Wydarzenie

Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
25 lutego - 26 marca 2017
godzina:
11:00 - 19:00
miejsce:

Państwowa Galeria Sztuki  mapa

adres:
Sopot, pl. Zdrojowy 2
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT

Państwowa galeria Sztuki Zaprasza na wystawę Leszka J. Pękalskiego "Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego".LESZEK JERZY PĘKALSKI - ur. 1944 - fotografik, dydaktyk fotografii, nauczyciel akademicki, z wykształcenia fizyk-teoretyk. Członek ZPAF, rzeczoznawca MKiDN ds. fotografii artystycznej, członek honorowy Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. 11 wystaw indywidualnych eksponowanych w kraju i zagranicą, ok. 200 akceptacji na wystawach krajowych i zagranicznych, nagrody i wyróżnienia. Liczne publikacje w prasie i wydawnictwach książkowych, współautor (z Mirosławem Wiśniewskim) albumu "Polska - dwory, dworki" (Jumar 1995), autor bestselerowego, wysoko ocenianego podręcznika "Kalejdoskop fotografii" (Helion 2012, nakład wyczerpany).

Fotografie prezentowane na wystawie powstały podczas wielokrotnych odwiedzin u Józefa Chełmowskiego, na przestrzeni lat 2000 - 2015, ostatnie już po jego śmierci. Stanowią wybór spośród około tysiąca zdjęć.

JÓZEF CHEŁMOWSKI (1934-2013) - wybitny, wręcz wielki twórca ludowy z Kaszub. Malarz, rzeźbiarz, filozof, twórca książek w jednym egzemplarzu, instrumentów, które "prawie" grały i maszyn, które "prawie" (albo rzeczywiście) działały, uroczy gaduła. Czytywał Goethego w oryginale, komentował w swej twórczości wydarzenia w kraju i na świecie, tworzył do ostatnich dni życia. Nie dbał o trwałość swoich dzieł, uważał, że mogą umrzeć wraz z nim, co niestety w dużej części ma miejsce i woła o pilną konserwację. "Czarodziejski ogród", który starałem się zdokumentować swoimi zdjęciami, jest wspólnym dziełem Pana Józefa i jego żony. Pani Jadwiga Chełmowska przez te wszystkie lata troskliwie sadziła i pielęgnowała drzewa i kwiaty, którym ów ogród wiele ze swojego uroku zawdzięcza. Czyni to do dziś.
Szum drzew - spotkanie z Józefem Wilkoniem

23 października 2017 (poniedziałek) godz. 17:00 - 20:00

wystawy, spotkania
Wstęp wolny
Promocja monografii Józefa Wilkonia z udziałem artysty

23 października 2017 (poniedziałek) godz. 17:00

Gdańsk,
wystawy, spotkania
Wstęp wolny
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij