stat

Ci, którzy odeszli są wśród nas | Wystawa prac malarzy sopockich

Sopoccy malarze od trzeciej dekady XIX wieku współtworzyli charakter miasta. Ich dzieła pozostały rozproszone, ale są i tworzą zagmatwaną historię miejscowej społeczności, tak wrażliwej na sztukę. Sztukę, która wpisywała się w historię pruską, polską, niemiecką, żydowską.

24 marca - 30 kwietnia 2020

Online
Wstęp wolny

w każdą niedzielę (od 01.04 do 31.05.2020), godz. 10:45 - 12:30

Wstęp wolny
Historię okrutną, ale i szlachetną, różną. Zła nie możemy zaakceptować, ale w pamięci pozostają też dobre chwile. Chwile, które budują obraz dzisiejszego Sopotu, ale czy miasta sztuki jak kiedyś? Miasta gdzie swoje oparcie znalazła grupa polskich kolorystów wykształcona w Paryżu, gdzie rozwijała się Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych i jej wydziały malarstwa, rzeźby, grafiki, ceramiki, tkaniny. Olbrzymia grupa wykształconych wówczas artystów powoli odchodzi. Pojawiają się nowi, tworzą nowe malarstwo. Czy jeszcze lepsze? To oceni historia. Jedno jest pewne sztuka w Sopocie trwa i trwać będzie, musimy o nią dbać i zachowywać dla przyszłych pokoleń jej dorobek.
- Stanisław Seyfried

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na kolejną edycję wystawy z cyklu "Ci, którzy odeszli są wśród nas", przypominającej dokonania już nie żyjących twórców związanych z Sopotem. Tym razem zaprezentowane zostaną także prace malarzy różnych narodowości mieszkających tu przed wojną. W gronie autorów eksponowanych prac znaleźli się: Halina Bajońska, Eleonora Jagaciak-Baryłko, Mieczysław Baryłko, Stanisław Chlebowski, Eugeniusz Dzierzencki, Krystyna Górska, Fritz Hedingsfeld, Berthold Hellingrath, Zygmunt Karolak, Paul Kreisel, Zdzisław Król, Albert Lipczynski, Henryk Mądrawski, Felix Meseck, Marian Mokwa, Alfred Pawłowski, Jerzy Skrebec, Beata Słuszkiewicz-Kaczorowska, Janusz "Jast" Strzałecki, Antoni Suchanek, Hans Urban, Piotr Wiatrak, Jerzy Zabłocki, Robert Zeuner oraz Wilhelm Ziegler. 

Kuratorami wystawy "Ci, którzy odeszli są wśród nas" są: Roswita Stern i Stanisław Seyfried, a prezentowane obrazy pochodzą z prywatnych kolekcji, głównie ze zbiorów Andrzeja Walasa.
Na wernisaż zapraszamy w środę 6 listopada o godz.18.00. Malarstwo sopockich twórców będzie można oglądać do 8 grudnia br., codziennie w godzinach 12.00-18.00.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Narodowego w Gdańsku jest srebrna ozdoba z XIII w., której podstawę stanowi...?