• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Czarne światło - wystawa fotografii

Zapraszamy na wystawę fotografii Moniki Jenowein-Patyczek pt. Czarne światło.

kwi 28

niedziela, godz. 19:00

Sopot,
Wstęp wolny
maj 6

poniedziałek, godz. 18.30

Wstęp wolny
2018.05.11 - 2018.05.20 
wernisaż / 14 maja 2018 / 19.00
Galeria Sztuki Warzywniak 01 / I piętro

Czarne Światło
Monika Jenowein-Patyczek


Artystka urodziła się w 1974 w Gdyni. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem (2002) z grafiki w pracowni prof. Janusza Górskiego i z fotografii artystycznej w pracowni prof. Witolda Wegrzyna.
Przyjęta do Związku Konceptualistów Polskich w Warszawie (1998) oraz Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie w (2002).

Zajmuje się wszelkimi dziedzinami sztuk wizualnych. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Laureatka licznych nagród międzynarodowych. Przez wiele lat prowadziła własne studio artystyczne w Londynie, które zaowocowało szeregiem publicznych instalacji, wystaw i nagród. W 2016 została wytypowana do wzięcia udziału w wystawie 20 znaczących artystek w Londynie w Tower Bridge. Obecnie zajmuje się sztuką konceptualną, gdzie punktem wyjścia dla jej prac, a także głównym tematem są "Koła milowe" naszej kultury, cywilizacji i natury.

Od 2016 prowadzi zajęcia ze studentami w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce. 

Wystawa jest częścią badań naukowo-artystycznych artystki, w których zajmuje się liminalnymi i refleksyjnymi połączeniami między skrajnymi teoriami, kulturami oraz obecnym stanem wiedzy, jaki zaistniał w naszym świecie i cywilizacji. Czarne światło, część pierwsza - cykl fotografii gdańskiej architektury, jest pierwszą próbą zaprzeczenia założeniu, że czarne światło jest czarne. Tak jak biel, czerń posiada w sobie pełną gamę kolorów, dlatego artystka sugeruje, iż być może jest podobnie ze światłem. Czerń tez może zaistnieć jako światło lub światła, tak jak i biel nim bywa. Zaprezentowane fotografie, chociaż są negatywami, mają barwę i to pozytywną.  Artystka testuje ideę czarnego światła i zderzenia znaczeń koloru i wpasowanych obiektów.  Małe białe elementy zastanawiają, śmieszą lub wręcz drażnią. W tak zwanym, czarnym świetle luminescencyjnym, widz może odkryć korelacje tych elementów z kolejnymi obiektami wyłaniającymi się przy zgaszonym "białym" świetle. Autorka skłania nas do refleksji, w jaki sposób rozumiemy ideę czarnego światła i jak oddziałują na nas owe skojarzenia, połączenia i zaprzeczenia. Bardzo prosi o kontakt lub podzielenie się tymi uwagami w "czarnej księdze", która znajduje się w galerii. Jej koleżanka, gdańska poetka Barbara Piórkowska już skomentowała swoją poezją przedstawioną tutaj tezę i prace. Czarne światło, część druga - instalacje czarnego światła - zostanie pokazana w Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych 24 maja do 1 czerwca 2018.

Barbara Piórkowska

Czarne światło 
Zostają nad studnią do rana. Piszą 
kamienne listy do kogoś kto nie odpowie 
nie teraz nie w porę nie w czasie wiosny. 
W każdym razie niebłyskawicznie ani nie w tym  

mieście. Daleko chroni noc swoje ogrody
a można by pójść z koszami latem. 
Głodne wzywają piknik o północy 
siedzą i czekają na kawałek świtu. 

Gwiazdy im wycinają z mroku z dna serwetę 
ma oczy łagodnej sarny ma wdzięk supernowej 
przebiega przez niebo z tyłu za sztućcami 
przynosi talerze zupy ze starych lampionów. 

Oddajcie naszych złotych mężów mówią 
do gwiazd. Gwiazdy migoczą i wyparowują. 
Stołówka znowu jest nieczynna. Mokre niebo 
wypełnia wszystkie latarnie i zamyka kuchnię.
 

Opinie

Sprawdź się

Rzeźba mężczyzny z koszem pełnym ryb na głowie (można je – w wersji z brązu lub terakotowej – znaleźć w kilku sopockich lokalizacjach) to: