• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Co się dzieje w trójmiejskich teatrach?

Łukasz Rudziński
27 marca 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Opinie (25)

Życzenia od artystów Teatru Miniatura z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2020, świętowanego przez artystów 27 marca.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru, przypadający na 27 marca, to bardzo trudny czas dla trójmiejskich teatrów. Instytucje zazwyczaj otwierające swoje placówki dla publiczności tym razem nie mogą zaprosić widzów do środka. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co się dzieje w tych instytucjach. Opublikowano też werdykt kapituły Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego.Wydarzenia organizowane online w najbliższym czasie


Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

Teatr zawiesił działalność (aktualnie do 12 kwietnia). Jednak próby do najbliższej premiery dla tzw. "najnajów", czyli najnowszej Inicjatywy Aktorskiej Teatru Miniatura "To tu to dom", wciąż trwają. Powstała też specjalna grupa "Miniatura dzieciom w sieci", w której zebrane są materiały udostępnione przez teatr w sieci - w tym te edukacyjne i aktywizujące dzieci (Strefa Zabaw) oraz piosenki i fragmenty przedstawień. Niebawem pojawią się materiały wyprodukowane specjalnie z uwagi na panującą sytuację. W roli ekspertów wystąpią m.in. "Papety z ostatniej chwili", czyli pacynki, które objaśniać będą dzieciom to, co się teraz dzieje wokół nas.

- Mamy dyżury dyrekcyjne i księgowe, pozostali pracują zdalnie i już wiemy, że ten stan potrwa na pewno do Wielkanocy. Aktorzy "To tu to dom" w dalszym ciągu mają próby do spektaklu, co jest ułatwione, bo przygotowuje go Jakub Ehrlichem z żoną Edytą Janusz-Ehrlich, więc prace nad tym tytułem przebiegają bez większych zakłóceń, choć premiera planowana na początek kwietnia zostanie przeniesiona. Dostosowując się do sytuacji, przenosimy swoją działalność do internetu.

W ramach "Miniatury dzieciom w sieci" produkujemy właśnie "Papety z ostatniej chwili", które już niedługo zaczną wyjaśniać dzieciom obecną sytuację teatru i tego, czym jest panująca na świecie pandemia koronawirusa - oczywiście w sposób adekwatny do wrażliwości młodego widza. Będziemy chcieli inspirować rodziców i pobudzać kreatywność u dzieci - wokół tego skupione będą nasze działania w najbliższym czasie - mówi Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura.

Teatr Wybrzeże
Na takie obrazki w jak najbliższym czasie liczą wszyscy ludzie teatru. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, obchodzonego 27 marca, wszystkim życzmy sobie artystów na scenach i pełnych widowni. Na takie obrazki w jak najbliższym czasie liczą wszyscy ludzie teatru. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, obchodzonego 27 marca, wszystkim życzmy sobie artystów na scenach i pełnych widowni.

Teatr Wybrzeże początkowo odwołał swoje wydarzenia do końca marca, niedawno przedłużono ten okres do końca majówki. W ten sposób wszystkie wydarzenia zostały odwołane. Życie teatralne przeniosło się do sieci. Aby widzowie o Wybrzeżu nie zapomnieli, zaprezentowano już w sieci "Ruskich" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec, bo na prezentację online wyrazili zgodę właściciele praw autorskich do "Amatorek" Elfriede Jelinek (spektakl wyreżyserowała Ewelina Marciniak). Teatr nie uzyskał takiej zgody w przypadku "Blaszanego bębenka" Guntera Grassa i czeka na decyzję Telewizji Polskiej odnośnie do prezentacji przedstawień "Ciała obce", "Zmierzch bogów" i "Broniewskiego".

- Zgodnie z rozporządzeniami ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałka województwa pomorskiego teatr zawiesił działalność. Na pewno nie zagramy do 10 kwietnia, choć liczymy się z przedłużeniem tego terminu. W związku z tym nie są obecnie prowadzone próby w teatrze, w administracji i księgowości mamy dyżury niezbędne do funkcjonowania instytucji. Prowadzimy jednak drobne prace inwestycyjne, związane z wykańczaniem sceny Malarnia, której otwarcie zostanie przeniesione na późniejszy termin i prawdopodobnie połączone z premierą "Intymnego życia Jarosława". Chcielibyśmy, by stało się to jeszcze w tym półroczu, ale jak doskonale zdajemy sobie sprawę, niczego w tej mierze nie można obecnie planować. Na szczęście nasi aktorzy dostają za obecne w repertuarze spektakle, odwołane ze względu na stan wyższej konieczności, pełne wynagrodzenie, więc do maja nie odczują tego tak mocno, jak wiele osób z naszej branży.

Pracujemy nad tym, aby móc udostępnić naszym widzom kolejne spektakle - jest szansa, że będziemy mogli zaprezentować nasze spektakle zarejestrowane przez Telewizję Polską. Wiemy już jednak, że ze względu na prawa autorskie nie będziemy mogli niestety zaprezentować "Blaszanego bębenka". Dla wszystkich najważniejsze jest, by móc wrócić do pracy i ponownie zagrać przed naszą publicznością i wierzymy, że stanie się to jak najszybciej i tego sobie życzymy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.

Teatr Muzyczny w Gdyni
Obecnie Duża Scena Teatru Muzycznego w Gdyni jest pusta. Jednak dyrektor teatru, Igor Michalski, wierzy, że wkrótce znów się zapełni widzami oglądającymi produkcje Teatru Muzycznego. Obecnie Duża Scena Teatru Muzycznego w Gdyni jest pusta. Jednak dyrektor teatru, Igor Michalski, wierzy, że wkrótce znów się zapełni widzami oglądającymi produkcje Teatru Muzycznego.

Teatr Muzyczny początkowo zawiesił działalność tylko do 31 marca. Teraz ten termin przedłużono do 15 kwietnia. Nie odbyła się premiera "Księgi Dżungli", chociaż spektakl udało się kilka razy zagrać przedpremierowo w połowie marca. Teatr coraz aktywniejszy jest też w sieci - coraz częściej pojawiają się piosenki wykonywane przez artystów teatru lub piosenki z musicali Muzycznego. Mało prawdopodobne są jednak projekcje całych musicali przez internet (TVP zarejestrowała "Lalkę" i "Chłopów" i dysponuje prawami do emisji tych tytułów).

- Tak jak inne teatry jesteśmy niedostępni dla publiczności. Próbujemy przenieść swoją aktywność do internetu, chociaż skupimy się na prezentacjach naszych artystów, piosenek czy fragmentów przedstawień, a nie całych spektakli. To ważne, żeby nie stracić kontaktu z naszymi widzami. Patrzę w przyszłość optymistycznie. Na 5 września planujemy premierę "Mistrza i Małgorzaty". Prace przygotowawcze do tytułu już trwają, w połowie kwietnia zorganizujemy casting na obsadę musicalu - pierwszy etap odbędzie się online, potem twórcy spektaklu zaproszą wybrane osoby do teatru. Dostaliśmy pieniądze na remont korytarzy, który za chwilę, wykorzystując przymusową przerwę, przeprowadzimy. Jestem dobrej myśli.

Życzę kolegom, żeby nie stracili pasji, energii i wiary w to, że teatr jest potrzebny i żeby mogli w jak najkrótszym czasie wrócić do pracy. Wszystkim ludziom, teatrom i publiczności z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzę, aby jak najszybciej spotkali się w teatrach - mówi Igor Michalski, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni.

Teatr Miejski w Gdyni

Życzenia od Teatru Miejskiego w Gdyni z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru składają Weronika Nawieśniak i Piotr Michalski.


Mniej kolorowo jest w Teatrze Miejskim w Gdyni. Wstrzymano "na ostatniej prostej" prace do spektaklu "Nastazja wychodzi za mąż" na podstawie prozy Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Organizacja Festiwalu R@Port w tym roku stoi pod dużym znakiem zapytania (ostateczne decyzje zapadną w najbliższych dniach).

Niezagrożony jest harmonogram prac Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, choć w przypadku, gdy przymusowa izolacja zostanie wydłużona, to zamiast organizacji tradycyjnych czytań sztuk finalistów (w tym roku w finale znaleźli się: Jarosław Jakubowski za sztukę "Incydent", Michał Lachman za sztukę "Kapelusz: rys hagiografii", Malina Prześluga za sztukę "Debil", Piotr Rowicki za sztukę "Listen to your heart" i Przemysław Wojcieszek za sztukę "Swietłana") wydany zostanie komunikat o laureatach GND. W sieci Teatr Miejski koncentruje się na prezentacji życia teatru od kulis i jego historii. W planach są działania skorelowane z repertuarem teatru - czytania fragmentów sztuk przez aktorów.

- Niestety nastroje są fatalne. Mamy właściwie gotową premierę "Nastazja wychodzi za mąż" - zabrakło nam zaledwie tygodnia prób, by zamknąć spektakl. Teraz nie możemy ich przeprowadzać, czekamy, jak wszyscy, na możliwość powrotu do pracy. W teatrze odbywają się tylko dyżury - dyrekcji, księgowości czy osób z pionu administracyjnego. Mam wielką nadzieję, że po świętach wrócimy przynajmniej do prób. Rozpoczynamy też próby online do naszej muzycznej premiery na Scenę Letnią w Orłowie. Nie chcemy również dać zapomnieć naszym widzom o naszym teatrze, dlatego część działań przenosimy do internetu. Piotr Michalski czytać będzie "Dziady" Adama Mickiewicza, bo przecież to jedna z naszych najnowszych premier. Z kolei Maciej Wizner i Marta Kadłub zagrają dialogi z "Trzech muszkieterów". Efektów tej pracy należy się spodziewać już w przyszłym tygodniu - przyznaje Krzysztof Babicki, dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni.
Opera Bałtycka
Chociaż Opera Bałtycka również zawiesiła działalność do odwołania, coraz więcej jej działań zakulisowych będziemy mogli oglądać w sieci. Trwają przygotowania do premiery opery "Wehikuł czasu" w reżyserii Tomasza Mana. Chociaż Opera Bałtycka również zawiesiła działalność do odwołania, coraz więcej jej działań zakulisowych będziemy mogli oglądać w sieci. Trwają przygotowania do premiery opery "Wehikuł czasu" w reżyserii Tomasza Mana.

Trójmiejskie teatry


Opera Bałtycka zawiesza swoją działalność do 11 kwietnia, jednak prace przygotowawcze do najbliższej premiery - planowanej na 29 maja premiery opery "Wehikuł czasu" Francesco Bottigliero w reżyserii Tomasza Mana - już trwają. Do sieci nie trafią na razie archiwalne spektakle opery, ale za to śledzić można życie instytucji od kulis. Już można "zwiedzić" online operę z Agnieszką Olszewską, wkrótce pojawią się inne materiały, m.in. nagranie zdalnych prób baletowych prowadzonych przez baletmistrzynię Izabelę Sokołowską-Boulton.

Spacer po pustej Operze Bałtyckiej z Agnieszką Olszewską

- Działamy w bardzo ograniczonym zakresie, wykorzystując do maksimum obecne możliwości. Zespoły artystyczne pracują online. Wkrótce będziemy pokazywać ich aktualną pracę w naszych mediach społecznościowych. W administracji budynku wprowadziliśmy rotacyjne dyżury, zdecydowana większość pracowników przeszła na pracę zdalną, tak by zachować ciągłość funkcjonowania instytucji. Przygotowujemy się też do premiery "Wehikułu czasu" opery skierowanej do młodych widzów, która ma się odbyć pod koniec maja. Wierzymy, że uda się uratować z tego sezonu jak najwięcej.

Nagle cała aktywność przeniosła się do sieci. My w tej sytuacji chcemy pokazać, na czym polega nasza praca. Agnieszka Olszewska przeprowadziła spacer po opustoszałej operze. Będziemy kontynuować ten pomysł, pokazując naszą instytucję i jej codzienne funkcjonowanie "od kuchni". Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzę nam wszystkim, żeby - jak to wszystko minie - publiczność znów była z nami. Najważniejsze, by epidemia wyparowała z naszych serc i dusz - mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor naczelny Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru opublikowano laureatów Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego.

Laureatami zostali:

Paweł Aigner za reżyserię operetki "Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" Stanisława Moniuszki w Teatrze Wybrzeże;

Agata Bykowska za rolę Maryni w operetce Stanisława Moniuszki "Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa"w Teatrze Wybrzeże;

Katarzyna Figura za tytułową rolę w spektaklu "Fedra" Jeana Racine`a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże.

Nagroda im. prof. Jana Ciechowicza
, dedykowaną młodym, rokującym wielkie nadzieje artystom, otrzymała Monika Janik, aktorka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, za wykreowanie wybitnych, wrażliwych i zarazem dojrzałych kreacji na słupskiej scenie, w tym za rolę Porcji w spektaklu "Kupiec wenecki" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Przedstawieniem Roku 2019 wybrano spektakl "Kupiec wenecki" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka, wyprodukowany przez Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku.

Miejsca

Opinie (25) 3 zablokowane

 • W czasach pandemi mogli by sprzedawac kody w Biedronce do ogladania spektakli on line

  Jeden kod 1zl.

  • 7 8

 • Balet mistrzyni

  Balet mistrzyni Izabela.... Bardzo Ją lubię ale nie przeginaj proszę ...

  • 6 1

 • Ja sie pytam ... (1)

  Dlaczego oni wszyscy są bez maseczek?

  • 3 5

  • Bo są ładni

   Maseczki są dla Ciebie

   • 6 1

 • W Teatrach pusto za to w w Sejmie Teatr :)

  • 11 1

 • Nasza Opera Bałtycka wygląda jak ruski dworzec gdzieś pod Moskwą. Popatrzcie na inne teatry chociażby w Odessie, Lwowie. (2)

  I to nie hejt, to prawda.

  • 14 7

  • Ale

   Ale za to co dyrektor to nowe logo..jakiś problem z tym chyba mają ..

   • 4 1

  • Co porownujesz do naszej dziury!?!

   Gdańsk to prowincja ,tylko my mamy rozbuchane ego na punkcie miast ,którego dziedzictwo kulturowe jest nam obce, My tu jesteśmy od 1945roku .

   • 2 2

 • Muzyczny - jak zwykle... (2)

  Dlaczego Muzyczny nie udostępni własnych nagrań produkcji autorskich (zwłaszcza tych, które zeszły z afisza)? Przecież każdy teatr robi na własne użytek takie nagrania! Inne teatry (np. TR Warszawa, Nowy Teatr w Warszawie albo Wybrzeże) udostępniają też rejestrację spektakli, które są obecnie na afiszu, a Muzyczny chce odnajdywać w internecie jedynie jakieś skrawki i je puszczać? To żart czy co?! Jeżeli ktoś jest zainteresowany rejestracją "Chłopów" lub "Lalki" nagraną dla TVP Kultura to bez problemu może je odnaleźć w internecie i nie trzeba tworzyć w tym celu żadnego specjalnego wydarzenia, ani prosić TVP Kulturę o zgodę! Dlaczego Muzyczny nie wrzuci np. "Złego", "Kumernis", "Krakowiaków i Górali...", "Balu w Operze"? To są ich własne, autorskie produkcje, które zeszły z afisza, więc co stoi na przeszkodzie? Przecież w takim przypadku nie muszą prosić o zgodę na Broadwayu czy West Endzie!!!

  • 12 2

  • Po co Wybrzeże stara się stworzyć wydarzenie z nagrania "Ciała obcego", które zostało stworzone przez TVP Kultura? To nagranie jest dostępne w internecie! Jeżeli ktoś chce - odnajduje i ogląda! Chyba lepiej skupić się na tych (własnych) nagraniach, do których nikt nie ma dostępu! Nie podoba mi się strategia działania Wybrzeża: najpierw wrzucili rozpiskę swojego repertuaru online (zarówno na stronę www, jak i facebooka), potem po prostu to usunęli i nikt nie ma pojęcia, co się stało! Wystarczyłby nowy wpis, że projekcje się nie odbędą, a nie zacieranie śladów! Ponadto - co stało się z "Trojankami"? Chyba Eurypides nie zabronił? :D

   • 8 1

  • Czemu w Miniaturze brak oferty dla starszej publiczności?

   • 2 0

 • Jest spoko - przynajmniej nie ma tej głupiej publiczności

  Nareszcie można wieść życie prawdziwego Artysty bez tego żenującego obowiązku pojawiania się na spektaklach i przedstawieniach.

  • 9 4

 • Teatr (1)

  To nie artykuł pierwszej potrzeby bez niego można żyć ale bez jedzenia już NIE

  • 3 12

  • hej, Wolny Kolumbie...

   I? Co w związku z tym? Myślisz, że odkryłeś Amerykę?

   • 5 0

 • Przestrzegam wszystkich przed zakupem biletów poprzez portal biletyna.pl

  biletyna.pl nie chce zwracać pieniędzy za zakupione bilety na spektakle, które nie odbyły się ze względu na koronawirusa. Informują najpierw, że zwrot nastąpi do 180 dni a następnie, że termin ten może znacząco się wydłużyć. Nikomu nie polecam tego serwisu i proponuję wejść na profil faceebookowy biletyny i poczytać opinie ludzi w komentarzach.

  • 5 0

 • My artyści w końcu

  ..nie musimy NIC robić. Oddajemy się wspólny biesiadom przy alkoh. A frajerzy z szkół ,szpitali,i sklepów zapierdzielsjcie by podatki zapłacić żebyśmy mieli wypłatę i za co wypic

  • 5 8

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się aktor Teatru Wybrzeże, który zagrał w najnowszym filmie Jana Komasy "Hejter"?

 

Najczęściej czytane