• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Cały ten świat daleki...". Życie kobiet w Tajlandii

Zapraszamy na trzecie spotkanie podróżnicze z cyklu "Cały ten świat daleki" - Życie kobiet w Tajlandii. Prelegent: Urszula Jabłońska. Moderator: Mirosław Pachowicz.

maj 18

sobota, godz. 18:00 - 20:30

Gdańsk,
bilety 140 zł
Pomysł spotkań podróżniczych w Bibliotece Społecznej przy ul. Hożej na gdańskich Stogach nie jest nowy. Miejsce to bowiem od lat jest ważnym centrum kultury i spotkań w dzielnicy. Wielokrotnie na fotelach prelegentów zasiadali przyjaciele Stowarzyszenia Przyjazne Pomorze, którzy dzielili się swoimi opowieściami. Tym razem jednak, postanowiliśmy pójść krok dalej. Dzięki dofinansowaniu ze strony Miasta Gdańska udało się zaprosić kilka ciekawych osób dziennikarzy, podróżników-hobbystów czy blogerów którzy podróżą nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także w ramach dziennikarskiego fachu czy nieodpartej potrzeby zgłębiania tajemnic świata. To ludzie, którzy szukają niezwykłych historii, stają się ich obserwatorami, a niejednokrotnie także ich częścią.

Ideą przyświecającą całemu cyklowi jest pokazanie świata w szerokim kontekście. Poruszymy zatem problematykę ekologii, przenikania kultur, emancypacji mniejszości, problemów cywilizacyjnych czy wojen. Nie zabraknie tematów trudnych, ale znajdzie się też miejsce na pocztówki z pięknych plaż. Nie zabraknie historii, ale będzie też miejsce na współczesność.

Co kryje się za fasadą tajskiego uśmiechu z folderów turystycznych? Jest tutaj duch Złotego Chłopca, który lubi czerwoną fantę. Jest miasto Pattaya, które wyrosło na wojnie i seksie (Pięć dni miłości po pół roku śmierci!). Jest Voramai, która pierwszy raz ogoliła głowę, kiedy jej córka Chatsumarn miała jedenaście lat. I inne szafranowe mniszki, których oficjalnie nie ma, chociaż przecież są. Jest Poo, którą w jej kuchni w slumsie w Bangkoku odwiedził Jamie Oliver. Są i inne tajskie kobiety, które powinny być jak porządnie złożony materiał. Są też mężczyźni, którzy zaczęli znikać po tym, jak najpierw zniknęły ryby. Są kapitanowie, którzy smagają rybaków biczem z ogona jadowitej płaszczki. Jest NongToom, transseksualna zawodniczka muaythai, która już nie walczy. I są inni ladyboys, którzy taśmują sobie genitalia. Jest duch Starego Króla Stu Tysięcy Złotych Poduszek i są duchy wdowie, przez które mężczyźni malują paznokcie na czerwono.

Są drobne białe kwiaty jaśminu nawleczone na sznurki (jedna kosztuje od dziesięciu do dwudziestu bahtów; ile trzeba sprzedać, żeby zarobić na curry dla całej rodziny?).
Nie ma już J. Jej piękny, drewniany dom z ogrodem na północy Tajlandii, który nazwała Open Heart, stoi pusty i podupada. Tylko czasem odwiedza go wojsko, żeby sprawdzić, czy J. przypadkiem nie wróciła.

Jest Urszula Jabłońska, która te wszystkie historie dla nas opisała, żebyśmy otworzyli szerzej oczy i zobaczyli coś więcej niż tylko Kraj Uśmiechu z folderów turystycznych.

Urszula Jabłońska reporterka. Absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Reportaże publikuje w gazetach, głównie w Dużym Formacie, Wysokich Obcasach i Magazynie Opinii Pismo oraz w książkowych zbiorach: Walka jest kobietą (2014), Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie (2015) i Obrażenia. Pobici z Polską (2016). Laureatka nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy oraz finalistka międzynarodowej nagrody reporterskiej True Story Award w 2019 roku. Laureatka stypendium im. Mileny Jesenskiej Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. W 2017 roku ukazała się jej debiutancka książka Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii (Dowody na Istnienie). Aktualnie pracuje nad książką o europejskich projektach utopijnych.

Spotkanie będzie połączone z promocją książki U. Jabłońskiej Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii. Książkę będzie można nabyć i otrzymać autograf autorki.

Wydarzenia patronatem medialnym objęły: portal Trojmiasto.pl ,
Radio Gdańsk w ramach audycji "Nie śpij, zwiedzaj z Radiem Gdańsk", miesięcznik "Poznaj Świat".

Procedury bezpieczeństwa w trakcie epidemii COVID-19 zobowiązują nas do przestrzegania zasad:
- nosimy maseczki zakrywającej usta i nos oraz zdezynfekujemy ręce
- przed wejściem do czytelni pracownik biblioteki dokona pomiaru temperatury termometrem bezdotykowym.

Opinie

Sprawdź się

Jaką nazwę nosił festiwal, który później został przekształcony w odbywający się do dziś Festiwal Polskich Filmów Fabularnych?