Całoroczne świętowanie 410. urodzin Heweliusza

Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 roku przy dzisiejszej ul. Korzennej 53 w Gdańsku. Był wybitnym astronomem, pochodzącym z rodziny Hevelke. Uznawany jest za twórcę nowożytnej selenografii. Studiował w Anglii i Francji, a w 1634 roku wrócił do Gdańska, gdzie urządził obserwatorium astronomiczne. Od 1651 roku do 1661 roku był głównym rajcą Starego Miasta w Radzie Miejskiej Gdańska. Od 1664 roku był również członkiem Royal Society.
Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 roku przy dzisiejszej ul. Korzennej 53 w Gdańsku. Był wybitnym astronomem, pochodzącym z rodziny Hevelke. Uznawany jest za twórcę nowożytnej selenografii. Studiował w Anglii i Francji, a w 1634 roku wrócił do Gdańska, gdzie urządził obserwatorium astronomiczne. Od 1651 roku do 1661 roku był głównym rajcą Starego Miasta w Radzie Miejskiej Gdańska. Od 1664 roku był również członkiem Royal Society. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

28 stycznia przypada 410. rocznica urodzin Jana Heweliusza. Jak co roku, Hevelianum zaprasza do wspólnego świętowania jubileuszu swojego patrona. Wśród przygotowanych atrakcji są m.in. nagrania ze specjalnego studia wideo zaaranżowanego na Górze Gradowej, konkurs astrofotograficzny AstroCamera oraz pokazy astronomiczne na żywo.Trójmiejskie muzea


Czy interesujesz się astronomią?

tak, często obserwuję niebo i śledzę naukowe doniesienia 18%
tak, ale raczej pobieżnie 40%
nie, już mi przeszła pasja do oglądania nieba 11%
nie, nigdy mnie to szczególnie nie interesowało 31%
zakończona Łącznie głosów: 65
Mniej znany od Kopernika, ale nie mniej zasłużony dla rozwoju astronomii: Jan Heweliusz jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Gdański astronom urodził się 28 stycznia 1611 roku. Choć w historii zapisał się najbardziej jako astronom, to skala jego zainteresowań jest imponująca.

Nic dziwnego, że stał się on patronem interdyscyplinarnego Hevelianum - nowoczesnej przestrzeni spotkań z nauką, historią i kulturą. Z okazji obchodów 410. rocznicy jego urodzin, centrum przygotowało całoroczny program wydarzeń, mających przybliżyć życie oraz dokonania słynnego gdańskiego astronoma.

Jan Heweliusz o niezwykłym zjawisku... i zamarzniętej zatoceUrodzinowe atrakcjeObchody jubileuszu zostaną zainaugurowane 28 stycznia o godz. 17 życzeniami dla jubilata, które obejrzeć będzie można na stworzonej specjalnie z tej okazji stronie internetowej, poświęconej astronomowi oraz na facebookowym profilu Jana Heweliusza. Również ze studia wideo na Górze Gradowej zostanie zaprezentowany film z przyjęcia urodzinowego i ogłoszony "challenge" dla wszystkich, którzy mają ochotę pozdrowić Heweliusza.

Mural z wizerunkiem Heweliusza to "prezent" na 425-lecie działalności PAN Biblioteki Gdańskiej.
Mural z wizerunkiem Heweliusza to "prezent" na 425-lecie działalności PAN Biblioteki Gdańskiej. mat. prasowe/Biblioteka Gdańska PAN
- Co roku tego dnia ogłaszamy start międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera. Nie inaczej będzie i tym razem. Warto także wieczorem przespacerować się na Długi Targ - z okazji urodzin Heweliusza na niebiesko zostanie podświetlony Neptun. Zabłyśnie także wiadukt w ciągu ul. Kościuszki, w pobliżu Galerii Bałtyckiej - zapowiada Katarzyna Mejna, specjalistka ds. komunikacji i mediów w Hevelianum.

Patroni tramwajów: Jan HeweliuszKolejne wydarzenia w ramach urodzinowych obchodów odbędą się w sobotę, 30 stycznia. O godz. 11 i 13 będzie można obejrzeć pokazy astronomiczne na żywo (również na Facebooku Heweliusza i na stronie obchodów). Oglądanie nocnego nieba będzie połączone z prezentacją aktualnych wydarzeń astronomicznych.

- Zaprezentujemy, co w danym dniu widać na niebie, jaki rządzi obecnie znak zodiaku, gdzie jest Słońce i gwiazdozbiory - dodaje Katarzyna Mejna.
Zobacz także: Jan Heweliusz zostanie uwieczniony na muralu Biblioteki Gdańskiej PAN

Obchody przez cały rokObchody 410. urodzin zaplanowano na cały rok. Poprzez facebookowy profil Jan Heweliusz każdego miesiąca da się poznać od innej strony. Garść faktów z historii Gdańska, naukowe ciekawostki czy wyjaśnianie zjawisk astronomicznych będą się przeplatały z informacjami o jego życiu. Postać Heweliusza zostanie przybliżona nie tylko w kontekście naukowych odkryć, ale również poprzez różne anegdoty, np. o hałaśliwej papudze czy podarowanych cytrynach.

- Tematyka kolejnych aktywności będzie związana z motywem przewodnim danego miesiąca. Heweliusz da się poznać jako astronom, konstruktor, matematyk, miejski dyplomata, czy browarnik, a jeden z miesięcy będzie poświęcony dokonaniom jego żony astronomki, Elżbiety Koopman - dodaje Katarzyna Mejna. - W zależności od sytuacji epidemiologicznej będziemy dostosowywać naszą ofertę. Mamy nadzieję, że latem będziemy mogli zaprosić na wydarzenia w plenerze, ale jeśli tak się nie stanie, to z pewnością wykorzystamy nasze profesjonalne studio wideo, które świetnie nam się sprawdza w kontaktach z publicznością.
W programie całorocznych obchodów znajdą się m.in.: Karnawał z Heweliuszem, spotkanie z prof. Andrzejem Niedzielskim (Centrum Astronomii UMK), który opowie o Solaris i Pirx (w cyklu "Nauka Mówi"), Święto Nauki Polskiej, konkurs na mapping o Heweliuszu, Święto Matematyki, bieg "W stronę gwiazd", Nocne Podglądanie Wszechświata, Noc Naukowców, Debata Oxfordzka czy warsztaty z browarnictwa. Obchody zakończą się wielkim konkursem wiedzy o Janie Heweliuszu.

Zeszłoroczne urodziny Heweliusza uczczono spektaklem plenerowym:

Opinie (12) 2 zablokowane

 • (1)

  Mi najbardziej brakuje sprzedanego za bezcen browaru i piwka Hevelius .

  • 12 1

  • gimby nie znajo niebieskiego Heveliusa

   ale menele do dziś z łezką w oku opowiadają w nocy o kaperkach

   • 0 0

 • Jak się sprzedaje...

  To dostaje się za to zapłatę.Ta chyba jednak nie nastąpiła ?

  • 2 1

 • (2)

  Fajny gosc musial z niego byc. Produkowal piwo i patrzyl w gwiazdy

  • 9 1

  • Haha :D ale fajne spostrzeżenie :)

   • 1 0

  • Swój gość. Dobrze, że nikt nie próbuje go odsądzać od czci i wiary.

   • 0 0

 • Caly rok?

  Gruba impreze gosc robi.Malo kto wytrzyma taka dluga balange.Jakies fajne laski zaprosil?Wtedy wpadne na pol roku.Wezme urlop bezplatny.

  • 0 1

 • Urzedasy miasta jak co roku chca swietowac urodziny Heweliusza choc sami zniszczyli browar jego rodziny!!

  • 2 4

 • Kto wzial kase

  Poziom nauki i jakość spada

  • 0 3

 • No i jak zwykle.

  Cała para pójdzie w gwizdek!

  • 0 0

 • Chore jest to spolszczanie na siłę imion i nazwisk. To był tak na prawdę Johann Hewelcke, wyznania luterańskiego i jego rodzimym językiem był język niemiecki.

  • 0 0

 • malo

  proponuje 10 lat

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku powstała pierwsza opera napisana w Gdańsku?