• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Być jak Charlie Chaplin - spektakl gościnny (2 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
533-793-100
wystawia:
Teatr w Oknie
data premiery:
9 grudnia 2014
czas trwania:
1 godz. 20 min. (bez przerw)
8.8
15 ocen
Być jak Charlie Chaplin

"Być jak Charlie Chaplin" to próba zmierzenia się z legendą. Najsłynniejszy komik kina niemego stał się ikoną popkultury już bardzo dawno. Jego znakiem rozpoznawczym były melonik, laseczka oraz charakterystyczny wąsik i to jest pewne. Potem pojawiają się już tylko pytania i wątpliwości. Nieprzypadkowo w konkursie na sobowtórów Charlie Chaplina sam Charlie Chaplin zajął... 3 miejsce, jak mówi jedna z najsłynniejszych anegdot związanych z reżyserem filmu "Dyktator". Do dziś nie wiemy, kim był z pochodzenia i gdzie się urodził ten genialny aktor, scenarzysta i reżyser.

Oryginalny scenariusz Piotra Wyszomirskiego napisany współczesnym językiem, konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Porusza nieoczywiste tematy, nie stroniąc od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Tekst w formie monodramu przygotowany został pod konkretnego aktora i daje szerokie pole do ukazania jego scenicznych możliwości. Autor za medium i partnera nieprzypadkowo wybrał aktora teatru muzycznego.

"Być jak Charlie Chaplin" to wulkan energii, w którym Mateusz Deskiewicz z Teatru Muzycznego w Gdyni pokazuje pełen wachlarz swych umiejętności: tańczy, śpiewa, wzrusza, rozśmiesza i prowokuje do refleksji. Na scenie towarzyszy mu przy pianinie Artur Guza - muzyk, kompozytor i także aktor Teatru Muzycznego w Gdyni.

Nagroda jury oraz nagroda honorowa na III Olsztyńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO 2015.

Scenariusz: Piotr Wyszomirski
Reżyseria: Mateusz Deskiewicz, Piotr Wyszomirski
Opr. muzyczne: Artur Guza
Wideo: Łukasz Czerwiński

Wykonanie: Mateusz Deskiewicz

Spektakl zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego w ramach Stypendium dla Twórców Kultury.

-----

Mateusz Deskiewicz
Aktor i wokalista, ma w swoim dorobku role w spektaklach muzycznych, dramatycznych, filmie i serialu. Od 2004 roku związany na stałe z Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni, gdzie można zobaczyć go w rolach: Maksa w "Avenue Q", Kazika w "Chłopach", Władysława Topolnickiego w "Klubie Kawalerów", Pinokia w "Shreku", Martwego Freda w Mateusz Deskiewicz"Spamalocie", Hrabiego w "Lalce" oraz w spektaklach "Pchła Szachrajka" i "Błogosławieni". Występuje w warszawskim Teatrze Syrena, gdzie bawi publiczność rolą Lalewicza w spektaklu "Hallo Szpicbródka" w reż. W. Kościelniaka. Współpracuje także z Teatrem 6. Piętro w Warszawie, gdzie można zobaczyć go w roli Fikandra w sztuce "Bromba w sieci" w reż. M. Wojtyszki. Występuje również w Centrum Kultury w Gdyni w spektaklu "Piaskownica" w reż. G. Chrapkiewicza.

Współpracował z teatrami: Wybrzeże w Gdańsku - Günther von Essenbeck w "Zmierzchu Bogów" (reż. G.Wiśniewski), Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni - Admirał rosyjski w "Zorbie" (reż. J.Szurmiej) oraz Operą Bałtycką w Gdańsku - Narrator w "Nie taki Straszny Dwór". Dużym wyzwaniem była dla niego rola Angel w musicalu "Rent" w reż. A.Ozgi, grana w Operze na Zamku w Szczecinie.

Wziął udział w filmach: "Ubu król" w reż. P. Szulkina, "Telewizja Solidarność" w reż. B. Łoszewskiego oraz "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" w reż. A. Krauzego. Zagrał też role w filmach kina niezależnego, między innymi: "Substytut", "Dotyk pośredni", "Kulawi", "Południk zerowy" oraz "Słowik". Można go było również zobaczyć w serialach "Sąsiedzi" TVP 2, "Ludzkie Sprawy" TVP 1 i "Krew z krwi" CANAL+.

Piotr Wyszomirski
Krytyk i prosument kultury. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych (m.in. "This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy", "Być jak Charlie Chaplin", "Pamiętajcie o wulkanach", "I'm Calling You" "Odlot. Szopka pomorska za rok 2014"). Recenzent teatralny, filmowy i muzyczny, felietonista. Redaktor naczelny "Gazety Świętojańskiej online", stypendysta i laureat nagrody za promocję kultury województwa pomorskiego. Autor kilkuset artykułów (recenzji, małych form literackich) publikowanych na łamach czasopism i wortali internetowych, redaktor wortalu Pomorze Kultury, aktywista Fundacji Pomysłodalnia.

Artur Guza
Kompozytor, aranżer, aktor i wokalista. Ukończył Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Artur GuzaMuzycznym w Gdyni oraz Kompozycję i Aranżację Jazzową na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Jest aktorem Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz pedagogiem w Państwowym Studium Wokalno-Aktorskim.

Jako kompozytor, aranżer i kierownik muzyczny przygotował wiele produkcji teatralnych współpracując z takimi reżyserami, jak: Małgorzata Talarczyk ("Prezydentki", "Opowieść o ZOO"), Tomasz Mandes ("Z twarzą przy ścianie"), Tomasz Valldal Czarnecki ("Nie ma tego złego", "Calineczka", "Zielona wyspa banana", "Królewna Śnieżka", "Hotel Palace", "Brzydkie kaczątko", "Kolędy z całego świata", "Pippi", "Bleee...", "Wodna Opowieść", "Mała Syrenka", "Wiocha czyli piosenki o prostej miłości"), Małgorzata Ryś ("Szach i Papuga", "Gwiazdka w Muzycznym"), Zbigniew Sikora ("Gdyby do szkoły chodziły anioły", "Na arce o ósmej"), Renia Gosławska ("Miłość nieznana"), Donata Zuliani ("Koncert na cztery łapy"), Jerzy Jan Połoński ("Tuwim dla dorosłych").

Do osiągnięć artysty należy skomponowanie hymnu dla Polish School in Derby w USA oraz "Drogi Krzyżowej" na orkiestrę symfoniczną, chór i chór chłopięcy, której prapremiera odbyła się w kwietniu 2012 roku w Filharmonii im. Józefa Elsnera w Opolu, pod batutą Young Chil Lee.
Piosenka "Miłość Ci wszystko wybaczy" w aranżacji Artura Guzy i wykonaniu Anny Urbanowskiej, została wybrana w plebiscycie Gazety Świętojańskiej, jako "Najlepsze wydarzenie roku 2013". Artysta otrzymał także Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni- Wojciecha Szczurka za opracowanie muzyczne spektaklu "Tuwim dla dorosłych" w reż. Jerzego Jana Połońskiego.


Łukasz Rat Czerwiński
Niezależny twórca filmowy oraz aktor. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występował na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni w takich spektaklach, jak: "Skrzypek na dachu", "Shrek", "Fame", "Lalka" czy "Spamalot" Monty Pythona. Obecnie można go zobaczyć na deskach Centrum Kultury w Gdyni w spektaklu "MAYDAY- Run for your wife" w reż. D. Majrzaka.

Studiował reżyserię filmową w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Na co dzień produkuje i reżyseruje filmy własne, jak i komercyjne w ramach swojej wytwórni RatFilm.

Przeczytaj także

Opinie (2)

 • polecam (opinia sprzed 7 lat)

  szczerze polecam. Artur Guza ma zacięcie komediowe, Deskiewicz zupelnie inny niż w Muzycznym

  • 1 0

 • znakomity (opinia sprzed 7 lat)

  spektakl, znakomita gra Deskiewicza. po prostu kwintesencja monodramu.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery