• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co (i jak) czytamy w drodze do lub z pracy?

Magdalena Raczek
21 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Długą drogę do pracy wielu z nas spędza na lekturze. Długą drogę do pracy wielu z nas spędza na lekturze.

Według statystyk czas dojazdu Polaków do pracy wynosi średnio 41 minut dziennie. I jest to raczej ta optymistyczna wersja, bo zdarza się, że w większych miastach, również w Trójmieście, gdzie wiele czasu tracimy, stojąc w korkach, zajmuje to około godziny, w dodatku w jedną stronę. Warto zatem ten czas spożytkować na coś rozwijającego, np. nadrabianie czytelniczych zaległości w formie audiobooków. Jakie lektury najchętniej wybieramy i w jaki sposób je czytamy?Księgarnie w Trójmieście


Co robisz w drodze do pracy w komunikacji miejskiej?

Każdy, niezależnie od środka transportu, którym dojeżdża do pracy, znajdzie coś dla siebie - bez względu na to, czy należy do wielbicieli tradycyjnych form czytania, czy raczej nowoczesnych. Może to być zarówno lektura na smartfonie, jak choćby codzienna prasówka, coś do czytania na czytniku (wiele e-booków można zdobyć w sieci za darmo), a gdy jedziemy samochodem, warto wybrać do słuchania jakieś podcasty lub audiobooki. Wybór jest przeogromny. Właściwie dziś już niemal wszystko wydaje się w tej formie. Oczywiście wielbiciele tradycyjnej lektury, czyli książki drukowanej, również mogą oddawać się lekturze, jadąc komunikacją miejską.

Audiobook - sposób na odcięcie sięKiedyś słuchało się audycji radiowych, słuchowisk, nagranych na podstawie najlepszej literatury. Dziś królują audiobooki, a popularność tego gatunku z roku na rok rośnie, podobnie jak liczba jego wielbicieli. Do sympatyków tej formy "czytania" należy znakomita pisarka i wykładowczyni Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG - dr hab. Izabela Morska, której najnowsza książka "Znikanie" była nominowana do Nike, a teraz została nominowana do nagrody "Wiatr od morza".

- W czasach, kiedy chodziło się do pracy, miałam zwyczaj włączyć sobie fragment książki po to, żeby przypomnieć sobie, że jest do czego wracać. Ludzie bronią się przed audiobookami, mówiąc: coś mnie zdekoncentruje, zamyślę się i za chwilę nie będę wiedzieć, o co chodzi. Ale przecież można nacisnąć guzik i odsłuchać wybrany fragment jeszcze raz. Tak samo jak w książce wraca się, żeby przeczytać jeszcze raz tę samą stronę. Audiobooki to dobry sposób na komunikację miejską, bo pozwalają oddzielić się od prozy życia. Tylko na niby jestem tu z wami, można sobie pomyśleć. Ale naprawdę śledzę przygody Thomasa Cromwella: jak radzi sobie z nadmiarem sukcesu i jaki to błąd będzie musiał popełnić, żeby jego też w końcu król skrócił o głowę. Nie znam się na lżejszych książkach, ale do samochodu lepiej mi pasują poradniki motywacyjne: jak zdobyć i osiągnąć sukces. Jak stać się jakąś lepszą wersją siebie. Książki o samodoskonaleniu pasują do samochodu, a do tramwaju te, które pozwalają rozwinąć się wyobraźni - stwierdza Izabela Morska.
Wielbiciele nowoczesnych form wybierają czytanie na czytnikach. Wielbiciele nowoczesnych form wybierają czytanie na czytnikach.

Audiobook - wspólne czytanie w samochodzieWielbicielką audiobooków jest również znana autorka kryminałów - Agnieszka Pruska, dla której ważniejsze od tego, czego słucha, jest to, kto czyta.

- Niestety należę do tych osób, które nie mogą czytać książek w wersji tradycyjnej lub elektronicznej w komunikacji miejskiej lub samochodzie (zawsze jestem pasażerem), bo od razu zaczyna mnie boleć głowa. Jedynym wyjątkiem są pociągi, najwyraźniej kołysanie jest tam zupełnie inne i mój błędnik nie wariuje. Zostają audiobooki. Słucham ich przeważnie na długich trasach, wtedy najczęściej podróż tam i z powrotem to jedna powieść. W przypadku audiobooków bardzo ważny jest dla mnie lektor. Wolę, gdy jest nim mężczyzna, a przy monotonnym czytaniu zasypiam. Znalazłam jednak na to lekarstwo - dobrze mi się słucha na przyspieszonej prędkości, nie mam wrażenia, że czekam na to, aż usłyszę kolejne zdania. Jeżeli chodzi o dobór lektury, to zależy on od tego, czym jadę. W pociągu czytam to, na co akurat mam ochotę, a w samochodzie najczęściej słucham powieści, która została zaakceptowana przez wszystkich jadących. To takie wspólne "czytanie" - mówi Agnieszka Pruska
Fabian Cieślik - szef wydawnictwa Marpress w drodze do pracy. Fabian Cieślik - szef wydawnictwa Marpress w drodze do pracy.

Podcasty i audiobooki coraz popularniejszeCoraz większą popularność audiobooków i podcastów potwierdza również Fabian Cieślik - szef gdańskiego wydawnictwa Marpress.

- Przed pandemią jeździłem do pracy tramwajem i wtedy obowiązkowo pod ręką była książka czy tygodnik. Od marca jest to rower lub hulajnoga i dlatego przestawiłem się na podcasty i audiobooki. Zauważam, że coraz więcej czytelników i czytelniczek w ten sposób poznaje literaturę. Jako wydawcy dostajemy wiele zapytań o nasze książki w formie audiobooków. Postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i właśnie ukazał się nasz pierwszy, wyprodukowany wspólnie z Radiem Gdańsk, audiobook - "Bajki z dna Bałtyku" Agaty Półtorak. Osiem kolejnych tytułów serii Bałtyk ukaże się również w formie audiobooka już w przyszłym roku - mówi Fabian Cieślik szef gdańskiego wydawnictwa Marpress.
Przeczytaj także: Wsparcie dla księgarń i wydawnictw. Jak działa Gdański Fundusz Wydawniczy?

Wielbicieli tradycyjnej książki nie brakujeTomasz Betcher w drodze do pracy. Tomasz Betcher w drodze do pracy.
Wielbicieli tradycyjnej książki jednakże również nie brakuje. Wybieramy tę formę czytania zazwyczaj w środkach komunikacji miejskiej: autobusach, tramwajach, SKM-ce czy PKM-ce, choć wielu z nas zamieniło te środki transportu z powodu epidemii. Przerzuciliśmy się na samochód, rower, hulajnogę lub wyprawy pieszo.

- Uwielbiam czytać w podróży. Do niedawna dojeżdżałem do pracy PKM i zawsze miałem ze sobą książkę, czytnik lub słuchawki. Nie mam jednej, ulubionej formy pochłaniania książek. Ostatnio częściej jeżdżę samochodem, więc siłą rzeczy królują audiobooki. Chętnie sięgam po nowości wydawnicze, biografie, thrillery i kryminały. Słuchałem ostatnio "Kimkolwiek jesteś" i "Cokolwiek wybierzesz" Jakuba Szamałka oraz "Czerwień""Czerń" Małgorzaty Oliwii Sobczak, a teraz czytam "Czarne słońce" Jakuba Żulczyka - mówi Tomasz Betcher, autor książki pt. "Tam, gdzie jesteś", z zawodu pedagog i socjoterapeuta.
Quiz Trójmiasto z literaturą w tle. Średni wynik 44%

Trójmiasto z literaturą w tle.

Rozpocznij quiz


Książki papierowe wybiera również w drogę dużo podróżujący po świecie Aleksander R. Michalak - pisarz, badacz, naukowiec i wykładowca, pracownik jednego z pomorskich muzeów.

- Kiedy jadę jako pasażer, biorę ze sobą książki w tradycyjnej, papierowej formie. Ich tematyka nie różni od tych, które czytam w każdych innych okolicznościach. Jeśli coś je odróżnia, to głównie to, że w drodze preferuję dzieła mniejszych rozmiarów, takie, które wielkością nie będą konkurować z Codexem Gigas. Kiedy zdarza mi się zabierać na drogę jakieś bardziej masywne woluminy, to przypomina mi się zawsze prześmiewczy felieton Umberto Eco, w którym ten zachęcał do czytania w zatłoczonym pociągu wielotomowych wydań, argumentując, że przecież z powodzeniem jeden tom można trzymać w ręku, drugi pod pachą, a trzeci pomiędzy udami. Niekiedy jednak zamiast książki zabieram czasopismo - zazwyczaj jest to "National Geographic", który ma jeszcze tę zaletę, że przy ewentualnym znużeniu tekstem (mroczne jesienne poranki) można się nadal cieszyć znakomitymi zdjęciami - przyznaje Aleksander R. Michalak.
Blogerka, pisarka i nauczycielka - Anna Bałuta - wybiera czytanie tradycyjne i na telefonie. Blogerka, pisarka i nauczycielka - Anna Bałuta - wybiera czytanie tradycyjne i na telefonie.

Czytanie na telefonieCzytać można również na telefonie, szczególnie jeśli jest to prasa lub blog. Tę formę preferuje blogerka, pisarka i nauczycielka - Anna Bałuta, znana jako Poli Ann.

- W drodze do pracy, kiedy nie jeżdżę do niej autem, a idę pieszo, zdarza mi się czytać na telefonie inne blogi, oglądać booktube (filmiki na Youtube dotyczące książek) oraz, o dziwo, pisać moje własne teksty. Piszę je w notatniku, gdzie wyrazy są podpowiadane. Po książki sięgam, gdy jadę dłużej gdzieś autem jako pasażer, podróżując pociągiem czy tramwajem. Wówczas króluje tradycyjna książka, najczęściej biografia, literatura obyczajowa lub reportaż. Tytuły absolutnie nie są lżejsze. Nie czytam kilku książek naraz, lubię skupiać się na jednej historii i zawsze kończę daną książkę - stwierdza Anna Bałuta.

Niedoczytane. Czy zawsze kończymy czytać rozpoczęte książki?Gdy nie jeździ się do pracyNawet jeśli koronawirus sprawił, że nie jeździcie do biura lub innego zakładu pracy i w związku z tym pracujecie w domu, warto wygospodarować sobie chwilę na lekturę. Mają to w zwyczaju osoby, które od lat pracują w domu. Ten pochwały godny nawyk można wypracować poprzez codzienną lekturę.

Ukochane książki z dzieciństwa. Co czytały trójmiejskie autorki piszące dla dzieci?- Ponieważ od lat pracuję w domu, odpada mi możliwość czytania w komunikacji miejskiej. Mimo to codziennie, zanim usiądę do pracy, czytam przy porannej kawie. Zazwyczaj 1-1,5 godziny. Czytam zarówno w formatach elektronicznych, jak i na papierze. Prasę częściej na tablecie, książki różnie, zależnie od dostępności. Wśród książek przeważa non-fiction, eseistyka i książki naukowe. Fikcja sporadycznie. Moje ostatnie książkowe lektury to eseje Jonathana Franzena "Koniec końca świata", "Wojny nowoczesnych plemion" Michała Pawła Markowskiego, "Via Carpatia" Ziemowita Szczerka - rekomenduje ciekawe tytuły Artur Rogoś z gdańskiego wydawnictwa Części Proste.

Opinie (59) 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (1)

  Wyretuszujcie tej pani ksiazke z dloni. Smartfon to juz cos wiecej jak przedluzenie reki.

  • 9 3

  • Nie lubię smartfonów - męczą mi oczy.

   • 0 0

 • Słuchawki i hulajnoga to idealne połączenie żeby znajomi odwiedzali Cie 1 listopada. (1)

  • 63 0

  • Jadącego, albo osobę, w którą uderzy taki "kulturalny" użytkownik, bo tacy "kulturalni"
   w większości użytkują hulajnogi..
   p.s.
   Oczywiście, nie byłoby ważne, gdyby hulajnogi nie zostawić w poprzek chodnika,
   bo to nagminny standard.... Albo tak pod kątem ,że prawie w poprzek.....

   • 2 2

 • Odmóżdzające bzdury

  W większości.

  • 9 7

 • Teraz? (2)

  Proponowałbym Dżumę Alberta Camusa. Bardzo na czasie.

  • 31 2

  • a może Dekameron rok popełnienia około 1300 r

   • 1 0

  • Lub "Śmierć w Wenecji".

   • 1 0

 • Posty znajomych na facebooku, twitterze, komentarze do fotek na instagramie i filmików na tiktoku. (1)

  • 15 3

  • Słabe.

   • 0 0

 • Słucham muzyki z tej przyczyny, że jadę tylko ok. 7-12 minut, do tego mam chorobę lokomocyjną i nawet czasem przeczytanie artykułu na telefonie wywołuje mdłości. Książki czytam po pracy zarówno w wersji papierowej, jak i na czytniku.

  • 10 2

 • Taa, tyle osób w ankiecie zaznaczyło, że coś czyta (2)

  a gdzie się nie usiądzie, w tramwaju, autobusie, skmce - wszyscy z nosami w telefonach.

  • 24 4

  • Ja czytam z telefonu.

   • 16 1

  • widac czytaja cos w telefonach.

   to i tak lepiej niz stare dziadki ktore gapia sie tepo w okna nie widzac dla siebie przyszlosci

   • 3 4

 • Do ankiety: robię na drutach jak jest wolne miejsce siedzące

  • 15 0

 • wieczór wybrzeza :).. lubiłem poczytac po robocie.

  dzis patrze w szare okno skamki . szare smutne zssssstyrane ....okno.

  • 12 0

 • A gdzie odpowiedzi (5)

  "nie dojeżdżam do pracy bo pracuję z domu", "nie dojeżdżam do pracy bo nie pracuję", "nie czytam w drodze, bo prowadzę pojazd"

  • 13 4

  • podczas prowadzenia pojazdu (4)

   Polecam podcasty i audiobooki. Korki stają się jakby bardziej znośne :)

   • 3 1

   • Podkasta to chyba w Indiach (1)

    • 2 2

    • Podkasta to nie podcasty -nie myl słów.

     • 0 0

   • a ja mimo wszystko sugeruję nie słuchać podcastów tylko skupić się na jeździe

    • 0 1

   • A ja prowadzę pojazd, jakim jest rower

    i nie wyobrażam sobie jechać mając słuchawki w uszach. Byłoby fajnie, ale to zbyt niebezpieczne, więc książki czekają na mnie w domu.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Przy wejściu do Parku Północnego wita nas rzeźba dżentelmena z cylindrem, siedzącego na kamieniu. Upamiętnia osobę związaną z historią Sopotu. Kto to jest?

 

Najczęściej czytane