• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co robią kobiety w muzeum?

Aleksandra Lamek
1 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

Osiemdziesiąt portretów artystek z całego świata, a oprócz tego warsztaty, spotkania i panel dyskusyjny z udziałem znanych feministek. Nowy projekt artystyczny "Uwaga! Kobiety" organizowany przez Muzeum Narodowe w Gdańsku i Gdańską Galerię Fotografii startuje w piątek (3 września) o godz. 18 w Pałacu Opatów.Wśród fotografii autorstwa Barbary Yoshidy znajdują się również portrety polskich artystek. Nz. Alicja Żebrowska. Wśród fotografii autorstwa Barbary Yoshidy znajdują się również portrety polskich artystek. Nz. Alicja Żebrowska.
- Nie prezentujemy żadnej postawy bojowej, a jedynie zapraszamy do dyskusji na temat współczesnej sytuacji kobiet - tłumaczy Mariola Balińska, kuratorka projektu. - Punktem wyjścia dla całej serii wydarzeń, jakie zaplanowaliśmy, jest wystawa fotografii Barbary Yoshidy - będzie to 80 portretów artystek, które angażują się poprzez swoją sztukę w dyskurs na temat równouprawnienia.

Na zdjęciach wykonanych przez nowojorską artystkę zobaczymy m.in. Louise Bourgeois, Elizabeth Murray, Kiki Smith, Nancy Spero czy Hannah Wilke. Nie zabraknie też akcentu polskiego: podczas pobytu w naszym kraju Barbara Yoshida sfotografowała Alicję Żebrowską i Martę Deskur, autorki zasłużone dla rodzimej sztuki krytycznej.

Jednym z najbardziej poruszających i osobistych fotografii, które znajdą się na wystawie, będzie portret Jacqueline Livingston, której kontrowersyjne prace rok temu można było oglądać w Pałacu Opatów. - Livingston chorowała wtedy na raka i czekała na amputację piersi. Na zdjęciu, do którego pozowała nago, widać, jak bardzo jest wyczerpana i przez co musiała przejść - mówi Mariola Balińska.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (3 września) o godz. 18 w oliwskim Pałacu Opatów. Dzień później warto pojawić się na otwartym panelu dyskusyjnym, w którym wezmą udział artystki, krytyczki i historyczki sztuki: Barbara Yoshida, Ewa Graczyk, Ann Snitow, Jovana Stokic i Ewa Toniak. Hasłem przewodnim będzie "Sztuka kobiet w dialogu społecznym".

Ciekawym elementem projektu będą warsztaty dla więźniów, młodzieży szkolnej i seniorów, podczas których uczestnicy zastanowią się nad sytuacją kobiet w Polsce i nad tym, w jaki sposób powstają stereotypy dotyczące płci. Równie interesująco zapowiada się spotkanie z artystkami z grupy fotoreporterskiej Zorka Projekt oraz pokaz dzieł awangardzistek filmowych, m.in. Barbary Hammer, Tessy Hughes-Freeland, Suzanne Lemaitre, Germanie Dulac, Pipilotti Rist.

- Jestem przekonana, że warto organizować takie przedsięwzięcia - mówi Balińska. - Tym bardziej w Polsce, gdzie wciąż funkcjonujemy w systemie patriarchalnym, a kobiety nadal są dyskryminowane i lekceważone.

Wystawa w Pałacu Opatów potrwa do 10 października. Bilety kosztują 10 zł i 6 zł (ulgowy).

Wydarzenia

Uwaga! Kobiety: Barbara Yoshida, 80 portretów (2 opinie)

(2 opinie)
10 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (2) ponad 10 zablokowanych

 • Chyba jestem mocno zacofany... (1)

  ale w ogóle nie znam tych artystek.

  • 12 7

  • Mocno nie, ale trochę :P

   Louise Bourgeois i Pippilotti Rist powinieneś kojarzyć, bo to taki już standard, jak się co nieco wie o sztuce

   • 3 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane