Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
Cuda Nocy
The Symptoms

spektakl teatru tańca
poprzedzony węgierskim poczęstunkiem

Czy kiedykolwiek po prostu przeleżałeś całą noc z kimś u twego boku. I choć do niczego między wami nie doszło, i tak, wstając rano, wszystko się zmieniło. Dziewczyna zajęta rysowaniem i chłopak odtwarzający ten przedziwny, przypominający sen stan dwojga ludzi, patrzących sobie w oczy z zachwytem.

Spektakl inspirowany jest wierszem Sándora Weöres o tym samym tytule, czyli niczym nieskrępowaną i nieobliczalną poetycką wizją. Staje się on swego rodzaju idiomem lingwistycznym odtworzonym na scenie, którego tłem są obrazy, rysunki i animacje tworzone przez Ildikó Mezei i Évę Taskovics.
Software Animata - oprogramowanie do animacji w czasie rzeczywistym, zaprojektowane do tworzenia interaktywnych projekcji, jak np. tła na koncerty, przedstawienia teatralne i taneczne - wciąż udoskonalane przez Bence Samu od czasu powstania, czyli 2007 roku - odegrało instrumentalną rolę w tchnięciu życia w obiekty i figury rysowane przez Dziewczynę na żywo na scenie. Wirtualny świat i tancerze w żywym planie wchodzą w przedziwną, surrealną relację, w której rysowane kreski ożywają i grają wraz z nimi. Rzeczywistość i wyobraźnia przenikają się, tworząc niekończący się palimpsest.

The Symptoms to kolektyw performerski, skupiony wokół tancerki i choreografki Reki Szabo. Z wykształcenia matematyczka, wraz z aktorami i tancerzami tworzy zespół od 2002 roku. Członkowie The Symptoms nie tylko występują, ale przede wszystkim są niezwykle zaangażowanymi twórcami, których osobowości, kreatywność i poczucie wspólnoty definiują każdy spektakl.

Spektakle The Symptoms są dokładnie przemyślanymi, intelektualnymi i zabawnymi tworami, łączącymi taniec zarówno z teatrem fizycznym, jak i tym opartym na tekście. Tym samym mamy do czynienia z nieco groteskowymi, ironicznymi i poruszającymi kolażami. Grupa pracuje wielotorowo, tworząc spektakle sceniczne oraz performanse i improwizacje prezentowane w różnych miejscach publicznych. Bogaty i różnorodny repertuar The Symptoms łączy interaktywne spektakle taneczne, teatr tańca, "life-disco" jak również uliczne performanse i intermedialne bajki dla dzieci.

Od lat kolektyw zapraszany jest przez różne teatry i festiwale, między innymi: The Place w Londynie, Teatr Narodowy w Pradze, Schauspiel w Koloni, Savoy-Teatteri w Helsinkach, czy też INFANT festival w Nowym Sadzie. W 2014 jeden z ich spektakli - Apropos - miał premierę w Alexander Kasser Theatre na Uniwersytecie Montclaire w New Jersey. The Symptoms jest również laureatem wielu nagród, m.in.: Rudolf Lábán Award za najlepszy spektakl taneczny na Węgrzech w 2013 roku, Grand Prize za spektakl Alibi na Festiwalu Tańca w Veszprem (2012).

Reżyserka-choreografka: Réka Szabó
Asystent reżyserki: Máté Czakó
Projekty wizualne, technologie kreatywne: Bence Samu, Ildikó Mezei, Éva Taskovics
Światła i scenografia: Attila Szirtes
Kostiumy: Edit Szûcs­­
Kompozytor: Hunor G. Szabó
Muzycy: András Csizmás, Márton Fenyvesi, Hunor G. Szabó

Obsada:
Dóra Furulyás, Dániel Szász/Tamás Bakó, Ildikó Mezei

Recenzja Trojmiasto.pl

Polak, Węgier, dwa bratanki... Trwa Tydzień Węgierski w Teatrze Szekspirowskim Polak, Węgier, dwa bratanki... Trwa Tydzień Węgierski w Teatrze Szekspirowskim

Polak, Węgier, dwa bratanki... Trwa Tydzień Węgierski w Teatrze Szekspirowskim (21 opinii)

Przyjaźń i pokrewieństwo między Polakami a Węgrami są wprawdzie umotywowane głównie historycznie,...

3 grudnia 2017

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery