Wiadomości

stat

Była rzecznik pisze książkę o Gdyni

artykuł historyczny
Książka ma zawierać opis przemian zachodzących w latach 1990-2015. Na zdjęciu nabrzeże w lipcu 2007 roku.
Książka ma zawierać opis przemian zachodzących w latach 1990-2015. Na zdjęciu nabrzeże w lipcu 2007 roku. fot. Łukasz Unteschuetz/Trojmiasto.pl

O przemianach, jakie zaszły w Gdyni przez 25 lat po odrodzonym samorządzie opowie w książce Joanna Grajter, wieloletnia rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta. W publikacji, oprócz materiałów źródłowych, chce oddać głos świadkom i współtwórcom krajobrazu Gdyni.Jak oceniasz zmiany, które następowały przez 25 lat w Gdyni?

bardzo dobrze, nie można było osiągnąć więcej

24%

dobrze, ale ostatnie lata, to wyraźne wyhamowanie rozwoju

35%

średnio, postrzeganie miasta jest dobre tylko na zewnątrz

16%

źle, powstało za dużo niepotrzebnych PR-owych inwestycji

25%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 443
Gdy w listopadzie 2015 roku gruchnęła wiadomość o tym, ze Gdynia zmienia rzecznika prasowego, było wiadomo, że tak oddana miastu osoba, jak Joanna Grajter, nie będzie przyglądała się Gdyni z oddali. Miała odejść na emeryturę, ale szybko pojawiła się propozycja, by zebrała historię miasta i zaprezentowała ją w formie książkowej. Nie trzeba było jej długo do tego przekonywać i właściwie od razu zabrała się do pracy jako redaktorka opracowania.

Portret niezwykłego miasta

Książka zatytułowana "Gdynia 1990-2015. Niezwykłe miasto, niezwykli ludzie w niezwykłych czasach" powstaje pod egidą Urzędu Miasta. Ma zobrazować 25 lat przemian Gdyni odrodzonego samorządu. Motywem przewodnim będą trzy zagadnienia związane z wolnością odzyskaną przez Polskę, wolnym samorządem i dostępem do unijnych funduszy, dzięki którym można było zmieniać przestrzeń.

W publikacji pojawią się materiały dostępne w Urzędzie Miasta, dane statystyczne, archiwalne publikacje prasowe, zdjęcia, ale też refleksje zajmujących się samorządem. Daniem głównym, okraszonym narratorskim sosem byłej rzecznik, będą historie pojedynczych osób, będących przez 25 lat związanymi z Gdynią.

- Nie będzie to żadna publikacja naukowa, zresztą nie mam ku temu żadnych ambicji. Chcę stworzyć nieprzesłodzony, ale pozytywny obraz Gdyni, bo uważam, że jednak kilka ważnych rzeczy się nam udało przez te 25 lat. Portret będzie rysował się w znacznym stopniu w opowieściach i sylwetkach ludzi, związanych bliżej lub dalej z miastem, tych którzy rządzili nim i tych, którzy współpracowali z gdyńskim samorządem. Ich ogląd wydaje się niebywale ważny - zapowiada Joanna Grajter.
Mieszkańcy mają głos

Jak powtarza autorka, książce towarzyszy liczba 25 - w różnych wariacjach. Całość będzie podzielona na pięć rozdziałów i w zamyśle ma mieć 500 stron. Pomysłem na to, by oddać głos mieszkańcom, są wizyty i ankiety w domach obecnych 25-latków, a więc tych, którzy urodzili się w 1990 roku oraz tych, którzy mieli wtedy 25 lat, a dziś nieco ponad dwa razy więcej.

Wylosowanych zostało po 250 osób w każdej z grup. Ankiety przeprowadzą w najbliższych tygodniach studenci Akademii Marynarki Wojennej. Po zakończeniu sondażu, dane respondentów zostaną zniszczone.

Redaktorką książki jest Joanna Grajter, była rzecznik Gdyni.
Redaktorką książki jest Joanna Grajter, była rzecznik Gdyni. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl
- W ankiecie jest konsekwentnie z zamierzeniem 25 pytań, głównie zamkniętych. Rozmowa odbędzie się na miejscu. Liczymy na życzliwe przyjęcie, ale nikogo nie będziemy namawiali na odpowiedzi. Badanie zajmie kilkanaście minut, a studentów należy spodziewać się popołudniami - wyjaśnia dr Patrycja Bałtys z Akademii Marynarki Wojennej, współpracującej z miastem przy opracowaniu.
Książka w tym roku

Odpowiedzi zostaną opracowane w postaci raportu, który zostanie dołączony do książki. Oprócz niego za okładką znajdzie się płyta z kalendarium wydarzeń, wybranych przez byłą rzecznik UM. Ma nie zabraknąć także tych mniej istotnych dla miasta, ale sympatycznych, jak np. historia psa Baltika, uratowanego przez rybaków.

- Mam nadzieję, że uda się wydać książkę w tym roku, choć trochę pracy jeszcze przede mną. Sprawia mi jednak niebywałą przyjemność, więc na pewno będzie dobrze i w tym roku trafi do rąk czytelników - uśmiecha się Joanna Grajter.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (109)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

20

września

Trochę po staremu, całkiem ... Gdańsk, Sztuka Wyboru

21

września

Wystawa malarstwa i rzeźby ... Gdańsk, Galeria Triada

23

września

42. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Teatr Muzyczny, Multikino, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Deszczowe otwarcie 42. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni
Deszczowy początek 42. FPFF w Gdyni
Prawie jak Metallica. Scream Inc. w Protokulturze
Prawie jak Metallica. Koncert Scream Inc.

Kulinaria

Nowe lokale: krewetki, kurczaki i pizza
Nowe lokale: krewetki, kurczaki i pizza
Poznaliśmy najlepsze dania z Trójmiasta
Poznaliśmy najlepsze dania z Trójmiasta

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: festiwal filmowy, Wiedźmin, Kayah i Bregović
Planuj Tydzień: FPFF, Wiedźmin i Kayah