• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Ciche ciało (3 opinie)

teatr tańca
kasy:
58 344-05-73 w. 117
wystawia:
Klub ŻAK
data premiery:
5 lutego 2010
10
1 ocena
Ciche ciało
Anna Haracz

Spektakl jest wynikiem współpracy Teatru Kino Variatino z niezależnymi artystami, jak Anna Krysiak, Iwona Gilarska i Krzysztof Topolski. Jest to projekt o wielowymiarowym podejściu do pojęcia tzw. wymiany artystycznej oraz spojrzenia na ciało ludzkie. Ciało jest naszą wielowymiarową, fizyczną, psychiczną i duchową egzystencją tu na ziemi. Ciało nierozumiane, niepoznane, odrzucane, trenowane, upiększane, potępiane, uwielbiane. Niewiedza rodzi strach, strach rodzi uzależnienie, agresję, autoagresję, itd. Czy istnieje różnica między ciałem psychicznym, ciałem fizycznym a ciałem duchowym? Gdzie przebiega granica między sacrum a profanum? Czy istnieje? Co i kiedy decyduje o tym czy ciało jest święte czy grzeszne? A może jedno tworzy drugie? A może stanowią całość zwaną człowieczeństwem?
 
Pomysł i reżyseria: Anna Haracz
Choreografia i taniec: Anna Haracz, Katarzyna Pastuszak (podczas premiery występowała Anna Maria Kryszak), Iwona Gilarska
Muzyka: Tomasz Antonowicz, Krzysztof Topolski - Arszyn
Kostiumy: Anna Haracz

Spektakl powstał dzięki wsparciu Klubu Żak oraz Klubu Pro-Active Fitness

O Artystach:

TEATR TAŃCA I MUZYKI KINO VARIATINO - powstał w 1998r. Na przestrzeni 10 lat teatr zrealizował około dwudziestu mniejszych i większych spektakli. Spektakle te prezentowane były na festiwalach tanecznych oraz teatralnych w całej Polsce (Gdańsk, Kalisz, Lublin, Sopot, Kraków, Warszawa, Olecko, Gryfino, itd.) oraz zagranicą (Estonia, Ukraina). W swojej pracy najbardziej zainteresowany jest szeroko pojętym tańcem współczesnym oraz szukaniem naturalnych dróg tworzenia ruchu poprzez improwizację. Wraz z warstwą ruchową powstaje grana na żywo muzyka, która stanowi integralny element dramaturgii. Warstwa wizualna i kostiumy tworzone są w ścisłej aczkolwiek indywidualnej współpracy pomiędzy artystami. Spektakle zazwyczaj nie są opowieściami lub historiami, są klimatem, nastrojem lub relacją z kimś, czymś innym, obcym lub dobrze już znanym. Eksperymentując na pograniczu sztuk, konsekwentnie wytycza własną drogę twórczą. A wszystko to niezmiennie krąży wokół chęci wniknięcia w istotę magii. 
 
ANNA HARACZ - tancerka, współzałożycielka i kierownik artystyczny teatru KINO VARIATINO (zał. 1998r.). Uzyskała tytuł "zawodowego tancerza" przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich w Warszawie. Nauczycielka jogi wg metody Yengra w stopniu Introductoty II. Jest absolwentką Państwowego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, specjalizacja taniec, oraz rocznego studium pantomimy prowadzonego przez Marka Oleksego. Z teatrem Kino Variatino realizuje własne choreografie, które prezentowane są na trójmiejskiej scenie offowej, oraz na festiwalach teatralnych i tanecznych w Polsce (Kalisz, Lublin, Kraków, Warszawa), oraz zagranicą (Odessa, Estonia). Anna Haracz jest uznanym pedagogiem tańca współczesnego, oraz hatha-jogi wg. metody Iyengara. Od lat realizuje również swój autorski program terapii poprzez improwizację taneczną. Jest prezesem Stowarzyszenia KOKO PELI, którego celem jest stworzenie osady kulturalnej promującej sztukę, rzemiosło i duchowość gdzieś na wsi lub w lesie.
 
ANNA MARIA KRYSIAK - absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. W latach 1990-1992 pracowała w Teatrze Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu. W latach 1992-2004 była tancerka Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Prowadziła warsztaty tańca współczesnego na wielu festiwalach w Polsce, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. Tańczyła w choreografiach Anny Sokolov, Melissy Monteros, Avi Kaisera (Batsheva Dance Company), Conrada Drzewieckiego, Poula Claydena(DV8), Marka Haima oraz innych choreografów współpracujących z ŚTT. Brała udział w projekcie Battery Dance Company w Nowym Jorku do muzyki na żywo z Cracow Klezmer Band. W 2000 roku otrzymała Medal im. Karola Szymanowskiego za wybitny wkład w rozwój sztuki tanecznej, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2006-2008 pracowała w Theatre Junction w Calgary w Kanadzie oraz brała udział w operze K. Szymanowskiego pt. "Król Roger" w reż. Mariusza Trelińskiego. Jej technika powstała na bazie wieloletniego doświadczenia pracy w ŚTT oraz pracy z wieloma innymi pedagogami i choreografami z Europy, Kanady, Anglii i USA. Technika ta jest wynikiem własnych badań nad możliwościami ciała człowieka; z wykorzystaniem rożnych impulsów z niego wypływających, ciężaru ciała, swobodnego przepływu energii, pędu, zawieszeń, czyli balansowania miedzy stanem równowagi, a upadkiem i współdziałania z siłą grawitacji.
 
IWONA GILARSKA - tancerz, choreograf i nauczyciel tańca; absolwentka poznańskiego AWF-u i dwuletniego Studium Tańca Współczesnego przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (1991-1995); zdobyła również dyplom zawodowego tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Sceny Polskiej (ZASP) oficjalnie honorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego/2004; w roku 1997 odbyła kurs aktorski w zakresie podstawowym - technika gry aktorskiej w filmie przy Akademii Filmowej w Londynie/1997; współzałożyciel Artystycznego Stowarzyszenia "Kultywator 3Miejski" / 2007; w sezonie 1999 - 2000 związana z teatrem Kino Variatino. Autorka i współautorka choreografii: "... a drzwi są wciąż otwarte","Akwarela","Sto - krotki. Współpracowała z Teatrem Okazjonalnym; wzięła udział w następujących projektach: "Signum Temporis", plenerowy spektakl "Carpet show" , "Viva la vida" oraz " Kwadrat . Wersja 6". W ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska odbyła się premiera jej solowego projektu z muzyką na żywo "W pół do godziny". Na początku roku 2009 wyjechała na 2-miesięczną ekspedycję artystyczno-kulturową do Indii/ szkolenie ze sztuki walk kalari payattu oraz miesięczną rezydencję do Szwajcarii, Philippe Saire Company. Występowała na scenach polskich (Gdańsk, Warszawa, Poznań, Kraków, Kalisz, Lublin) oraz międzynarodowych (Czechy, Litwa, Holandia, Belgia, Niemcy,Islandia, Japonia, Singapur). Wykładowca techniki tańca współczesnego i improwizacji w Integracyjnym Klubie Artystycznym WINDA oraz w Alternatywnej Szkole Teatralnej Klubu Żak w Gdańsku, nauczyciel jazz dance w Sopockiej Szkole Artystycznej oraz w Salsa Kings Studio w Gdyni. W 2009 we współpracy z Anną Jędrzejczak-Skutnik zrealizowała duet "Projekt walki", który prezentowała podczas Gdańskiego Festiwalu Tańca.
 
TOMASZ ANTONOWICZ - kongista, współtworzący wiele przedsięwzięć muzycznych i artystycznych...szuka, poszukuje... w różnych projektach muzycznych począwszy od muzyki klubowej, poprzez poezje śpiewaną, reggae, jazz, muzykę improwizowaną, folk orientalny. Na stałe współpracuje z Teatrem Tańca i Muzyki Kino Variatino ilustrując muzycznie taniec współczesny we wspólnie wyreżyserowanych przedstawieniach. W grze wykorzystuje zestaw trzech kong oraz przeszkadzajki i wiele nietypowych instrumentów jak tabla i ceramiczne bębny Udu. Współzałożyciel stowarzyszenia artystycznego MamNaMyśli, mającego na celu tworzenie i promowanie szeroko pojętej sztuki... człowiek Gwiazd i Drzew.
 
KRZYSZTOF TOPOLSKI - muzyk; perkusista, artysta dźwiękowy, kurator projektów i warsztatów w Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" w Gdańsku. Współzałożyciel (wraz z Michałem "Buniem" Skrokiem i Piotrem Szwabe) trójmiejskiej formacji artystycznej: Pracownia Ludzie, obecnie ARSZYN.

Opinie (3)

 • (opinia sprzed 14 lat)

  Dla mnie bomba! Spektakl w pięknym nastroju trzymał moją uwagę do końca. I ta modlitwa... wyszedłem z uśmiechem:)
  Pseudoartyzm? musisz mieć silnie zdefiniowany artyzm skoro tak pewnie opiniujesz. A porażka? I znowu nie wiem czy przypadkiem nie pomyliłeś ze słowem sukces.
  Gratuluję przedstawienia i pozdrawiam.

  • 1 0

 • (opinia sprzed 14 lat)

  "kobieta, która zamiata las" była zdecydowanie ciekawszym spektaklem, aczkolwiek jest tu też kilka interesujących momentów. Całość niestety niedopracowana.

  • 0 1

 • Dwa słowa: pseudoartyzm i porażka, nic więcej nie trzeba dodawać. (opinia sprzed 14 lat)

  .......

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery