• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Cho-Hon / Przyzywanie duchów zmarłych - spektakl gościnny (9 opinii)

widowisko / show spektakl muzyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
6.0
5 ocen
Sam-New Theater w Seulu
"Cho-Hon" (po polsku "Przyzwanie duchów zmarłych")

"Cho-Hon", czyli "Przyzwanie duchów zmarłych" z Sam-New Theater z Seulu, to widowiskowy, mocny i przejmujący spektakl, który porusza ważne, wciąż aktualne tematy. Słowem - pozycja obowiązkowa.

Spektakl "Cho-Hon" (kor. "Przyzwanie duchów zmarłych") był prawdziwą sensacją koreańskiego teatru. Jego prapremiera odbyła się w 1980 roku w Dongrang Repertoire Theatre w reżyserii Minsoo Ahn. Produkcja ta, na swoje czasy bardzo awangardowa, wywarła wielki wpływ na sztukę i działania artystyczne - wpływ widoczny do dziś, wiele pokoleń później.

"Cho-Hon" to przedstawienie oparte o tradycyjne koreańskie obrzędy pogrzebowe, podczas których dusze umarłych wędrują przez kolejne stany przejściowe - co pozwala im na zerwanie dotychczasowych więzi ze światem żywych. Przedstawienie poświęcone jest, "pocieszycielkom", koreańskim kobietom które podczas II wojny światowej były zmuszane do prostytucji przez japońską armię. Artyści mają dać im pokrzepienie - i pozwolić w pokoju przejść do świata umarłych. - Nasza produkcja ma na celu uspokojenie dusz tych kobiet; przyniesienie im ulgi i kultywowania pamięci o ich wielkiej krzywdzie. - mówią twórcy spektaklu. "Dialog zastąpiony" jest wyjątkową dla półwyspu koreańskiego formą ekspresji - łączącą taniec, muzykę, śpiew i wynikające z wielowiekowych tradycji formy teatralne. To poruszające widowisko upamiętnia cierpienie i ból tysięcy 위안부 - "kobiet do towarzystwa", pokornych, cichych i odchodzących w zapomnienie niczym "poranna rosa".

Spektakl oparty jest w całości na dźwięku tradycyjnego koreańskiego wyrażenia - "aiko" (w zapisie PL również jako "aigo") - który stanowi podstawę wszystkich pieśni lamentacyjnych. Na to niezwykłe dzieło sztuki składają się muzyka, taniec i osadzone w ludowości obrzędy.

W kontraście do kultur zachodnich, które często tłumią emocje, w Korei smutek związany z rozłąką ze zmarłą osobą tradycyjnie wyrażany jest poprzez silną fizyczną ekspresję. Powtarzane przy tym słowo "aiko" (oznaczające współcześnie "westchnienie") wywodzi się ze starożytnego koreańskiego słowa "ehko". Rdzenne "eh" oznacza smutek, a "ko" to "przekazać coś komuś". Poprzez to słowo żywi rozmawiają ze zmarłymi, wyrażając swój nieukojony smutek. W spektaklu "Cho - Hon" "aiko" nie ustaje, systematycznie narastając i zmieniając się w orkiestrę złożoną z ludzkich głosów, w pieśń, łączącą tradycyjne koreańskie utwory z zachodnimi requiem.

Mimo że spektakl jest pozbawiony dialogu, słowo "aiko" napędza to niewerbalne wykonanie, wspierając inne teatralne komponenty: muzykę, taniec i monumentalną surową scenografię.

Reżyseria: Ji Wook Kim
Scenariusz: Min Soo Ahn
Muzyka: Ji Young Jang
Choreografia: Jong Il Kim
Reżyseria światła: Joo Won Park
Scenografia: Sung Tae Kim Sound
Reżyseria dźwięku: Soo Young Kim
Operator video: Ji Yeon Choi
Syntezatory: Hye Won Park
Koordynatorzy produkcji: Seoeun Bag, Saessak Lee

Wykonawcy: Yoo Hee Jang, Sae Bom Choi, Jae Hoon Kim, Ji Uhn Song, Ki Uhn Choi, Joo Hee Lee, Seung Bin Baek, Hye Rim Park, Jong Du Park, Ji Hoon Jung, Chae Rin Park

Spektakl prezentowany jest w Polsce dzięki wsparciu Howon University Centre for Korean Art and Culture i Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.

---

Sztuka została wyreżyserowana przez dramaturga Min Soo Ahn w Drama Center w Namsan w Seulu w październiku 1980 roku, a następnie reprodukowana przez Ji Wook Kim w Sam-New Theatre (Goyang City, Kyungki) w lipcu 2016 r. Następnie przeniesiona do Teatru Lee Hae Rang Arts (w Jang Choong Dong w Seulu), w reżyserii Ji Wook Kim, dla 38. Festiwalu Teatralnego w Seulu.

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie (9) 1 zablokowana

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Śmierć i co potem? O "Cho-Hon" w Teatrze Szekspirowskim

  Sprzedać Teatr Sekspirowski (1) (opinia sprzed 5 lat)

  Anglikom

  • 1 8

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Śmierć i co potem? O "Cho-Hon" w Teatrze Szekspirowskim

   (opinia sprzed 5 lat)

   Masz jakiś problem? Do psychologa!

   • 0 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Śmierć i co potem? O "Cho-Hon" w Teatrze Szekspirowskim

  Jak to co potem (opinia sprzed 5 lat)

  Smierc smiercia ale do roboty trzeba zapie alac

  • 1 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Śmierć i co potem? O "Cho-Hon" w Teatrze Szekspirowskim

  Kim jest recenzent? (2) (opinia sprzed 5 lat)

  To wspaniały spektakl, ale publikując recenzje na tak niskim poziomie ośmieszacie własny portal. Zastanawiam się czy to faktycznie dorosły mężczyzna pisał ten artykuł czy może jego dziecko, które jest w gimnazjum i dostało na lekcji polskiego zadanie opisania spektaklu? Radzę redaktorowi poczytać jakieś sensowne źródła i zobaczyć jak na poziomie wprowadza się problematykę i sam opis sztuki, bo tekst zaprezentowany tutaj jest na żenująco niskim poziomie. Opisuje pan KULTURĘ, a nie mecze piłki nożnej. Trochę umiejętności w ładnym pisaniu, a nie tylko poprawnym, by się przydało. Dziennikarstwo ma inspirować, zmuszać do myślenia, pomagać tworzyć opinie. Tutaj jest miałko. Kompletnie przezroczyta recenzja. Smutek.

  • 6 8

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Śmierć i co potem? O "Cho-Hon" w Teatrze Szekspirowskim

   Do Nat (opinia sprzed 5 lat)

   Radzę trochę krytycyzmu w stosunku do własnych sloganów ("opisuje (...) kulturę", "ładnym pisaniu" itp.), jeśli innym stawia podobne zarzuty. Wówczas samemu trzeba pisać przynajmniej poprawną polszczyzną, z uwzględnieniem obowiązującej interpunkcji. Cóż, smutek...

   • 2 0

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Śmierć i co potem? O "Cho-Hon" w Teatrze Szekspirowskim

   (opinia sprzed 5 lat)

   Ale czy portal internetowy, który świadczy informacje o wszystkim jest miejscem w którym szuka się wyszukanych recencji ładnie napisanych? W celu znalezienia takich recencji, szukam wyspecjalizowanych witryn, zajmujących się takim tematem. Nie znajdę tego (przeważnie) w portalach, gdzie redaktorzy (nic im nie ujmując) są zmuszani do tworzenia artykułów na czas i ilość a nie na jakość treści.

   • 4 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Śmierć i co potem? O "Cho-Hon" w Teatrze Szekspirowskim

  Polecam. (opinia sprzed 5 lat)

  Mi się podobało. Przejmujący. Ciekawy.

  • 8 0

 • Zachęcam (opinia sprzed 5 lat)

  Ciekawy, inna kultura i zwyczaje. Spektakl warty uwagi.

  • 0 0

 • Strasznie to niekatolickie (opinia sprzed 5 lat)

  • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery