Wydarzenie

Cud ciężkiej pracy / Iwona Zając

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
1 - 30 kwietnia 2017
godzina:
12:00 - 18:00
miejsce:

Łaźnia 2  mapa

adres:
Gdańsk nowy port, Strajku Dokerów 5 (Nowy Port)
organizator:
CSW Łaźnia
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT
Iwona Zając "Cud ciężkiej pracy jako rytuał codziennego życia"
1.04-30.04.2017, wernisaż 1.04. 2017 r. (sobota) o godz. 18:00, 
CSW ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów, Gdańsk
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.


Realizacja muralu: 
Galeria sztuki ulicznej Layup, ul. Niterów 29, Gdańsk
https://www.facebook.com/layupgaleria

Kuratorzy: Agnieszka Kulazińska-Grobis, Michał Pośnik

Iwona Zając, gdańska artystka, w ramach wystawy "Cud ciężkiej pracy jako rytuał codziennego życia" proponuje nam refleksję nad etosem pracy oraz szeroko pojętymi zmianami, do których ona prowadzi. Artystka nawiązuje do Stoczni Gdańskiej obecnej w wielu jej wcześniejszych realizacjach. Na haftowanych płótnach jej autorstwa prezentowanych w CSW Łaźnia 2 znajdziemy opisy życia robotników związanych z tym ważnym dla Gdańska i Polski miejscem.

Pierwotnie prace artystki miały formę muralu i znajdowały się na murze okalającym Stocznię. Przeniesione na płótno w postaci haftu stają się świadectwem ciężkiej pracy stoczniowców. Niebieskie nici przypominają żyły a czerwone - krew. Są one namacalnym symbolem ciała, medium niezwykle cennego w twórczości artystki(...).

Wystawa "Cud ciężkiej pracy jako rytuał codziennego życia" prowadzi również subtelny dialog z twórczością Any Mendiety, nieżyjącej już artystki amerykańskiej pochodzenia kubańskiego, z którą Zając utożsamia się na wielu poziomach. Dzieła obu artystek poddawane były procesom erozji i niszczącej działalności czasu, którym oparły się wyłącznie za sprawą dokumentacji fotograficznej i filmowej prezentowanej w przestrzeniach galeryjnych jako dowód istnienia dzieła a także świadectwo przemiany jego pierwotnej formy.  

Dopełnieniem wystawy będzie realizacja muralu przestrzennego pt. "Ziemia domaga się ciała" na podwórku galerii sztuki ulicznej Layup na ulicy Niterów 29. Artystka planuje realizować swoje trójwymiarowe "tableau" od 18 marca i pracować przy nim do 18 kwietnia.Projekt zrealizowano w ramach stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

Projekt zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach stypendium kulturalnego Miasta Gdańska.

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij