• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Czarnobyl. Relacje ze strefy zero

Pomysł spotkań podróżniczych w Bibliotece Społecznej przy ul. Hożej na gdańskich Stogach nie jest nowy. Miejsce to bowiem od lat jest ważnym centrum kultury i spotkań w dzielnicy. Wielokrotnie na fotelach prelegentów zasiadali przyjaciele Stowarzyszenia Przyjazne Pomorze, którzy dzielili się swoimi opowieściami. Tym razem jednak, postanowiliśmy pójść krok dalej. Dzięki dofinansowaniu ze strony Miasta Gdańska udało się zaprosić kilka ciekawych osób dziennikarzy, podróżników-hobbystów czy blogerów którzy podróżą nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także w ramach dziennikarskiego fachu czy nieodpartej potrzeby zgłębiania tajemnic świata. To ludzie, którzy szukają niezwykłych historii, stają się ich obserwatorami, a niejednokrotnie także ich częścią.

kwi 20

sobota, godz. 10:00

bilety 220 zł
przedsprzedaż 199 zł
kwi 22

poniedziałek, godz. 18:00

Wstęp wolny
Ideą przyświecającą całemu cyklowi jest pokazanie świata w szerokim kontekście. Poruszymy zatem problematykę ekologii, przenikania kultur, emancypacji mniejszości, problemów cywilizacyjnych czy wojen. Nie zabraknie tematów trudnych, ale znajdzie się też miejsce na pocztówki z pięknych plaż. Nie zabraknie historii, ale będzie też miejsce na współczesność.

SPOTKANIE VII. Czarnobyl. Relacje ze Strefy Zero.
Prelegent: Krystian Machnik. Moderator: Beata Szewczyk
Data i miejsce: 09.12.2021, godz. 18, Biblioteka Społeczna Stowarzyszenia Przyjazne Pomorze, Gdańsk-Stogi, ul. Hoża 14. Wstęp wolny

Tragedia czarnobylska, która wydarzyła się 26 kwietnia 1986 r. była dla wszystkich szokiem. Doprowadzenie do wybuchu, potem ukrywanie katastrofy, a w końcu bezprecedensowa akcja ewakuacyjna i ratownicza, pozostawiły na trwałe ślad w umysłach ludzi. W końcu doprowadziły do ogólnoświatowej dyskusji o przyszłości energii jądrowej, zawsze nacechowanej atomowym strachem.
Dzisiaj, Strefa Zero, to z pozoru opustoszałe miejsce. Wielki sarkofag, jakim przykryto pozostałości reaktora ma ograniczoną żywotność i z pewnością pochłonie jeszcze wielkie środki i będzie straszył przez stulecia. Wydawać by się mogło, że okolica jest odludna i wymarła. Takie sądy są jednak mylne. Pod przykryciem, w półoficjalnym nurcie, toczy się tam życie i to nie tylko przyrody. Mieszkają tam ludzie, którzy mimo niebezpieczeństwa wrócili do wiosek i wiodą egzystencję.

Relacje z tego upiornego dzisiaj miejsca wymarłej Prypeci oraz quasi-utajonego życia czarnobylskich Kolumbów przedstawi Krystian Machnik. Fotograf i podróżnik specjalizujący się w miejscach skażonych radioaktywnie, organizator pomocy humanitarnej dla samosiołów oraz twórca portalu Napromieniowani.pl. Nieodzownie związany pasją z Czarnobylem, gdzie spędził ponad rok swojego życia odwiedzając najbardziej zapomniane i niedostępne zakamarki tych terenów.

Fot. Napromieniowani.pl

Opinie

Sprawdź się

Na budynku Centrali Grupy ERGO Hestia umieszczono rzeźbę lecących ptaków. Jej autorem jest wybitny współczesny polski rzeźbiarz, wykładowca akademicki. Kto?