• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Chris Bottii i Al Di Meola, czyli gwiazdy smooth jazzu w Sopocie

Przemysław Rydzewski
1 października 2010 (artykuł sprzed 11 lat) 
Opinie (5)
Al Di Meola to największy gwiazdor z muzyków Sopot Jazz Festival. Al Di Meola to największy gwiazdor z muzyków Sopot Jazz Festival.

Sopot Jazz 2010 będzie świętem dla fanów najłagodniejszej, a zarazem przebojowej odmiany jazzu. Na scenie usłyszymy trębaczy Chrisa Bottiego i Ricka Brauna, którzy należą do niekwestionowanej światowej czołówki smooth jazzu. Pomiędzy ich występami zaprezentuje się gitarzysta, Al De Meola, który kontynuuje swój międzynarodowy projekt "New World Sinfonia". Bez wątpienia tegoroczny Sopot Jazz rozkołysze trójmiejską publiczność, skostniałą od pierwszego powiewu jesiennej aury.Chris Botti, artysta jazzowy, który porwał tłumy. Chris Botti, artysta jazzowy, który porwał tłumy.
Chris Botti dokonał rzeczy niemożliwej, wyciągnął bowiem z klubów to, co zazwyczaj kryje się pod pojęciem jazzu i wprowadził na stadiony. Wystarczy włączyć zapis jego koncertu, promującego album "Night Sessions" z gościnnym udziałem Stinga, aby przekonać się, że publiczność to nie dziesiątki czy setki fanów, a dosłownie tysiące. Oczywiście, że to się już zdarzało, od swingujących orkiestr Bennego Goodmana czy Glenna Millera, poprzez Raya Charlesa, po Milesa Davisa. Zdaje się jednak, że w dzisiejszych, reklamowo-popkulturowych czasach, to sztuka naprawdę wyjątkowa.

- Chris Botti to artysta uznany na całym świecie, jego trąbka ma piękne, można wręcz powiedzieć "słodkie" brzmienie. W żadnej mierze nie można mu odmówić kunsztu i umiejętności - mówi Krystyna Stańko, znana artystka jazzowa. - Botti stworzył muzykę ambitną i komunikatywną zarazem, a to wielka sztuka. To będzie koncert dopracowany do perfekcji, ważne wydarzenie muzyczne, szczególnie dla zapatrzonych w niego pań.

Na trąbce grał, mając zaledwie 10 lat. Ma na swoim koncie współpracę z wieloma gwiazdami: Arethą Franklin, Betty Midler, Bobem Dylanem, Paulem Simonem czy wspomnianym Stingiem. Nagrał osiem albumów, które doskonale sprzedają się na całym świecie, otrzymał nagrodę Grammy. Chris Botti twierdzi, że inspirują go wczesne nagrania Milesa Davisa i, co szczególnie ciekawe, twórczość Tomasza Stańki.

Tomasz Stańko, jakby w odpowiedzi, nie przekreśla ignorowanego przez jazzmanów smooth jazzu, twierdzi, że świat jest olbrzymi i dla wszystkiego znajdzie się w nim miejsce. W swojej autobiografii "Desperado" zgadza się, że styl ten można nazwać "zbrodnią na jazzie", że jest "wysterylizowany" i "obdarty z brudnej energii i nasyconego brzmienia", ale z drugiej strony buntuje się przeciwko purytanom, którzy każdy gatunek chcą mieć w czystej postaci. Podziwia Bottiego i jemu podobnych za to, że potrafią się światu pokazać i zaistnieć wśród publiczności.

Koncert Chrisa Botti poprzedzą występy kolejnych dwóch gwiazd światowej jazzowej sceny. Sopot Jazz 2010 otworzy trębacz Rick Braun. To o pokolenie starszy muzyk, wywodzący się z amerykańskiej Eastman School of Music. Ma na swoim koncie 15 albumów i współpracę m.in. z zespołami Boneya Jamesa, Normana Brauna i Sade.

Najbardziej rasowy jazzman pośród gwiazd sopockiego festiwalu to z pewnością gitarzysta Al Di Meola. Swoją gwiazdorską przygodę z jazzem rozpoczął w legendarnej grupie Chicka Corei- Return to Forever. Następnie stworzył trio gitarowych sław i nagrał dwa albumy wraz z Johnem McLaughlinem i Paco De Lucią, w tym słynny "Friday Night In San Francisco". Jego gra to przede wszystkim otwartość zarówno na style, jak i współpracowników, to kolejny wymiar world music, szeroko pojmowane fusion lub smooth jazz najwyższej jakości.

Sopot Jazz 2010 odbędzie się w dniach 9 - 15 października 2010 r. w Sali Columbus, Sheraton Sopot Hotel, Conference Center & Spa oraz Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej na terenie Opery Leśnej w Sopocie. Bilety w cenie 120-240 zł.

Wydarzenia

Sopot Jazz 2010

jazz

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (5) 1 zablokowana

 • Chris Botti (1)

  Piekny facet, pieknie gra ech.........................

  • 4 2

  • Al Di Meola to jest facet, Chris to jakaś laleczka zabawiająca się swoją trąbką

   • 8 1

 • Chris Botti dajcie żyć grajek do kotleta-bo do 100 to już nie.

  ...

  • 3 8

 • dla klakierow

  to i tak za duzo

  • 0 0

 • Ty tez masz niezle o

  Ty tez masz niezle oko do mtwyoow, tylko tak dalej! Piekne okolice. Leba? Bylam tam sto lat temu w szara i ponura pogode ale wtedy bylam tak zakochana, ze nawet piekne widoki mi nie przeszkadzaly no i zdobycie orwowskiego filmu to tez byl wyczyn. Chyba powtorze te wycieczke. )

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W 2018 roku powołano Pomorską Nagrodę Literacką dla twórców związanych czynnie z Pomorzem oraz tych, którzy piszą o naszym regionie. Jaką nazwę nosi ta nagroda?

 

Najczęściej czytane