• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Coraz więcej osób chce mieć broń. Rośnie liczba pozwoleń

Szymon Zięba
2 kwietnia 2023, godz. 12:00 
Opinie (555)

Strzelać każdy może? Rośnie liczba osób, które chcą mieć pozwolenie na broń. Film archiwalny.

W ubiegłym roku wyraźnie wzrosła liczba wniosków i pozwoleń na broń wydanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku. W 2022 r. pozytywnie rozpatrzono 2390 wniosków, podczas gdy rok wcześniej ponad 1 tys. mniej - 1365.





Rośnie liczba wydawanych pozwoleń na broń



Masz pozwolenie na broń?

- Po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie odnotowaliśmy znaczący wzrost podań o wydanie pozwoleń na broń oraz odnotowaliśmy zwiększony obrót bronią przez osoby już posiadające pozwolenia na broń - przyznaje mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Największą popularnością cieszyły się zezwolenia na broń wydawaną:



- W 2023 r. odnotowujemy podobne dane co w roku 2022 r., z trendem wzrostowym - mówi policjantka.

Gdzie złożyć wniosek o pozwolenie na broń? Tu pomogą



Wbrew pozorom liczby te nie oznaczają wcale rosnącej liczby kolekcjonerów, myśliwych i amatorów zawodów strzeleckich.Związane jest to po prostu z regulacjami prawnymi, na podstawie których dużo łatwiej zdobyć tego typu zezwolenie na broń niż np. do ochrony osobistej.

Broń do ochrony osobistej. O zezwolenie jest trudno



Zezwoleń na posiadanie broni do ochrony osobistej w 2021 r. nie wydano w ogóle, a rok później - zaledwie 6.

Nie ma w tym nic dziwnego: zgodnie z przepisami za "ważną przyczynę posiadania broni do celów ochrony osobistej" (co jest obligatoryjnym warunkiem do uzyskania zgody policji) uważa się "w szczególności stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia".



- Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i odmowy zazwyczaj zdarzają się z uwagi na uprzednią karalność za przestępstwa składającego podanie, ale też mogą na to wpłynąć inne czynniki wynikające z postępowania - mówi mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk

Praca dla osób z pozwoleniem na broń



W przypadku ubiegania się o zezwolenie na broń w celach sportowych wystarczy wykazać członkostwo w klubie sportowym i wziąć udział w zawodach. Zezwolenie "łowieckie" otrzymują osoby, które należą do kół łowieckich i myśliwskich. Nie trzeba przy tym być zapalonym fanem polowań.

Dostęp do broni. Będzie łatwiej o zezwolenie na broń?



Debata dotycząca ułatwienia dostępu do broni w Polsce toczy się od lat.

  • Zwolennicy zliberalizowania przepisów podkreślają, że w ten sposób poprawi się bezpieczeństwo obywateli, którzy skuteczniej będą mogli bronić się np. przed napaścią. A i tych miałoby być mniej - potencjalny przestępca będzie musiał założyć, że ofiara może być uzbrojona.
  • Przeciwnicy łatwiejszego dostępu do broni alarmują, że w przypadku poluzowania przepisów będziemy częściej słyszeć o nieszczęśliwych wypadkach, przypadkowych postrzeleniach czy nawet aktach terroru.

Temat wrócił przy okazji działań wojennych na Ukrainie. Rząd Zjednoczonej Prawicy coraz głośniej mówi o potrzebie zliberalizowania przepisów. Łatwiejszy dostęp do uzyskania zezwolenia mieliby sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej i służb specjalnych, ale też żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.



Miejsca

Opinie wybrane