• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Crash! - spektakl gościnny

teatr tańca
kasy:
661-600-017, 785-881-801
wystawia:
Sopocki Teatr Tańca
data premiery:
20 maja 2011
w ramach wydarzenia:
Sopot Fringe Festiwal
7.3
3 oceny
CRASH!
Sopocki Teatr Tańca

Motto:
"Nie pragnąłem przecież nic więcej, niż żyć tym, co samo chciało ze mnie się wydobyć. Czemuż było to tak bardzo trudne?"
Hermann Hesse "Demian"

"Crash!" to performance choreografki Sopockiego Teatru Tańca Joanny Czajkowskiej i partnerującego jej Artura Aponowicza, muzyka perkusyjnego i aktora teatru ulicznego. Balansując na przecięciu zabawy i powagi, gry z widzem i dystansu, artyści wciągają publiczność w teatralną opowieść o życiu światowej sławy - Gwiazdy Baletu.

Joanna Czajkowska po raz kolejny metaforycznie opowiada o sobie samej, o losie tancerki, która rozkwita niczym egzotyczny kwiat pośrodku świata realnego i zderza się z zastaną rzeczywistością. W dniu premiery akcja zaczęła się w otwartej przestrzeni publicznej na terenie Dworca PKP (koło EMPiKu), a skończyła w jednym ze szklanych boksów w wewnątrz hali budynku, którym "Gwiazda" wybrała na swój apartament. Jednak każda kolejna prezentacja spektaklu odbywała się w bardzo zróżnicowanych warunkach.

Koncept i wykonanie: Joanna Czajkowska, Artur Aponowicz
Muzyka: Michał Jeziorski (SPIKA)

----

Joanna Czajkowska - tancerka, choreograf, pedagog tańca; członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP, a także FIA - The International Federation of Actors oraz EON - The European Network of Independent Theatre Makers; absolwentka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i Kwalifikacyjnego Kursu Instruktorów Tańca Współczesnego przy SAK w Gdańsku, zdobyła dyplom artysty - tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2005, 2009, 2010 i 2011 otrzymała Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. Wcześniej związana z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca. Jako choreograf i niezależny twórca debiutowała w 1997 roku, a w 1998 rozpoczęła artystyczną współpracę z Jackiem Krawczykiem, co stało się początkiem istnienia Sopockiego Teatru Tańca (do marca 2010 działającego pod nazwą Teatr Okazjonalny).

Tańczyła na scenach teatralnych w całym kraju m.in.: w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu i za granicą: Litwa, Czechy, Rosja, Islandia, Portugalia, Niemcy, Rumunia, Szwecja, Luksemburg, Estonia, Francja, Mołdawia, Bułgaria, Argentyna, Indonezja, Włochy, Hiszpania. Jest twórcą i współtwórcą choreografii do około 30 spektakli STT, a także do licznych innych spektakli i projektów: m.in. "Fabryka Papieru", "Solidarność 80", "Goldwasser od Gdańszczan" itp. W 2008 roku zrealizowała spektakl "The Moment" dla niemieckiego Goerlitz Tanz Theater. Jako pedagog pracowała dla Studium Animatorów Kultury w Gdańsku, Integracyjnego Klubu Alternatywnego WINDA w Gdańsku, Teatru FETA i Sopockiej Sceny Off de Bicz. W 2006 nominowana do nagrody "Artysta Roku 2005" w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. We wrześniu 2006 roku na zaproszenie dyrektora programu dla profesjonalnych tancerzy Dance Advance była gościem Live Art Festival and Philly Fringe w Filadelfii (Stany Zjednoczone).

Zajmuje się tańcem również od strony teoretycznej: w semestrze 2007/2008 prowadziła cykl wykładów z historii i teorii tańca w gdańskim Klubie Żak, w 2008 roku wzięła udział w konferencji naukowej "Język Tańca" organizowanej przez Uniwersytet Gdański, w 2009 roku w Baltic Movement Conference. Joanna Czajkowska jest także autorem tekstu "Taniec Współczesny w Trójmieście - raport" przygotowanego dla MKiDN z okazji Kongresu Kultury Polskiej 2009. W 2010 roku wraz z Anną Haracz była gościem - ekspertem w cyklu audycji realizowanych na żywo w Radiu Gdańsk pod tytułem "Lekcje Tańca". W kwietniu 2010 otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową "Zasłużona dla kultury polskiej". W listopadzie 2010 poprowadziła cykl wykładów: "Teatr tańca. Historia i twórcy" zorganizowany przez Teatr w Oknie i Wydział Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu Gdańskiego. W grudniu 2010 na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże odbyła się premiera adaptacji "Wojny polsko - ruskiej pod flagą biało - czerwoną" według jej scenariusza i reżyserii, której producentem było Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Artur Aponowicz - ur. 27 lipca 1982 roku w Toruniu; aktor teatru ulicznego, perkusjonista, pedagog z zakresu teatru fizycznego i gry na instrumentach perkusyjnych, reżyser oświetlenia. Założyciel Kolektywu Artystycznego SIEdzieje.

- 2002-2007- aktor teatru ulicznego Teatr Snów (spektakle "Pokój", "Stół", "Pracownia", szereg instalacji teatralnych, warsztatów, parady uliczne)
- 2002-2007 - perkusjonista zespołu Dżembersi - ponad 100 koncertów, w tym koncert na festiwalu Przystanek Woodstock w 2005r.
- 2006-2010 - aktor Teatru Lustra Strona Druga (spektakle "Igrając z Burzą",
"Archedream", "Łapacze Snów", "Czaj Starego Samowara", instalacje
teatralne, parady)
- 2007/2008 - współudział w tworzeniu sambowej grupy perkusjonistycznej Rhythm of Resistance.
- 2007-2011- prowadzenie warsztatów bębniarskich ('Plama", "Projektornia", "Meander", "Dom kultury w Pierwoszynie", "Zaroślak", warsztaty plenerowe)
- 2009 - kierownik techniczny Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.
- 2009 - 2010 - instruktor teatralny w Polskiej Akademii Teatru Niezależnego na Litwie
- 2009-2011 - reżyseria oświetlenia ("Transkrypcje Hommage pour Chopin", "Vitruvian Man", "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", "Powiększenie - Zoom Out" i wiele innych)
- od 2009 - Koordynator Kolektywu Artystycznego SIEdzieje (www.siedzieje.artpal.pl)

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery