stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

CCV Krakowski Salon Poezji - BUSIA (1 opinia)

 • niedziela, 28 marca, godz. 11:00
 • Lokalizacja
  Online
  Organizator: NCK
 • Bilety
  wstęp wolny
CCV Krakowski Salon Poezji - BUSIA

W lutym spotkamy się z twórczością Bogusławy Czosnowskiej, w środowisku aktorskim zdrobniale nazywanej Busią. Busia jest aktorką i reżyserką. Od 1957 roku była aktorką gdańskiego Teatru Wybrzeże Gdańsku, gdzie zagrała ponad 200 pierwszoplanowych ról. Wyreżyserowała około 60-ciu spektakli. W tym roku, 22 lutego skończyła 95 lat. Jej piękne życie związane jest w całości ze sztuką. Jako urodzona Lwowianka obdarzona jest wieloma talentami. Busia również pisze.

JEJ twórczość zaprezentują aktorzy, przyjaciele naszej bohaterki:
Elżbieta Goetel
Marzena Nieczuja- Urbańska
Henryk Frelich
Jerzy Gorzko
Realizacja filmu - Piotr Jankowski

Krakowski Salon Poezji w Gdańsku rozpoczął swoją działalność 20 października 2002 roku. Dlaczego Krakowski? Inicjatorką Salonu jest Anna Dymna, która w 20 stycznia 2002 roku zainaugurowała pierwsze spotkanie w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Gdański Salon był pierwszym po Krakowskim Salonem Poezji. Potem były kolejne miasta w Polsce i za granicą.

Swój początek w Trójmieście zawdzięcza Marcie Kalmus-Jankowskiej, która postanowiła przenieść krakowską tradycję do Gdańska. Na uroczystym otwarciu Salonu, Anna Dymna i Mirosław Baka czytali poezję ks. Jana Twardowskiego. Od 18 lat, najczęściej w ostatnią niedzielę miesiąca, o godzinie 11.00, w Sali Mieszczańskiej Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Marta Kalmus-Jankowska - gospodyni gdańskiego Salonu zaprasza aktorów do czytania poezji, czasem prozy poetyckiej. Spotkaniu towarzyszy muzyka. Salon w Gdańsku ma od lat swoją stałą widownię. Wierną i niezawodną. Niektórzy widzowie uczestniczą w spotkaniach od samego początku.

Więcej informacji na stronie www.nck.org.pl.
Prezydent Paweł Adamowicz był pierwszą osobą, która finansowała Salon z budżetu Miasta Gdańska. Od wielu lat Salon jest pod opieką finansową Urzędu Marszałkowskiego.

Opinie (1)

 • Niestety

  Nieudane ,szkoda bo mogło być lepsze

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak nazywa się styl architektoniczny, którego przykładem jest Zielona Brama w Gdańsku?