Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Czarna komedia (3 opinie)

komedia
kasy:
58 661-60-00, 58 785-59-00
wystawia:
Teatr Muzyczny
czas trwania:
2 godz. (1 przerwa)
Teatr Kamienica w Warszawie
Czarna komedia
Peter Shaffer

Tłumaczenie: Małgorzata Semil
Premiera: 17.09.2018

"Czarna komedia" autorstwa Petera Shaffera to jedna z najczęściej grywanych komedii na świecie. Fenomen tego przedstawienia polega m.in. na odwróconej logice: kiedy na scenie gaśnie światło, aktorzy poruszają się swobodnie jakby w ich świecie panowała jasność, kiedy jednak na scenie zapalają się reflektory, wszyscy bohaterowie "wpadają w ciemność" i poruszają się po omacku, stąd komiczność sytuacji i całe serie pomyłek.

Młody, dobrze zapowiadający się rzeźbiarz staje przed podwójną życiową szansą. Tego samego dnia, w jego mieszkaniu ma się pojawić słynny milioner, koneser sztuki, zainteresowany kupnem jego prac, a także przyszły teść - groźny Pułkownik. Na obu powinien zrobić piorunujące wrażenie. Chcąc więc zaprezentować się jak najlepiej, pożycza z mieszkania nieobecnego przyjaciela stylowe meble. I pewnie wszystko poszłoby gładko, gdyby...nagle nie zgasło światło. Awaria wywołuje lawinę niespodziewanych zdarzeń. W ciemnościach spotykają się wszyscy oczekiwani oraz kilku, dość niespodziewanych gości. Wymagająca angielska narzeczona wraz z papciem - niezrównoważonym wojskowym; nieznosząca sprzeciwu kochanka; sąsiadka - stara panna, amatorka śpiewania psalmów i wyskokowych trunków; sąsiad gej - uroczy, zmanierowany, wykwintny i podkochujący się w głównym bohaterze. Do tego wszystkiego elektryk, którego nietrudno pomylić z milionerem i wreszcie milioner, którego dość łatwo można wziąć za pracownika elektrowni.

Reżyseria: Tomasz Sapryk
Scenografia: Witek Stefaniak
Kostiumy: Aneta Suskiewicz
Współpraca kostiumograficzna: Aleksandra Dzióbek
Choreografia: Paulina Andrzejewska - Damięcka
Produkcja: Agencja Produkcyjna Palma Sp. z o.o.

Obsada:
Mateusz Damięcki/Lesław Żurek
Jan Wieczorkowski
Marieta Żukowska/Marta Wierzbicka
Elżbieta Jarosik
Andżelika Piechowiak/Anna Maria Jarosik
Tomasz Sapryk/Sebastian Konrad
Jacek Lenartowicz/Piotr Zelt
Jacek Kopczyński/Albert Osik

Przeczytaj także

Opinie (3)

 • Chałtura i tyle (opinia sprzed 1 roku)

  Przyjechała Warszawka na prowincję i dała chałturę. Sztuka miałka, aktorzy mylący się w swoich kwestiach, szkoda czasu i pieniędzy.

  • 1 0

 • bilety na Balkon II były nic niewarte (1) (opinia sprzed 1 roku)

  Z Balkonu II ledwie było słychać aktorów. Szczególnie pani grająca Cleo była niezrozumiała. Dodatkowo realizator dźwięku dodał jakiś pogłos nagłaśniany przy scenie.
  Nie podjęto próby wprowadzenia jakiegoś elementu zaskoczenia, np Harold mógłby być na początku przedstawiony jako zwykły sąsiad zamiast karykaturalnie przedstawiać go już na samym początku.
  Sama sztuka dość płytka, raczej nie przetrwała próby czasu. Mało śmieszne żarty. Wszyscy główni bohaterowie to jakaś nędza moralna, trudno tam kogoś polubić. Co się stanie z cennym posągiem było wiadomo od razu gdy poinformowano nas że jest cenny.
  Może to klasyka ale trochę się wynudziłem.

  • 3 0

  • Zgadzam się z przedmówcą (opinia sprzed 1 roku)

   Bardzo słaba sztuka, aktorki grającej Cleo nie dało się zrozumieć. Przez cały seans może ze 3 razy widownia się zaśmiała, choć miała być to komedia. Nie polecam, strata czasu i pieniędzy :)

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery