• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Cykl wykładów z historii kościoła św. Jana w Gdańsku

  • Kalendarz
    w każdy wtorek (od 07.09 do 21.09.2021), godz. 18:00
  • Lokalizacja
    Nadbałtyckie Centrum Kultury
  • Bilety
    wstęp wolny

Kościół św. Jana przez wiele dziesięcioleci stał zamknięty i nieużytkowany. Od 1991 r. stał się własnością Archidiecezji Gdańskiej, a od 1995 r. jego odbudową i adaptacją na centrum kultury zarządza Nadbałtyckie Centrum Kultury. W 2020 r. 75 lat po II wojnie światowej, prace te zostały ukończone. Obiekt jest szczególny, posiada wyjątkowe walory historyczne i zabytkowe, a jednocześnie jest szczególnym miejscem dla różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Wykłady przybliżą historyczne aspekty gotyckiego kościoła św. Jana w Gdańsku. Przez trzy kolejne wrześniowe wieczory spotkamy się z historią, architekturą, sztuką, wiedzą o konserwacji zabytków, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego kościoła św. Jana w Gdańsku.

Harmonogram spotkań:
* 7 września, godz. 18.00
Dekoracja empory południowej z kościoła św. Jana w Gdańsku - Agnieszka Drygiel, Dział Opieki nad Zabytkami NCK

* 14 września, godz. 18:00
Prace konserwatorskie przy kamiennych płytach nagrobnych w kościele św. Jana w Gdańsku - Małgorzata Sadowska-Mathes, konserwatorka zabytków

* 21 września, godz. 18:00
Odbudowa kościoła św. Jana w latach 1945-2020 - Iwona Berent, Kierowniczka Działu opieki nad Zabytkami, NCK


***
BIOGRAMY
Agnieszka Drygiel - historyczka sztuki. W 2017 roku ukończyła dwustopniowe studia na kierunku historia sztuki na uniwersytecie Gdańskim, a w 2018 studia podyplomowe z zarządzania instytucjami kultury w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Przez kilka lat związana z działem edukacji w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie współtworzyła programy lekcji muzealnych i ofertę edukacyjną do wystaw czasowych MNG. W latach 2014-2015 przewodniczka po zabytkowym wnętrzu Centrum św. Jana w Gdańsku. Od 2018 roku pracownik Działu Opieki nad Zabytkami Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Małgorzata Sadowska - Mathes, konserwatorka zabytków w zakresie rzeźby, powierzchni ceglanych i kamiennych detali i dekoracji architektonicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracach przy kamiennych obiektach zabytkowych na terenie całego kraju, m.in. w Toruniu przy kamiennym portalu na Mostowej, przy płytach nagrobnych z kościoła poewngelickiego w Grębocinie, przy dekoracyjnym, ceramicznym piecu kadyńskim na zamku w Malborku, w Gdańsku: w kościele św. Jana - elewacja pd, pn i wsch, wnętrze kościoła, ołtarz gł. (II etap), w kościele św. Mikołaja, w kościele św. Józefa - elewacja wsch., w kościele św. Trójcy, kamienice: przy ul. Piwnej 16, ul. Ogarnej 123 i ul. Długiej 72, przy ceramicznych piecach w Domu Uphagena ), przy elewacjach kaplicy Mariackiej w kościele pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie.

Iwona Berent - konserwatorka zabytków. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Konserwatorstwo i muzealnictwo. W latach 1995-2006 inspektor w Biurze Miejskiego i Urzędzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Od 2006 roku kierowniczka Biura Odbudowy Kościoła św. Jana w Gdańsku w Nadbałtyckim Centrum Kultury (obecnie kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK). W latach 2007-2020 nadzorowała prace przy odbudowie kościoła św. Jana w Gdańsku (prace projektowe, konserwatorskie i adaptacyjne) w ramach projektu "Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum św. Jana - etap I i II" współfinansowanych z funduszy europejskich.

Wykłady odbywają się w ramach projektu "Św. Jan Od-Nowa - koncerty, wystawa, konferencja, program edukacyjny z zakresu dziedzictwa kulturowego, dofinansowanego z środków Miasta Gdańska w ramach projektu "Św. Jan Od-Nowa - koncerty, wystawa, konferencja, program edukacyjny z zakresu dziedzictwa kulturowego"

Opinie

Sprawdź się

Pierwotna nazwa dzisiejszego Teatru Miejskiego w Gdyni to...?