Wiadomości

Chórzyści powalczą o Złoty Medal

Rywalizacja podczas konkursów chóralnych jest bardzo zaciekła. Kto tym razem zdeklasuje rywali i będzie spoglądał na nich z najwyższego miejsca na podium odbierając Złoty Medal? Gdański Chór Sceny Muzycznej (na zdjęciu) ma na to duże szanse.
Rywalizacja podczas konkursów chóralnych jest bardzo zaciekła. Kto tym razem zdeklasuje rywali i będzie spoglądał na nich z najwyższego miejsca na podium odbierając Złoty Medal? Gdański Chór Sceny Muzycznej (na zdjęciu) ma na to duże szanse. mat. prasowe

Nie tylko nasi sportowcy zaciekle rywalizują o medale. Od piątku do niedzieli, 21-23 lutego odbędzie się III Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny, podczas którego o główną nagrodę - Złoty Medal powalczą chóry amatorskie. Wstęp na przesłuchania konkursowe oraz koncerty towarzyszące jest wolny.Choć podczas przesłuchań konkursowych będzie dominowała muzyka współczesna i - jak to nazywa organizator - "luźna", to nie zabraknie również muzyki sakralnej. Uczestnicy festiwalu wykonają ją podczas koncertów towarzyszących w gdańskich kościołach św. Mikołaja i św. Katarzyny.
Choć podczas przesłuchań konkursowych będzie dominowała muzyka współczesna i - jak to nazywa organizator - "luźna", to nie zabraknie również muzyki sakralnej. Uczestnicy festiwalu wykonają ją podczas koncertów towarzyszących w gdańskich kościołach św. Mikołaja i św. Katarzyny. mat. prasowe
Chóralistyka nie jest w Polsce najpopularniejszą dziedziną sztuki. Mimo tego nie brakuje prawdziwych pasjonatów, którzy poświęcają wolny czas na rozwijanie umiejętności wokalnych. Aby doskonalić swój warsztat, potrzebują jednak czegoś więcej niż tylko i wyłącznie okazji do wspólnego śpiewania. Potrzebują adrenaliny.

- Jeżeli działalność zespołu wokalnego ogranicza się wyłącznie do prób i koncertów, chórzyści się rozleniwiają - mówi Maciej Przerwa z Agencji Artystycznej Melody, organizatora III Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego. - Każdy festiwal to nowe wyzwanie. Każdy chór otrzymuje ocenę z perspektywy jury, a że podczas naszego festiwalu jego skład jest międzynarodowy, ta perspektywa jest znacznie szersza. Takie współzawodnictwo pomaga zespołowi utrzymać nie tylko wysoki poziom, ale również rozwija czy motywuje do pracy nad nowym repertuarem.

Chóralnej rywalizacji towarzyszą prawdziwie sportowe emocje, bo i zawodnicy są znakomici. Najlepsze zespoły amatorskie reprezentują równie wysoki poziom, co zawodowcy. Mają przy tym coś, czego zawodowcom często brakuje - śpiewają z większą pasją i nie popadają w rutynę.

- Chóry zawodowe od najlepszych chórów amatorskich czasem różni tylko to, że ci pierwsi zarabiają pieniądze - mówi Przerwa. - Różnica w poziomie artystycznym jest znikoma i polega na tym, że chór zawodowy robi materiał na płytę czy koncert w miesiąc, a amatorom zajmuje to rok. Są i takie zespoły, choć jest ich niewiele, które reprezentują wyższy poziom niż zawodowcy.

Podczas Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego, którego trzecia edycja odbędzie się od piątku do niedzieli, piętnaście amatorskich zespołów wokalnych z Polski, Czech, Słowacji, Łotwy, Rosji i Białorusi będzie rywalizowało ze sobą w pięciu kategoriach. Ich zmagania konkursowe oceni międzynarodowe jury pod przewodnictwem światowej sławy kompozytora muzyki chóralnej Vytautasa Miškinisa. Uczestnicy zaprezentują krótki program, na który złożą się m. in. utwory kompozytorów rodzimych oraz kompozycje powstałe po 1950 r. Zwycięzcy w każdej z kategorii nagrodzeni zostaną Złotym Medalem.

- Festiwali chóralnej muzyki sakralnej na całym świecie odbywa się mnóstwo. My natomiast postanowiliśmy wnieść do chóralnej rywalizacji coś nowego, stawiając na muzykę współczesną oraz tzw. "luźną". Cały czas oczywiście pracujemy nad nazwą. Nie nazwiemy przecież imprezy "Festiwalem muzyki luźnej" - śmieje się Przerwa. - Nie zmienia to jednak faktu, że w tym właśnie kierunku będzie zmierzał nasz festiwal.

Dla miłośników muzyki sakralnej również nie zabraknie atrakcji. Festiwalowe chóry wykonają ją bowiem podczas koncertów towarzyszących, które odbędą się w gdańskich kościołach: św. Mikołaja zobacz na mapie Gdańska oraz św. Katarzyny zobacz na mapie Gdańska.

Werdykt jury poznamy podczas Koncertu Galowego w niedzielę o godz. 17 w Szkole Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego zobacz na mapie Gdańska. Z wypiekami na twarzy będą go wyczekiwali nie tylko uczestnicy, ale również festiwalowa publiczność, której zdarza się, niczym podczas zawodów sportowych, typować faworytów.

- Podczas konkursu robimy sobie ranking obstawiając, kto jest najlepszy i kto zdobędzie najwięcej nagród, jednakże nigdy, nawet w połowie, nam się to nie sprawdziło - opowiada Przerwa. - W tym roku bardzo silnego zawodnika wystawi Gdańsk: mam tutaj na myśli Chór Sceny Muzycznej, który gościł już na naszych festiwalach w Warszawie i Krakowie i zdobył tam wysokie nagrody. O innych swoich typach mówić nie będę, wszystko w rękach jury.

Zobacz szczegółowy program festiwalu.

Zwiedź z nami gdańskie kościoły, w których będą odbywały się koncerty towarzyszące.
Kościół św. Katarzyny

Kościół św. Katarzyny

Bazylika św. Mikołaja

Bazylika św. Mikołaja

Opinie (14)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11

sierpnia

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

11

sierpnia

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

20

sierpnia

Rozrywka

Trójmiejskie atrakcje. Co pokazać przyjezdnym?
Turystyczne atrakcje dla każdego
Grand Prix Jarmarku św. Dominika przyznane
Najlepsze stoiska Jarmarku św. Dominika

Kulinaria

Nowe lokale: kuchnia włoska, lody i... Zanzibar
Nowe lokale: kuchnia włoska, wege i lody
Michał Konkel: moja praprababka była szeptuchą
"Moja praprababka była szeptuchą"

Sprawdź się

Jak nazywa się styl architektoniczny, którego przykładem jest Zielona Brama w Gdańsku?