• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Cel pobytu - pokaz pracy ukraińskiego artysty Yuriya Bileya

W ramach interwencji artystycznych SUPLEMENT, kontynuujemy prezentacje artystycznych dzieł sztuk wizualnych o tematyce migracyjnej, które zostaną czasowo włączone w narrację wystawy stałej Muzeum Emigracji.

Cel pobytu? pytanie słyszane przy przekraczaniu polskiej granicy zainspirowało artystę Yuriya Bileya do stworzenia pracy, opowiadającej o ukraińskich korzeniach i życiu na emigracji. Instalacja składa się z ponad 160 przedmiotów przywiezionych w trakcie przeprowadzki z Ukrainy do Polski i dotyka tematu tożsamości, wspomnień oraz zbiorowej pamięci. Ulubione ubrania, znoszone buty, książki i albumy, monety, zdjęcia, dokumenty, stara maszyna do pisania czy dzieła sztuki otrzymane od przyjaciół tworzą subiektywny, sentymentalny i za razem intrygujący biograficzny autoportret artysty.

Yuriy Biley urodzony w 1988 roku w Użhorodzie (Zakarpacie, Ukraina) w swojej działalności skupia się na tematach związanych z doświadczeniem emigracji. Biley tworzy instalacje, cyfrowe kolaże i grafiki, prace o charakterze postkonceptualnym, realizuje działania post artystyczne. Poza tematem emigracji, prace są reakcją na bieżące wydarzenia społeczne i polityczne.

16 czerwca o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z artystą, które poprowadzi historyczka sztuki, kuratorka i badaczka Aleksandra Grzonkowska.
 
Tego dnia wystawa stała będzie czynna do godz. 20:00, a w godz. 17:30-20:00 wstęp na nią będzie bezpłatny. Wejście na wystawę stałą na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania w kasie. Ostatnie wejście na wystawę stałą o godz. 19:00.

Patroni medialni:
@Gazeta Wyborcza Trójmiasto
@Radio TOK FM
@Trojmiasto.pl
@SZUM
@NN6T


"SUPLEMENT"
kurator: Maksymilian Bochenek
Muzeum Emigracji w Gdyni / ostatnia sala wystawy stałej
"Halka/Haiti. 18°4805N 72°2301W"
Joanna Malinowska & C.T. Jasper

05.06.-10.07.2022
Cel pobytu
Yuriy Biley
]
17.07-14.08.2022
spotkanie z artystą 16.07 o godz. 17:00 poprowadzi Aleksandra Grzonkowska
...że Cię nie opuszczę
Lesia Pczołka & Uladzimir Hramovitch
28.08.-02.10.2022

SUPLEMENT to kuratorski cykl prezentacji dzieł artystów sztuk wizualnych, zajmujących się problematyką wykluczeń i uprzedzeń w procesie migracji. Zaproszone do projektu twórczynie i twórcy prezentują prace, które stanowią rodzaj interwencji artystycznych w przestrzeń wystawy stałej Muzeum Emigracji. Realizacje uzupełniają treści wystawy o aktualne tematy, zjawiska i zdarzenia wpisujące się we współczesną debatę o roli historycznych i współczesnych migracji.
Historii opowiadanej na wystawie stałej nie da się zamknąć w jednej opowieści. Przemieszczanie się jako stały element dziejów człowieka, jest podstawowym czynnikiem zmian zachodzącym w naszym świecie. Od samego początku wędrówki i migracje kształtowały otaczającą nas rzeczywistość; społeczeństwo w którym żyjemy i relacje, jakie w jego ramach tworzymy. W ciągu ostatnich 20 lat doświadczyliśmy ogromnych zmian dynamiki i skali migracji, jej przyczyn i kierunków. Z kraju emigracyjnego staliśmy się krajem imigracyjnym. Z kraju, z którego ludzie wyjeżdżali, szukając lepszego życia, staliśmy się krajem, do którego przyjeżdża się w jego poszukiwaniu.
Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego rozdziału w narracji o kilku wiekach migracji z ziem polskich. Zmiana jaka się w jego ramach dokonała wymaga ponownego namysłu nad naszą rolą i odpowiedzialnością wobec przybywających do nas z różnych krajów nowych mieszkańców.
Kurator Maksymilian Bochenek

1 lipca - 28 sierpnia 2022, godz. 14:00 - 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

1 - 31 sierpnia 2022

Sopot,
Wstęp wolny

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Które muzeum w Trójmieście posiada taras z widokiem na Zatokę Gdańską?