• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Così fan tutte

opera / operetka
kasy:
58 301-42-55
wystawia:
Nadbałtyckie Centrum Kultury
czas trwania:
2 godz. 20 min. (1 przerwa)
10
3 oceny
Wolfgang Amadeusz Mozart
Così fan tutte - opera w 2 aktach

Spektakl jest przedstawieniem dyplomowym studentów Katedry Wokalistyki Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

Dziekan Wydziału Wokalno - Aktorskiego: dr Andrzej Nanowski
Dziekan Wydziału Reżyserii: prof. Maciej Wojtyszko

Koprodukcja Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku i Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Współorganizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

"Così fan tutte" to, obok Wesela Figara, Czarodziejskiego fletu czy Mitridate, króla Pontu, największe dzieło sceniczne mistrza z Salzburga. Libretto wykorzystuje typowy dla teatru europejskiego tego okresu motyw zamiany narzeczonych. Niewielka, zaledwie sześcioosobowa obsada, chór i orkiestra symfoniczna tworzą emblematyczny dla tego kompozytora, zapierający dech w piersiach pejzaż dźwiękowy, a liczne arie, duety i ansamble z tej opery przeszły do historii muzyki jako najpiękniejsze melodie, pełne wulkanicznej radości, niepohamowanej zmysłowości i tajemnicy geniuszu, którą rozumiał do końca tylko sam Mozart.

Spektakl przenosi nas w realia Stanów Zjednoczonych, w lata '60 ubiegłego stulecia. Młodzi, ambitni pracownicy agencji reklamowej zakładają się ze swoim przełożonym, że ich narzeczone będą im wierne bez względu na pokusy i okoliczności, które przynosi los. Przygotowują zasadzkę na nieświadome i po uszy zakochane kobiety: przebiorą się nie do poznania i będą je uwodzić aż do skutku, aby sprawdzić, czy są stałe w uczuciach. Dziewczęta bez trudu wpadają w ich pułapkę myśląc, że ich narzeczeni wyjechali na wojnę.

Libretto Lorenzo da Ponte pełne jest gagów i zaskakujących niespodzianek. Młody reżyser wraz ze śpiewakami usiłują skonstruować na scenie świat, w którym liczy się prawdziwa, bezwarunkowa miłość, w niełatwych czasach amerykańskiej rewolucji obyczajowej, wojny w Wietnamie, początków ruchu feministycznego, Martina Luthera Kinga i wreszcie Dzieci - Kwiatów. Czy im się to uda? Zapraszamy do kościoła Św. Jana, aby się o tym przekonać na własne oczy i uszy.

Libretto: Lorenzo da Ponte
Kierownictwo muzyczne: Rafał Kłoczko
Reżyseria: Krzysztof Knurek
Scenografia: Magdalena Mińko
Kostiumy: Anna Hechner
Przygotowanie chóru: Wiktoria Batarowska

Obsada:
Fiordiligi - Karolina Karcz/ Magdalena Chmielecka
Dorabella - Emilia Osowska/ Róża Borzdyńska/ Paulina Wilczyńska
Ferrando - Jinxin Tan
Guglielmo - Michał Bronk/ Marcin Miloch
Don Alfonso - Jacek Batarowski
Despina - Klaudia Trzasko/ Monika Cichocka

Orkiestra pod dyrekcją Rafała Kłoczko.
Chór Tutti e solo pod dyrekcją Wiktorii Batarowskiej.

-----
Krzysztof Knurek jest aktorem scen muzycznych (dyplom w SWA im. Baduszkowej w Gdyni w 2006). Występował na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz gościnnie na innych scenach. Pracował jako asystent takich reżyserów jak Magdalena Piekorz, Keith Warner, Christoph Marthaler, Eimuntas Nekrošius, czy Antony MacDonald. Reżyserował musicale [Wonderful Town Bernsteina w Filharmonii Bałtyckiej, 2012], opery [Weksel Małżeński Rossiniego w Operze Bałtyckiej, 2013] i przedstawienia dramatyczne [Kwiaty polskie Tuwima z piosenkami G. Turnaua, 2010], czytania publiczne nowej dramaturgii polskiej oraz... pokazy mody (Jaga Hupało Born to Create, 2012). Współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie jako asystent reżysera. W nielicznych wolnych chwilach kręci wideoklipy [m.in. dla Krystyny Stańko]. "Così fan tutte" jest jego przedstawieniem dyplomowym w Akademii Teatralnej w Warszawie.

Rafał Kłoczko - dyrygent, na co dzień komponuje i dyryguje, założyciel orkiestry symfonicznej TUTTA FORZA, dyrektor artystyczny Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, dyrygent Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Operowych BLUE DANUBE 2013 w Bułgarii. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą (m.in. Opera Bałtycka, Opera Narodowa, Sinfonia Baltica, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Koszalińska). Poprowadził szereg dzieł symfonicznych i operowych (m.in. "Gianni Schicchi", "Suor Angelica", "Il tabarro", "Le Villi" G. Pucciniego, "Aleko" S. Rachmaninowa, "Weksel Małżeński" G. Rossiniego czy "Verbum Nobile" S. Moniuszki), a także szereg prawykonań muzyki współczesnej (koncerty kompozytorskie w Toruniu, Koncerty Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, festiwal PROBALTICA). Sztuki dyrygenckiej uczył się pod okiem takich dyrygentów jak Marco Guidarini, Wojciech Michniewski, Rafał Delekta, Gabriel Chmura czy Colin Metters. Za całokształt działalności otrzymał szereg stypendiów i nagród artystycznych, jeszcze jako student został uznany za Najlepszego Studenta RP w Kategorii "Sztuka", a w sezonie 2013/2014 został laureatem programu dyrygent-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery