Wiadomości

stat

Carillonowe epitafium dla Pawła Adamowicza

W piątek o godz. 14:45 na carillonie kościoła św. Katarzyny Monika Kaźmierczak zagra Epitafium dla Pawła Adamowicza skomponowane przez Katarzynę Kwiecień-Długosz.
W piątek o godz. 14:45 na carillonie kościoła św. Katarzyny Monika Kaźmierczak zagra Epitafium dla Pawła Adamowicza skomponowane przez Katarzynę Kwiecień-Długosz. mat. prasowe / fot. Ola Guździk

Kompozytorka Katarzyna Kwiecień-Długosz napisała epitafium na carillon, dedykując je tragicznie zmarłemu Pawłowi Adamowiczowi. Utwór został już odegrany na belgijskim Carillonie Pokoju, a w piątek o godz. 14:45 na instrumencie kościoła św. Katarzyny zobacz na mapie Gdańska wykona go Monika Kaźmierczak. Chęć wykonania tej kompozycji, solidaryzując się z gdańszczanami, deklarują carilloniści z całego świata.Gdańsk jako jedyne miasto w Polsce posiada trzy czynne carillony koncertowe, a więc takie, które składają się z co najmniej 23 dzwonów. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci - "Gdańsk" - jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. Wszystkie są zarządzane przez Muzeum Gdańska. Nie dziwi zatem, że Katarzyna Kwiecień-Długosz swoje epitafium dla Pawła Adamowicza przeznaczyła właśnie na ten wyjątkowy instrument.

Wydarzenia upamiętniające Pawła Adamowicza w Trójmieście


Kompozytorka związana jest z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Swoje dzieło zaczęła pisać w poniedziałek wieczorem, tuż po otrzymaniu informacji o tragicznej śmierci prezydenta Adamowicza.

Około pięciominutowy utwór to typowe epitafium zawierające odniesienia do Gdańska i Pawła Adamowicza (motyw początkowy kompozycji opiera się na dźwiękach a-d-a, a kończy dźwiękami g-d-a). W gdańskiej wersji Epitafium na końcu wybrzmiewa dzwon h3, który ufundował Paweł Adamowicz.

Informację o powstaniu tej niezwykłej kompozycji Monika Kaźmierczak podała w poniedziałek w jednym z mediów społecznościowych. Do wykonania utworu zachęciła też carillonistów z całego świata. Ci niemal natychmiast poprosili o przesłanie nut i zadeklarowali chęć wykonania epitafium na swoich instrumentach.

Odwołane imprezy w Trójmieście z powodu żałoby
- Drodzy carilloniści, jesteście wspaniali! Dziękuję wam bardzo mocno za okazane wsparcie, które bardzo wiele znaczy nie tylko dla gdańszczan, ale dla Polaków w ogóle - odpowiedziała carillonistom Katarzyna Kwiecień-Długosz. - Będę zaszczycona, jeśli zdecydujecie się wykonać moją kompozycję poświęconą pamięci Pawła Adamowicza. Informujcie mnie proszę o czasie i miejscach, w których odbędą się wasze koncerty. Jest to niezwykle istotne nie tylko dla mnie, ale i dla reszty Polaków.
Zobacz też: Wiele twarzy carillonu. Wywiad z Moniką Kaźmierczak

Utwór został już wykonany w Belgii, a w piątek o godz. 14:45 na carillonie kościoła św. Katarzyny wykona go Monika Kaźmierczak, pełniąca funkcję miejskiej carillonistki.

- Prawdopodobnie dołączą do mnie trębacze (lub trębacz) z zespołu Tubicinatores Gedanenses - mówi Monika Kaźmierczak. - Zagramy również historyczne chorały przeznaczone na "śmierć burmistrza lub innej znamienitej osoby".
Koncertu będzie można posłuchać też za pośrednictwem Radia Gdańsk, które planuje jego transmisję.

To ta piosenka wybrzmiała na Długim Targu podczas wiecu


Epitafium dla Pawła Adamowicza zostało już wykonane w Belgii. Gdańska premiera odbędzie się w piątek o godz. 14:45 - na carillonie kościoła św. Katarzyny zagra Monika Kaźmierczak.

Opinie (44) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

października

8. NeoArte. Syntezator Sztuki Gdańsk, Nowa Synagoga

26

października

Gdynia meets Broadway - Edy... Gdynia, Sala Koncertowa Portu Gdynia

31

października

Mazolewski/Porter Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

Nietypowa konstrukcja na bulwarze w Gdyni udaje torpedownię
Makieta na bulwarze udaje torpedownię
Przestrzenie: nowy cykl imprez w Plenum
Przestrzenie: nowy cykl imprez w Plenum

Kulinaria

Okiem dietetyka: białko w diecie
Okiem dietetyka: białko w diecie
Jesień w trójmiejskich restauracjach
Jesień w trójmiejskich restauracjach

Planuj z nami tydzień

Hevelka, Michał Szpak i pokazy ognia. Planuj tydzień
Planuj tydzień: najciekawsze wydarzenia

Sprawdź się

Od kiedy Muzeum Narodowe w Gdańsku funkcjonuje pod obecną nazwą?