• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co zobaczymy w Teatrze Miejskim? Plany na nadchodzący sezon

Łukasz Rudziński
20 września 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
W sezonie 2013/2014 Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przygotuje sześć premier. W sezonie 2013/2014 Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przygotuje sześć premier.

Nadchodzący sezon zapowiada kolejny trudny rok dla Teatru Miejskiego w Gdyni. Mimo niezbyt optymistycznych wieści budżetowych, dyrektor szykuje sześć premier, w tym nowy spektakl na Scenę Letnią. O planach teatru rozmawiamy z jego dyrektorem artystycznym Krzysztofem Babickim.Łukasz Rudziński: Sezon inaugurujecie "Pokojówkami" Jeana Geneta, który zapowiadacie jako "francuski thriller erotyczny ze skomplikowaną zbrodnią w tle".

Krzysztof Babicki: Fascynacja Genetem zaczęła się na zajęciach w szkole teatralnej z prof. Janem Błońskim. Jeszcze w szkole wyreżyserowałem "Balkon", później w Teatrze Wybrzeże zrealizowałem "Parawany". O "Pokojówkach" myślę od lat. Dariusz Szymaniak i Szymon Sędrowski są aktorami, jakich potrzebowałem do ról pokojówek (zgodnie z wolą Geneta role te zagrają mężczyźni). To dla mnie najtrudniejszy rodzaj inscenizacji, bo budowanie spektaklu poprzez detal, szczegół i aktora jest dużo bardziej wymagające niż dobrze zainscenizowane obrazy i sceny zbiorowe. Cenię tę sztukę, bo to świetny tekst mówiący o tym, ile się płaci za marzenia niemożliwe do zrealizowania. Mówi też o narzucanych ograniczeniach - kagańcu społecznym, ekonomicznym czy seksualnym.

Trudno zerwać metkę brutalisty i skandalisty, jaką połączono z nazwiskiem Geneta?

Biografia Geneta wiele nam mówi na ten temat. To zła etykietka. Zgadzam się, że twórczość Geneta nie jest łatwą literaturą. To sztuka z bardzo wieloma tajemnicami. Zawsze się buntowałem, gdy Geneta wrzucano do jednego worka z Beckettem, Ionesco i nazywano jego twórczość teatrem absurdu. To teatr w teatrze, zabawa teatrem, ale to też ujmująca opowieść.

Planuje pan jeszcze premiery przed końcem roku?

Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port otworzy 17 listopada nasz nowy spektakl "Joanna Szalona, królowa" Jolanty Janiczak w reżyserii Waldemara Raźniaka. Tym samym po raz drugi z rzędu na R@Porcie zaprezentujemy tekst jednego z finalistów. Sam festiwal przygotowujemy ze środków około 300 tys. zł skromniejszych niż w ubiegłym roku. Mimo tego udało nam się jakoś stworzyć jego program. Jednak liczymy się z tym, że w przyszłym roku, po przeniesieniu festiwalu na maj, odbędzie się tylko aneks do tegorocznego R@Portu. Wtedy też nastąpi "przekazanie pałeczki" przez Bogdana Cioska nowemu dyrektorowi artystycznemu R@Portu. Zgodził się pełnić tę funkcję ceniony krytyk teatralny i redaktor naczelny miesięcznika "Dialog" Jacek Sieradzki. Wierzymy, że jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu w 2015 roku będzie miała znacznie wyższy budżet.

Pisał dla pana sztukę Paweł Huelle. Jest już gotowa?

Tak. Dramatowi "Kolibra lot ostatni" Paweł nadaje już ostateczne szlify. Będzie to wariacja na temat ostatniej doby Witolda Gombrowicza przed jego wypłynięciem na MS Batory do Ameryki Południowej. Role zostały rozpisane pod konkretnych aktorów. Premierę spektaklu w mojej reżyserii, z muzyką Marka Kuczyńskiego, planujemy 18 stycznia.

Będzie nowa produkcja na Scenie Letniej w Orłowie?

Nie widzę innej możliwości. 28 czerwca zaprezentujemy "Jeszcze bardziej zieloną gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Mamy zgodę córki poety, Kiry Gałczyńskiej, na skorzystanie z tekstów, które nie były wcześniej publikowane. Spektakl wyreżyseruje Jarosław Kiljan, muzykę skomponuje Grzegorz Turnau. Poza tym planujemy jeszcze dwa tytuły - polską prapremierę "Teatru komediowego" Carlo Goldoniego (premiera 27 marca na Międzynarodowy Dzień Teatru) w reżyserii Tadeusza Bradeckiego oraz "Ożenić się nie mogę" Aleksandra Fredry, który na początku czerwca lub pod koniec września przyszłego roku zrealizuje Grzegorz Kempinsky. Poza "Pokojówkami" wszystkie spektakle prezentowane będą na Dużej Scenie.

Plany artystyczne Teatru Miejskiego w Gdyni:

28 września 2013 - "Pokojówki" Jeana Geneta, reż. Krzysztof Babicki, foyer Teatru Miejskiego
17 listopada 2013 - "Joanna Szalona, królowa" Jolanty Janiczak, reż. Waldemar Raźniak, Duża Scena
18 stycznia 2014 - "Kolibra lot ostatni" Pawła Huelle, reż. Krzysztof Babicki, Duża Scena
27 marca 2014 - "Teatr komediowy" Carlo Goldoniego, reż. Tadeusz Bradecki, Duża Scena
początek czerwca lub koniec września 2014 - "Ożenić się nie mogę" Aleksandra Fredry, reż. Grzegorz Kempinsky, Duża Scena
28 czerwca 2014 - "Jeszcze bardziej zielona gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, reż. Jarosław Kiljan, Scena Letnia w Orłowie

Spektakl

7.0
57 ocen

Pokojówki

spektakl dramatyczny

Miejsca

Spektakle

Opinie (23)

 • Poszedłbym chętnie.

  Ale teatr jest za drogi jak na moje zarobki :(

  • 15 10

 • w Miejskim nie jest tak drogo. W Muzycznym liczą jak za zboże,

  • 16 1

 • Powinni postawić na więcej dobrych komedii w repertuarze, zapraszać też teatry gościnne, prezentować znane sztuki, może Szalone Nożyczki ????

  • 13 9

 • repertuar Miejskiego teatru o niebo lepszy niż Wybrzeża

  • 16 2

 • Przecież tam są prawie same komedie,

  jakby człowiek chciał trochę się potorturować, to nawet nie ma gdzie...

  • 8 1

 • a co dla dzieci?????

  Nie mam ochoty oglądać następnych głupkowato produkcji w kinie. Chciałbym z 12 letnim dzieckiem iść do teatru. Miniatura w Gdańsku jest dla maluszków.kilka lat temu byliśmy na Alicji w krainie czarów..do tej pory dziecko pamięta ten spektakl.czekamy na repertuar dla naszych pociech.

  • 18 3

 • nie ma jak klasyka :)

  Świetna wiadomość z Gałczyńskim i Gombrowiczem.
  Duży plus za promowanie nowych, polskich dramaturgów.Osobiście jestem załamana poziomem literatury i lektur obowiązkowych w programach gimnazjum.
  Moja 13 letnia siostrzenica nie ma pojęcia co to jest Teatrzyk Zielona Gęś - ja przynajmniej miałam szansę zapoznać się z kilkoma tekstami choćby poprzez zwykły podręcznik do j. polskiego...e
  Nie uważacie, że nasz Pan Kleks bije na całej linii Pottera, Eragona i inne Zmierzchy?

  • 22 0

 • Jacek Sieradzki dyrektorem R@Portu?

  fiu, fiu - szkoda tylko, że przyszły dyrektor-selekcjoner najlepsze lata ma za sobą, co widać było wyraźnie po katowickich Interpretacjach, z których właśnie zrejterował. Mimo wszystko wymiana za Cioska to jak sprowadzenie uznanego piłkarza z angielskiej Premiership w zamian za naszego ligowca. :)

  • 4 0

 • więcej spektakli dla dzieci!

  Chciałabym ,żeby było więcej spektakli dla dzieci .Jak dziecko będzie chodziło do teatru to jako dorosła osoba też będzie chodziła.Brakuje mi też takich przedstawień ,na które mogłabym zabrać moje dziecko -lat 11 a nie była by to bajka

  • 17 2

 • najbrzydszy teatr na świecie.

  • 15 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

wystawa

Trend Book 2022

wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane