortha Longfellowy oraz "The Crucible" (pol. Czarownice z Salem) Arthura Millera, będące alegorią prześladowań jednostek przez niesprawiedliwą władzę (dramat Millera jest rozważaniem na temat konsekwencji działalności senatora McCarthy'ego).

Ten drugi tekst zrobił prawdziwą karierę w światowym teatrze. W Polsce tekst wystawiono około 30 razy. Sztukę reżyserowali m.in. Zbigniew Hübner, Izabela Cywińska, Grzegorz Bral czy Adam Orzechowski.

Spektakl będzie mieć premierę w ramach Festiwalu Wybrzeże Sztuki 24 kwietnia. Jednak już w weekend zobaczyć można przedstawienie podczas pokazów przedpremierowych - od soboty do poniedziałku 13-15 kwietnia (godz. 18).

Spektakl

8.4
123 oceny

Czarownice z Salem

spektakl dramatyczny

Miejsca

Spektakle

Opinie (39)

  • Spotkałem czarownice (1)

    Dzisiaj spotkałem w Gdańsku przy Bramie Wyżynnej cztery czarownice romskiego pochodzenia ,które na siłę wciskały mi obrazki z Papieżem Benedyktem. Wszystko było O.K. gdyby nie kazały mi za to zapłacić bo idą na pielgrzymkę i potrzebne im są pieniądze. Myslę,że to te czarownice co przyjechały z Rumunii na pogrzeb swojego Guru. Tylko ,po co jechały aż na Głowne Miasto w Gdańsku ?

    • 4 5

    • Tak, tak.

      Też spotykałem kiedyś takie osoby. Waliły najtańsze piwa z Penny, siurały w krzakach i rozmawiały w języku polskim. Inne kradły w berlińskich sklepach.

      • 2 0

  • pomorze gdanskie jest terenem (1)

    na ktorym najpozniej przyjelo sie chrzescijanstwo. bardzo mi sie to podoba;-)

    • 5 2

    • Narzucone siłą, kosztem bardzo wielu ofiar

      • 4 2

  • cóż, protestanci...

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdańsk był jednym z sześciu miast - organizatorów Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. W którym roku odbyło się to sportowe wydarzenie?

 

Najczęściej czytane