• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co najchętniej czytaliśmy w 2022 roku? Ranking wypożyczeń gdańskiej biblioteki

Magdalena Raczek
5 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (69)
Co najchętniej czytaliśmy w 2022 roku? Dowiecie się tego z corocznego rankingu wypożyczeń gdańskiej biblioteki. Co najchętniej czytaliśmy w 2022 roku? Dowiecie się tego z corocznego rankingu wypożyczeń gdańskiej biblioteki.

Anna Sakowicz i jej trylogia "Jaśminowa Saga", Paweł Huelle i jego opowiadania pt. "Talita" oraz powieści Magdaleny Witkiewicz to jedne z najbardziej poczytnych książek w ubiegłym roku. Jakie jeszcze powieści czytaliśmy w 2022 r.? Tego możemy się dowiedzieć z rankingu wypożyczeń, który po raz 10. przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Na liście znalazło się 489 tytułów.



Zobacz Ranking wypożyczeń WiMBP w Gdańsku z poprzednich lat



489 książek o tematyce pomorskiej



Czy czytałaś/eś którąś z książek z pierwszej "dziesiątki" rankingu?

Pracownicy Działu Regionalnego WiMBP w Gdańsku od dziesięciu lat przygotowują rankingi wypożyczeń najpopularniejszej beletrystyki o tematyce pomorskiej. Tym razem na liście znalazło się 489 tytułów, które biblioteczny system katalogowania Patron uporządkował według liczb wypożyczeń za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.

- Ranking Beletrystyki Pomorskiej tworzymy po to, by dowieść, że czytelnicy lubią i szukają literatury terytorialnie im bliskiej. Że dzięki swojemu istnieniu spaja ich ona z miejscem zamieszkania, stanowiąc jeden z elementów budowania tożsamości lokalnej i regionalnej - twierdzą bibliotekarze.
W tym zestawieniu brana pod uwagę jest tematyka i miejsce akcji książek, a nie pochodzenie autora, zatem nie brak tutaj nazwisk spoza naszego regionu. Przy tworzeniu rankingu bibliotekarze korzystają z księgozbioru wszystkich filii. Warto jednak pamiętać, że prezentowane dane nie są stuprocentowo miarodajne, gdyż wpływ na wypożyczenia danych tytułów ma ich obecność w poszczególnych filiach oraz data premiery książki w danym roku. Ta, która ukazała się np. w ostatnim kwartale 2022 r., siłą rzeczy będzie miała mniejszą poczytność.

Sprawdź, gdzie są biblioteki w Trójmieście


  • Pierwsze miejsca rankingu zdominowała w tegorocznym zestawieniu Anna Sakowicz i jej trylogia - "Jaśminowa Saga".
  • Pierwsze miejsca rankingu zdominowała w tegorocznym zestawieniu Anna Sakowicz i jej trylogia - "Jaśminowa Saga".
  • Pierwsze miejsca rankingu zdominowała w tegorocznym zestawieniu Anna Sakowicz i jej trylogia - "Jaśminowa Saga".
  • Pierwsze miejsca rankingu zdominowała w tegorocznym zestawieniu Anna Sakowicz i jej trylogia - "Jaśminowa Saga".

"Jaśminowa Saga" w czołówce



Pierwsze miejsca rankingu zdominowała w tegorocznym zestawieniu Anna Sakowicz i jej trylogia - "Jaśminowa Saga". Kolejno tomy: "Czas grzechu" z liczbą wypożyczeń 355 na 1. miejscu, "Czas gniewu" wypożyczony 328 razy na 3. miejscu oraz "Czas goryczy" na 4. z tą samą liczbą wypożyczeń. Autorka z dwiema pierwszymi częściami sagi trafiła do pierwszej dziesiątki już rok temu, plasując się na miejscu 2. i miejscu 14. Nie dziwi więc jej obecność ani awans na wyższe miejsca.

Przeczytaj także: W "Jaśminowej Sadze" najtrudniejsze jest wyrządzanie krzywdy bohaterom

Ale to niejedyne tytuły tej pisarki w zestawieniu. Mamy tu jeszcze inne jej książki, tj.: "Już nie uciekam" (m. 49), "To się da!" (m. 60), "Złodziejka marzeń" (m. 72), "Postawić na szczęście" (m. 84), "Dogonić miłość" (m. 124), "Niedomówienia" (m. 131), "Grzeczna dziewczynka" (m. 134).

- Ranking Biblioteki Wojewódzkiej jest dla mnie niespodzianką. Miło jest zobaczyć na 1. miejscu swoją powieść, a tuż za nią kolejne. Dla mnie jest to wyraz zaufania, jakim obdarzyli mnie czytelnicy. Cieszę się, że sięgają po moje książki i pozwalają się zaprosić do stworzonych przeze mnie światów. A to, że wybierają przede wszystkim gdańską sagę, jest dla mnie sygnałem, że udało mi się sprostać oczekiwaniom czytelników pochodzących z Trójmiasta - komentuje dla nas ranking Anna Sakowicz.
  • Na drugim miejscu znalazło się ostatnie dzieło gdańskiego pisarza Pawła Huellego - zbiór opowiadań pt. "Talita".
  • Paweł Huelle to laureat Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza" w 2021 r. za całokształt pracy literackiej.
  • Na drugim miejscu znalazło się ostatnie dzieło gdańskiego pisarza Pawła Huellego - zbiór opowiadań pt. "Talita".
  • Na drugim miejscu znalazło się ostatnie dzieło gdańskiego pisarza Pawła Huellego - zbiór opowiadań pt. "Talita".

Paweł Huelle - awans z na miejsce 2.



Na 2. miejscu znalazło się ostatnie dzieło gdańskiego pisarza Pawła Huellego, które broni tym samym honoru literatury pięknej w zestawieniu. Jest to awans z miejsca 15., które "Talita" zajmowała rok temu. Na dalszych miejscach są również inne, starsze książki gdańszczanina, tj.: "Śpiewaj ogrody" (m. 119), "Weiser Dawidek" (m. 155), "Ulica Świętego Ducha i inne historie" (m. 166), "Castorp" (m. 179), "Ostatnia Wieczerza" (m. 188), "Mercedes-Benz" (m. 212), "Opowiadania na czas przeprowadzki" (m. 293), "Pierwsza miłość i inne opowiadania" (m. 441).

Do sukcesu Huellego przyczyniła się zapewne ogólnomiejska akcja organizowana przez gdańską bibliotekę, czyli "Gdańsk czyta: Talita", w której przez cały rok organizowano wydarzenia i atrakcje popularyzujące czytelnictwo oraz zachęcające do sięgnięcia po to dzieło. "Talita" Pawła Huellego to wydany w 2020 r., nakładem wydawnictwa Znak, zbiór 12 opowiadań, które są osadzone w przestrzeni, a także historii Gdańska i całego Pomorza.

Zdecydowanie dalej w tym roku znalazły się propozycje drugiego z gdańskich mistrzów, czyli Stefana Chwina. Jego "Opowiadania dla Krystyny" uplasowały się dopiero na 164. miejscu z 52 wypożyczeniami. A jeśli mowa o tuzach, to "Wspomnienia gdańskiego bówki" Brunona Zwarry znalazły się nieco wyżej, bo na 122. miejscu z 74 wypożyczeniami.

  • Magdalena Witkiewicz i jej "Srebrna łyżeczka" znalazła się na miejscu 5.
  • Magdalena Witkiewicz i jej "Córka generała" znalazła się na miejscu 6.
  • "Jesienne pożegnanie" Joanny Jax, która również nie po raz pierwszy pojawia się w tym zestawieniu, znalazło się na miejscu 7.
  • "Żmijowisko" Wojciecha Chmielarza spadło na miejsce 8.
  • "Wachmistrz" Krzysztofa Bochusa znalazł się na miejscu 9.
  • Magdalena Witkiewicz i jej "Listy pełne marzeń" znalazły się na miejscu 10.

Pisarki górą po raz kolejny



Bez zmian pozostaje dominacja kobiet w rankingu: w pierwszej dziesiątce mamy aż siedem pisarek i jedynie trzech autorów (obok Pawła Huelle są to Wojciech Chmielarz ze "Żmijowiskiem", które po dwóch latach dominacji opuściło podium, oraz Krzysztof Bochus i jego słynny "Wachmistrz" - obaj panowie od lat obecni w zestawieniu).

W pierwszej dziesiątce jest także "Jesienne pożegnanie" (na miejscu 7.) Joanny Jax, która również nie po raz pierwszy pojawia się w tym zestawieniu. Podobnie jak inni od lat chętnie czytani autorzy i autorki, tacy jak: Małgorzata Oliwia Sobczak, Agnieszka Krawczyk, Krystyna Mirek, Piotr Borlik, Dorota Milli, Roma J. Fiszer, Hanna Cygler i inni.

Stałą bywalczynią zestawienia jest nadal Magdalena Witkiewicz i jej powieści. W tym roku najchętniej były wypożyczane: "Srebrna łyżeczka" na miejscu 5. z 318 wypożyczeniami, a tuż za nią "Córka generała" z 312 wypożyczeniami. Następnie "Listy pełne marzeń", zamykające pierwszą dziesiątkę (263 wypożyczeń) i zaraz za nimi "Jeszcze się kiedyś spotkamy". Warto tu dodać, że w tym roku aż 21 jej powieści znalazło się w rankingu i tym samym pisarka po raz kolejny pobiła swój własny rekord (przed rokiem było ich 12).

- Jak ja się cieszę, że pomorscy czytelnicy mnie czytają! Jestem ogromną patriotką lokalną i bardzo lubię pisać o bliskich mi miejscach. Tym bardziej cieszę się, że jestem czytana w okolicy. A to, że wspólnie z Anią Sakowicz królujemy w pierwszej dziesiątce napawa mnie dumą. Doskonałe mam towarzystwo! I jeszcze raz dziękuję - komentuje dla nas ranking Magdalena Witkiewicz.

Podsumowanie



Warto na koniec dodać, że czytelnicy zdecydowanie chętniej sięgają po nowości, dlatego też starsze tytuły raczej nie mają takiej poczytności jak świeże premiery. Niezmiennie również, podobnie jak w ubiegłych latach, najchętniej wypożyczamy literaturę obyczajową oraz powieści kryminalne i sensacyjne.

- W rankingu znalazło się wielu autorów powieści kryminalno-sensacyjnych i thrillerów. Dodam: dobrych kryminałów i dobrych powieści sensacyjnych. Co to znaczy? S.S. Van Dine (właśc. Willard Huntington Wright), amerykański pisarz i krytyk sztuki, twierdził, że do napisania dobrego kryminału potrzebne są: zgrabnie skonstruowana zagadka kryminalna, niejednoznaczni bohaterowie, niespodziewane zakończenie, naukowe metody dochodzenia do prawdy. Myślę, że nasi pisarze nie gorzej opanowali tę sztukę niż poczytni autorzy skandynawscy. Osobiście ponadto uważam, że czytanie tzw. literatury lekkiej rozwojowi umysłowemu człowieka nie zaszkodzi, ale nie czytanie w ogóle - już tak. O gustach się nie dyskutuje, co nie oznacza, że wartościowych tekstów nie należy promować. Jak to było z "Talitą" - twierdzi Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego WiMBP w Gdańsku.
Cały ranking dostępny jest na stronie biblioteki. Dla zainteresowanych biblioteka podaje również ranking wypożyczeń beletrystyki pomorskiej bez ograniczeń czasowych oraz rankingi za wcześniejsze lata. Warto wspomnieć, że nowo wydane tytuły, których akcja toczy się na Pomorzu, bibliotekarze starają się na bieżąco odnotowywać w cokwartalnych elektronicznych "Nowościach Regionalnych".

10 najczęściej wypożyczanych książek o tematyce pomorskiej w 2022 r. w WiMBP w Gdańsku

  1. "Czas grzechu" - Anna Sakowicz - liczba wypożyczeń: 355,
  2. "Talita" - Paweł Huelle - 347,
  3. "Czas gniewu" - Anna Sakowicz - 328,
  4. "Czas goryczy" - Anna Sakowicz - 328,
  5. "Srebrna łyżeczka" - Magdalena Witkiewicz - 318,
  6. "Córka generała" - Magdalena Witkiewicz - 312,
  7. "Jesienne pożegnanie" - Joanna Jax - 307,
  8. "Żmijowisko" - Wojciech Chmielarz - 297,
  9. "Wachmistrz" - Krzysztof Bochus - 294,
  10. "Listy pełne marzeń" - Magdalena Witkiewicz - 263.

Opinie (69) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    (5)

    Czytanie książek jest fascynującą przygodą....warto czytać....to jak siłownia dla umysłu...

    • 42 3

    • (2)

      Książka Magdalena Witkiewicz "Czerwony telefon" polecam z calego serca.....nie zejdzie usmiech z twarzy podczas czytania.

      • 1 1

      • Witkiewicz nie napisała takiej ksiażki

        • 0 0

      • Chodzi o to?

        Telefon od Mikołaja - jest czerwony aparat na okładce:)?

        • 0 0

    • Picie piwa też...warto pić...to jak siłownia dla pęcherza.

      • 5 3

    • warto być porządnym człowiekiem

      • 0 0

  • marudzenie (7)

    Suma wypożyczonych książek przez cały rok w prawie pół milionowym mieście to: 3149.
    Koleś przejechał przez rondo, w ciągu tygodnia obejrzało to 49tys. osób.
    Pies zjadł własną kupę, obejrzało to 5 miliardów.
    Średnio widzę przyszłość tej cywilizacji.

    • 17 9

    • Wrzuć linka do tego psa

      jeszcze nie widziałem tego.

      • 10 0

    • Opinia wyróżniona

      (3)

      Ja w tym roku przeczytałem blisko 100 książek, a w bibliotece nie byłem ani razu. Nie wszyscy czytają książki z biblioteki (wojewódzkiej).

      • 7 2

      • Chyba w zeszłym, bo jak w tym to ostro

        Z takim tępem to mogły wszystkie ustawy przeczytac

        • 1 0

      • Opinia wyróżniona

        A ja kiedyś książki kupowałam, a teraz mnie nie stać... (1)

        ... więc wypożyczam z biblioteki. A jest w czym wybierać. Za darmo.

        • 4 0

        • nie stać mnie aby dojechać do biblioteki

          • 0 0

    • Skąd liczba 3149?

      • 0 0

    • Nieprawda. Biblioteka opublikowała informację, że w samej filii na Manhattanie wypożyczono 300 000 książek (co uplasowało ją na pierwszym miejscu w rankingu najczęściej wybieranych filii).

      • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    Im jestem starszy tym mniej czytam powieści, a więcej literatury faktu. (8)

    Historia, wspomnienia, biografie.
    Powieści jakoś przestały mnie interesować.
    Też tak macie?

    • 54 4

    • Opinia wyróżniona

      A co do kryminałów, jak dla mnie to wciąż nic nie pobiło Chandlera.

      Może dlatego że on opisywał akcję, bez tych wielopiętrowych dygresji typu "jak babcia jednego z bohaterów piekła sernik za okupacji" itp itd, dzięki czemu jego powieści mieszczą się zwykle w około 300 stronach, zamiast 500 czy 700.

      No i nie napisał tych powieści 100, a tylko około 10.

      • 7 0

    • Justa

      Coś w tym jest :)

      • 6 2

    • Opinia wyróżniona

      (2)

      ja mam 34 lata i od dobrych sześciu, siedmiu lat jestem zafascynowany reportażem i literaturą faktu :) zwłaszcza wydawnictwa Czarne czy Dowody Na Istnienie :)

      • 19 3

      • Brawo!

        • 1 2

      • Polecam Ogień wyszedł z lasu - moje zeszłoroczne odkrycie w kategorii reportaż.

        • 0 1

    • Podbijam.

      Wszystko się zgadza.

      • 6 2

    • Ja tak mam od zawsze.

      • 2 1

    • Tak!

      Zdecydowanie mam to samo. Czasem pojedyncza książka mnie zainteresuje, ale nie mam już tego "efektu wow" przy czytaniu powieści.
      Zdecydowanie literatura faktu, reportaż, niezmiennie historia (choć tutaj książka napisana ciekawym literackim językiem to już rzadkość, niestety).

      • 4 1

  • Ja najczęściej czytałem etykiety cenowe w sklpeach

    I artykuły o drożejącym wszystkim. Fascynująca lektura z dresczykiem emocji, szkoda, że sami jesteśmy zmuszeni być częścią świata przedstawionego...

    • 5 3

  • (7)

    Mój wynik w 2022 roku: 0 przeczytanych ksiazek.

    • 4 20

    • Wtórny analfabetyzm...? (1)

      Czy jest Pan w stanie zrozumieć po czymś takim choć jedno przeczytane zdanie...? :)

      • 10 3

      • Jakoś sobie radzę.
        Ale z pewnością nie opanowałem tak finezyjnego posługiwania się znakami interpunkcyjnymi jak Pani.

        • 8 3

    • (1)

      To chyba nie ma się czym chwalić?:)

      • 6 4

      • Przynajmniej nie kłamię.
        Jestem szczery

        • 3 2

    • Plus jest taki, że w tym roku gorzej już nie będzie :)

      • 4 0

    • To nie ma się czym chwalić

      • 4 0

    • oraz 1500h oglądania TVP - wiwat pis, precz z lewactwem, Polska wstała z kolan, jesteśmy mocarstwem, niemce nam zazdroszczą, tusk jest winien wszystkiego, putin podnosi nocom ceny, Jarek santo subito

      • 0 1

  • Przestańcie (5)

    ściemniać z tą poczytnością trójmiejskich pisarzy lansowanych aż do znudzenia przez bibliotekę. Jako polonistka i czytelniczka z długim stażem, mogę stwierdzić, że najlepsza Polska literatura jest ta z międzywojnia. Współczesna nie zawiera ani treści, ani formy, ani artyzmu.

    • 5 6

    • Książka (1)

      którą wspominam z sentymentem, i do lektury której powracam to Wyspa Róży Ostrowskiej. Nie najlepiej jest napisana, można przyczepić się do różnych niedoskonałości stylu, ale ma cudowny klimat. Te powieści współczesnych pisarek, to tzw. siódma woda po kisielu, w porównaniu z Wyspą Róży Ostrowskiej.

      • 0 2

      • Opinia wyróżniona

        Nie zgadzam się, czytałam R. Ostrowską....

        Męczyła się niemiłosiernie przy pisaniu tej książki, namawiana do jej dokończenia przez przyjaciela. Polecam Macieja Siembiedę! Ostre i gładkie zarazem pióro. Stylistyczny majstersztyk.

        • 1 0

    • (1)

      Jest dużo dobrych współczesnych pisarek i pisarzy. Szczygieł, Springer, Lebda, Tokarczuk długo by wymieniać.

      • 3 2

      • Chętnie poznam opinię osoby minusującej: które książki wymienionych autorów nie przypadły tobie do gustu i dlaczego?

        • 0 1

    • Proszę o przykłady tej międzywojennej literatury pięknej...

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    dzięki za biblioteki (4)

    Szkoda tylko, że ludzie w nich zatrudnieni muszą ciężko pracować za minimalną krajową, także fizycznie. Moim zdaniem mają gorzej od kasjerek w marketach, tamte operują tylko czytnikami a w bibliotekach oprócz tego przez 8 godzin przenoszą tony książek, skanują je, odpowiadają na pytania czytelników, którzy wymagają od nich znajomości literatury w szerokim zakresie. Panie kasjerki zarabiają grubo ponad 4000 brutto, nie muszą mieć wykształcenia. bibliotekarze co najmniej 1000 zł mniej mając wyższe studia, kilka fakultetów i co najmniej 1 podyplomówkę

    • 27 3

    • (1)

      W średnich i małych marketach kasjerka również roznosi towar po sklepie i ogarnia magazyn. Chyba tylko w dużych są etaty wyłącznie na kasie. Więc kasjerki również przenoszą tony towarów, skanują produkty i odpowiadają na pytania klientów.

      • 8 2

      • chyba jednak nie można tego porównywać - w bibliotekach niezbędna jest ogromna wiedza z zakresu literatury polskiej i światowej, poza tym organizowane są tam spotkania z ludźmi kultury i nie tylko, zajęcia z dziećmi i młodzieża i wiele, wiele innych - kto odwiedza biblioteki to wie

        • 6 1

    • ale dyrektor biblioteki na pensję nie narzeka?

      • 5 1

    • wiedza i samodzielne myślenie nie jest priorytetem obecnego rządu, wiec i pensje adekwatne - nie ma obowiązku pracy w bibliotece można zawsze iść do biedronki, ale tam trzeba ciężko pracować

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który gdyński teatr wystawia spektakle na Scenie Letniej w Gdyni Orłowie?

 

Najczęściej czytane