• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Cool Fire / Śmierć i dziewczyna / Falling Angels (1 opinia)

teatr tańca
kasy:
58 763-49-06
wystawia:
Opera Bałtycka w Gdańsku
data premiery:
23 lutego 2013
8.0
1 ocena
Cool Fire / Śmierć i dziewczyna / Falling Angels
spektakle Izadory Weiss i Jiříego Kyliána
---
COOL FIRE
spektakl Izadory Weiss

muzyka: Nigel Kennedy / Jimi Hendrix
libretto, inscenizacja i choreografia: Izadora Weiss
scenografia: Hanna Szymczak
światła: Piotr Miszkiewicz
asystenci choreografa: Elżbieta Czajkowska-Kłos, Filip Michalak

premiera 23 lutego 2013

czas trwania: 40 min.

Spektakl Izadory Weiss oparty na muzyce Nigela Kennedy'ego i Jimiego Hendrixa przekazuje emocje, których nie sposób opisać słowami. Niesamowita energia kultowego skrzypka, z którego twórczością choreografka związana jest od początku swojej drogi artystycznej, daje tancerzom BTT szansę pokazania swojej siły i perfekcji. Przesłanie spektaklu jest zgodne z tym, w co Izadora Weiss wierzy niezmiennie, że konflikty i podziały między ludźmi są narzucone przez systemy kulturowe i religijne. Utrwalane od wieków fałszują jedność ludzkiego gatunku, którą odnajdujemy dzięki sztuce. To przede wszystkim muzyka, a wraz z nią taniec tworzą obszar, gdzie możemy pojednać się z wrogami, odmieńcami i innymi od nas, którzy wydają się oddzieleni systemem barier nie do pokonania. Muzyka i jej wspólny dla wszystkich rytm jest w stanie przezwyciężyć wzajemne lęki i uprzedzenia. Są świętem bez codziennego strachu przed obcością. Nie jest to święto łatwe, bo potrzebne są do niego wspólne emocje, często o wielkiej sile, które tylko wybitni artyści są w stanie nam podpowiedzieć i pokazać ich piękno. Dlatego tak wielka różnica istnieje pomiędzy sztuką tańca najwyższej jakości a przyjemnością wspólnej zabawy w dyskotece. O tym również opowiada ten niezwykły spektakl.

-----

ŚMIERĆ I DZIEWCZYNA
spektakl Izadory Weiss

muzyka: Franz Schubert
libretto, inscenizacja i choreografia: Izadora Weiss
kostiumy: Hanna Szymczak
światła: Piotr Miszkiewicz

czas trwania: 20 min

Wzruszająca opowieść o dziewczynie, która sądziła, że oswoiła i przebłagała Śmierć, ale nie wiedziała, że zostanie oszukana i ugodzona w najmniej spodziewany sposób przez tę, której przebłagać ani oswoić się nie da.

-----

FALLING ANGELS
spektakl Jiříego Kyliána

muzyka: Steve Reich
inscenizacja, scenografia i choreografia: Jiří Kylián
kostiumy: Joke Visser
światła: Jiří Kylián (koncepcja), Joop Caboort (realizacja)
nadzór techniczny nad światłem / scenografią: Joost Biegelaar
asystent choreografa: Roslyn Anderson

Prapremiera światowa 23 listopada 1989, AT&T Danstheater, Haga Nederlands Dans Theater.
Premiera Bałtyckiego Teatru Tańca 8 listopada 2014.

czas trwania: 16 min.

Dla Jiříego Kyliána fascynujący aspekt kompozycji Reicha leży w jej rytmicznej strukturze, a szczególnie w użyciu środka stylistycznego zwanego phasing (fazowanie). Tworzy ona płynne tło, na którym choreografia może rozwijać się zupełnie niezależnie. Podczas kiedy zazwyczaj Kylián traktuje muzykę jako pierwotne źródło dla swoich choreografii, czyli opiera swoją pracę na (istniejącej) muzycznej strukturze dzieła, w Drumming poczuł potrzebę oddania pełnego priorytetu tańcowi. Wynikiem jest pasjonujący i bezpośredni lot ośmiu tancerek. Falling Angels - "coś o naszym zawodzie" tak lubią to dzieło komentować choreografowie.

Opinie (1) 1 zablokowana

 • Bardzo przyjemny wieczór w BTT (opinia sprzed 7 lat)

  Dzisiaj miałem okazję obejrzeć Falling angels/Śmierć i dziewczynę/Cool fire.
  Moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Szkoda, że widownia nie zapełniła się w komplecie ale dzięki temu mogłem zająć sobie wolne miejsce w pierwszym rzędzie, gdzie miałem piękny odbiór spektaklu. Pierwsza część "Falling angels" Kyliana znakomita. Super precyzja i zgranie zespołu. W krótkich solówkach zdecydowanie wybijają się Tura Gomez Coll (Moim zdaniem najlepsza w tej chwili tancerka BTT) i Julia Sanz Fernandez. Kolejny spektakl "Śmierć i dziewczyna" bardzo ładny, poetycki i czytelny. Tura znowu genialna!!! Ta dziewczyna ma talent nie tylko do tańca, jest świetna mimicznie, potrafi doskonale zagrać. Zresztą jak ktoś nie miał okazji zobaczyć "Burzy" niech koniecznie się wybierze. Tam dopiero można zobaczyć pełnie jej talentu.
  I na koniec "Cool fire". Dla mnie był najsłabszy tego wieczoru ale mimo to miał w sobie "momenty", które mi się podobały. Tutaj bardzo fajnie wypadła Naya Monzon Alvarez, która ani na chwilę nie wyszła z roli tancerza z ekipy Cool i ponownie Julia Sanz Fernandez, o której w trakcie jej tańca pomyślałem "to taka dzika tancerka", duża charyzma i ten magnetyzm na scenie. Polecam niezdecydowanym

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery