• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Burza w mózgach (1 opinia)

maj 16

czwartek, godz. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

w każdą niedzielę (do 26.05), godz. 13:00

Gdańsk,
bilety 15 - 25 zł
Motto festiwalu: "Między niebem a sceną. Po burzy?"
Program towarzyszący: "Burza w mózgach"


Warsztaty, spotkania z festiwalowymi twórcami, próby otwarte, wydarzenia w ramach dwóch cykli: "Razem z Ukrainą" i "Wokół komiksu" oraz podcasty "Szekspir: Spoiler", to wszystko składa się na "Burzę w mózgach", program towarzyszący spektaklom 26. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

BURZA W MÓZGACH / PROGRAM

RAZEM Z UKRAINA
Organizatorzy 26. Festiwalu Szekspirowskiego postanowili zaprosić ukraińskich twórców i twórczynie oraz przedstawicieli i przedstawicielki ukraińskich festiwali: Gogol Fest, Porto Franko z Iwano-Frankiwska, a także reżyserki obecne na Festiwalu Szekspirowskim: Tetianę Shelepko i Tamarę Trunovą do zabrania głosu i opowiedzenia o sposobach funkcjonowania teatru ukraińskiego w czasie wojny.

- Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób my - środowisko zajmujące się kulturą w Polsce i Europie - możemy pomóc. Chcemy oddać głos naszym przyjaciołom z Ukrainy, współuczestniczyć oraz ich wspierać" - mówi Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Festiwalu Szekspirowskiego.

RAZEM Z UKRAINĄ / SPEKTAKL
Podczas międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku zostanie zaprezentowany spektakl "L_UKR_ECE", oparty na "Gwałcie na Lukrecji" Williama Szekspira, ukraińskich pieśniach ludowych, poezji Tarasa Shevchenko, Łesi Ukrainki i Kristiny Bili, świadectwach Owidiusza oraz udokumentowanych historiach kobiet z Kijowszczyzny i Charkowa. Bilety na pokaz 30 lipca zostały już wyprzedane. Premierowa wersja powstała na Festiwalu Szekspirowskim w Krajowej w Rumunii, w Gdańsku będzie można zobaczyć jej rozwinięcie. Twórczynie opowiedzą także o procesie powstawania przedstawienia oraz przeprowadzą warsztaty poświęcone odzyskiwaniu relacji z własnym ciałem po traumatycznych przeżyciach. 

RAZEM Z UKRAINĄ / SPOTKANIE Z ARTYSTKAMI
30.07, 18.00, Teatr w Oknie / wstęp wolny
Spotkanie z twórczyniami spektaklu "L_UKR_ECE" - Tetianą Shelepko i Kristiną Bilą

RAZEM Z UKRAINĄ / DEBATA
30.07, 15.00, GTS  / wstęp wolny
"Teatr w czasach wojny"
Debata z udziałem twórców i artystów: Tamary Trunovej (reżyserka teatralna, dyrektorka naczelnej Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii), Tetiany Shelepko (reżyserka teatralna i aktywistka), Andrii Palatnyi (Gogol Fest) i Rostyslava Derzhypilsky'ego (Teatr Muzyczno-Dramatycznego z Iwano-Frankiwska)

- 26. Festiwal Szekspirowski organizowany jest w szczególnym momencie - w czasie wojny, która toczy się za granicą Polski. Jesteśmy pod wrażeniem tego, że nasi przyjaciele - artyści i aktywiści z Ukrainy prowadzą wciąż działalność artystyczną. Spektakle grane są online, na placach miast, odbywają się również w schronach, jak choćby jedno z pierwszych, zagranych podczas wojny przedstawień - <> - w piwnicy teatru w Iwano-Frankiwsku. Teatry zamieniają się też w miejsca pomocy uchodźcom. Festiwale ukraińskie starają się być aktywne, mimo tak trudnych okoliczności. Festiwal Gogol Fest próbuje wspierać środowisko artystyczne Mariupola i za pomocą multimedialnych interwencji artystycznych uświadamiać, jak ogromną rolę w rozwoju tego miasta odegrała kultura - mówi Joanna Śnieżko-Misterek, koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego.

Artyści podzielą się swoimi doświadczeniami ostatnich czterech miesięcy wojny w Ukrainie. Dyskutować będą na temat zmian w teatrze europejskim, które zachodzą pod wpływem zagrożenia wojną i kryzysem. Podczas debaty zaprezentowane zostaną produkcje i działania prowadzone przez ukraińskich artystów. Uczestnicy zastanowią się, czym jest "front kulturowy" i jak działa oraz jak ukraiński teatr wpływa na Europę.

RAZEM Z UKRAINĄ / WERNISAŻ
"ShakeArt! vol. 2" - wystawa prac artystów polskich i ukraińskich
27.07, 17.00, GTS / wstęp wolny
Kuratorka: Małgorzata Limon
Organizator: Fundacja Arte Infinita, wspierana przez Fundację Teatrum Gedanense ShakeArt! jest wydarzeniem artystycznym zainicjowanym w 2021 roku. podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W trakcie trwania pandemii Covid-19 wielu twórców odczuwało brak siły do pracy artystycznej, a galerie pozostawały zamknięte dla widzów. Rzeczywistość bez sztuki stała się przytłaczająca i pusta.

Po długim czasie stagnacji artystycznej, zrodził się pomysł, by stworzyć wystawę integrującą twórców z różnych środowisk. Projekt został poświęcony pamięci prof. Jerzego Limona. W tym roku polscy i ukraińscy artyści, na zaproszenie Fundacji Arte Infinita, zmierzą się z "wyzwaniem szekspirowskim". Każdy z nich miał za zadanie namalować pracę zainspirowaną wybranym przez siebie dziełem mistrza ze Stratfordu oraz dobrać do niego odpowiedni cytat, który będzie umieszczony pod obrazem. Zobaczymy propozycje zarówno lokalnych artystów, ale i twórców z Kijowa, Lwowa czy Krymu. Zaprezentowane zostaną m.in. wielkogabarytowe prace trójmiejskiej artystki - Joanny Śmielowskiej-Jaremin, która namalowała "Ofelię", jak i batiki malowane na jedwabiu przez Wilgę Badowską. Wstawa będzie owocem współdziałania artystów tworzących w różnych technikach, wrażających się w odmiennych stylach, tworzących w Polsce i Ukrainie. Szekspir i jego dzieła ą jedynym mianownikiem łączącym uczestników wystawy. W trakcie wystawy będzie możliwość zakupu obrazów od twórców. Gdański Teatr Szekspirowski ani Fundacja Arte Infinita nie pobierają prowizji za promocje artystów zaproszonych na wystawę. Cały zysk przekazany będzie autorom prac. Dla osób pochodzących z Ukrainy przewidziano 50% zniżkę na spektakle, a 15% z przychodów ze sprzedaży festiwalowych plakatów festiwalowych oraz gadżetów stworzonych przez Festiwal na podstawie grafik Johna Stanisci zostanie przekazane na akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie organizowaną przez Fundację Gdańską.

WOKÓŁ KOMIKSU
Inspiracją dla wydarzeń w ramach cyklu "Wokół komiksu" jest plakat tegorocznego festiwalu, zaprojektowany przez Johna Stanisci, amerykańskiego artystę, aktora i dramaturga, twórcę komiksów związanego m.in. z wydawnictwem Marvel, ilustratora kultowych komiksów, w tym tych o Batmanie i Spidermanie czy Wonder Woman, autora powieści graficznych, znajdujących się na liście bestsellerów The New York Times. John Stanisci zasiada w jury 26. Festiwalu Szekspirowskiego.

W ramach cyklu zostanie przybliżona gościom festiwalu sztuka komiksu , odbędą się warsztaty z podstaw tworzenia komiksu oraz spotkanie z Johnem Stanisci skierowane szczególnie do młodych rysowników rozwijających swoją karierę. Podczas spotkania będzie można skonsultować z artystą swoje własne portfolio i uzyskać wskazówki co do dalszych kroków. Zaplanowano również wykład popularnonaukowy. Anna Wołosz-Sosnowska opowie jak zmieniały się komiksy oraz podejście artystów komiksowych pochodzących z różnych krajów do adaptacji sztuk Szekspira na przestrzeni lat.

WOKÓŁ KOMIKSU / WARSZTATY (dla dorosłych i młodzieży 14+)
27.07, 11.00-14.00, Długi Targ 39/40 (Instytut Kultury Miejskiej), Gdańsk, sala 209
Podstawy tworzenia komiksu
Prowadzący: Daniel Odija i Wojciech Stefaniec

Odrobina teorii, dużo praktyki! Na warsztatach będzie można poznać elementy historii komiksu i najciekawsze współczesne trendy europejskie. A także nauczyć się podstaw tworzenia autorskich etiud komiksowych. Od techniki rysowania tuszem, przez sposób zapisywania dymków, aż do szerszej kompozycji planszy i rozkładówki. Każdy uczestnik spróbuje samodzielnie stworzyć pracę, nawiązującą do motta Festiwalu Szekspirowskiego: "Między niebem a sceną. Po burzy?". Pamiętając jednak, że komiks to nie tylko rysunek - na zajęciach przedstawione zostaną także podstawy technik opowiadania historii, budowania napięcia i punktów zwrotnych i konstruowania bohatera.

WOKÓŁ KOMIKSU / SPOTKANIE
31.07, 12.00-13.00, Teatr w Oknie
Meeting with John Stanisci
Warsztaty w języku angielskim, bez tłumaczenia na język polski

Spotkanie z Johnem Stanisci to szansa, by nie tylko posłuchać o realiach pracy artysty, rysownika, niezależnego twórcy, ale także dowiedzieć się, jak wygląda praca dla takich gigantów sektora komiksowego, jak Marvel czy DC Comics. Poznać od środka sytuację na światowym rynku pracy. Dowiedzieć się, jakie okazje sprzyjają, aby się rozwijać, a także z jakimi wyzwaniami trzeba się czasem mierzyć. To jedyna okazja, aby posłuchać o indywidualnych doświadczeniach kogoś, kto spędził w tym sektorze całe swoje zawodowe życie. Dodatkowo - jeśli ktoś podejmuje już własne próby twórcze, na spotkanie może przynieść własne portfolio i skonsultować je z gościem (posłuchać rad, sugestii, zadać konkretne pytania dotyczące własnych zainteresowań i planów).

WOKÓŁ KOMIKSU / WYKŁAD POPULARNONAUKOWY
1.08, 15.00-16.30, Biblioteka profesora. Jerzego Limona, GTS / wstęp wolny
"Być albo nie być" - monolog Hamleta w komiksie na przestrzeni kultur i lat
Prelegentka: Anna Wołosz-Sosnowska

Szekspir i komiks?! Tak! Szekspir był obecny w komiksie już w latach 50. XX wieku, a może nawet wcześniej. Wykład ma za zadanie prześledzenie, jak zmieniały się komiksy oraz podejście artystów komiksowych pochodzących z różnych krajów do adaptacji sztuk Szekspira na przestrzeni lat. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na najbardziej znany monolog Hamleta: "Być albo nie być". Spotkanie skierowane jest nie tylko do wszystkich zainteresowanych komiksem, Szekspirem, ale także do tych, którzy dopiero chcą poznać to zjawisko i dowiedzieć się, jak czytać komiksy.

PRÓBY OTWARTE
Próby otwarte to doskonała okazja, aby poznać bliżej warsztat zespołu teatralnego i reżysera. Niewielka grupa uczestników wejdzie na godzinę na widownię, by w intymnej atmosferze podglądać artystów przy pracy. Podczas próby będzie możliwość poznania twórców, zadawania pytań i posłuchania krótkiego komentarza do ich pracy i - co najważniejsze - podpatrzenia "od kuchni" procesu twórczego.

HARMONOGRAM PRÓB OTWARTYCH:

29.07, 15:00-16.00, Opera Bałtycka, w Gdańsku 
Próba spektaklu "Romeos & Julias unplagued. Traumstadt", Polski Teatr Tańca, w Poznaniu, i
bodytalk, w Münster 

29.07, 15.00-16.00, GTS 
Próba spektaklu "Andronikus-Synekdocha", Teatr Pieśń Kozła, Wrocław 

30.07, 18.00-19.00, Teatr Wybrzeże, Scena Kameralna, Sopot   
Próba spektaklu "Hamlet on the Road", Divadlo Radost, Czechy 

5.08, 9.40-11.00, GTS 
Próba spektaklu "Wieczór Trzech Króli", Teatr Narodowy, Brno, Czechy
Uwaga: spotkanie z reżyserem odbędzie się w j. angielskim, bez tłumaczenia.  
Meeting with the performance director in English only.

WARSZTATY
W czasie trwania festiwalu zaplanowano m.in. warsztaty pracy nad technikami aktorskimi, głosem, ciałem, wyobraźnią oraz umiejętnością przekształcania tego w spójny akt twórczy (prowadzenie: Grzegorz Bral, Teatr Pieśń Kozła). Štěpán Pácl z Narodni Divadlo Brno poprowadzi warsztaty improwizacji i praktycznych ćwiczeń fizycznych przeznaczone dla początkujących aktorów. Anna Zalewska-Uberman, pedagożka teatru, zaprosi na warsztaty wokół "Snu nocy letniej", wychodząc od popkulturowych ujęć miłości romantycznej.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW:
31.07, 12.00-15.00, sala "Niebo polskie" (UMWP, ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk, sala Niebo Polskie) Warsztaty teatralne z Grzegorzem Bralem (Teatr Pieśń Kozła, Wrocław)

Zajęcia oparte o aktorską metodę Brala (Bral Acting Method). Ćwiczenia praktyczne będą obejmować pracę nad głosem, ciałem, wyobraźnią oraz umiejętność przekształcania tego wszystkiego w spójny akt twórczy. Zajęcia dla aktorów (początkujących i profesjonalistów).

31.07, 17.00-20.00, sala warsztatowa GTS  (w ramach cyklu RAZEM Z UKRAINĄ)
RAW: Relief Acting Workshop. Synesthesia / wstęp wolny, zapisy: marta.nowicka@teatrszekspirowski.pl
Prowadząca / Led by / Веде: Tetiana Shelepko (Ukraina) 
Warsztaty w j. angielskim i ukraińskim (bez polskiego tłumaczenia).  
Workshops Iin English and Ukrainian (no Polish translation).  
Майстер-класи англійською і українською мовами ( без польського перекладу).  
Wstęp wolny, obowiązują zapisy / Free admission, registration required / Участь
безкоштовна, обов'язковий запис: marta.nowicka@teatrszekspirowski.pl 
Techniki aktorskie, metody pracy z ciałem i redukcja stresu, w tym symptomów PTSD. 
Acting techniques, body methods of body work and stress reduction, including PTSD
symptoms.  Акторські техніки, методи роботи з тілом і редукція стресу, в тому числі
симптомів ПТСР. 

2.08, 12.00-14.00, Teatr Miejski im. Witolda. Gombrowicza, w Gdynia
"Bohaterowie na miłosnym zakręcie" (dla dorosłych i młodzieży 13 +)
Warsztat teatralny do "Snu nocy letniej" w reżyserii Rafała Szumskiego
Prowadząca: Anna Zalewska-Uberman (pedagożka teatru, Teatr Miejski w Gdyni)

Podczas zajęć uczestnicy będą eksplorować teatralnie, poprzez pracę z ciałem i wyobraźnią, temat kultu miłości romantycznej. Wychodząc od popkulturowych ujęć tego motywu, uczestnicy przyjrzą się pokrętnym ścieżkom uczuć, na które na skutek magicznego czaru wkraczają młodzi szekspirowscy kochankowie: Hermia, Demetriusz, Helena i Lizander, oraz sprawdzą, jak w umysłach i sercach współczesnej młodzieży rezonują słowa Lizandra: "Miłość! Precz z tym mdlącym lekiem ckliwej miłości". 

6.08, 10.00-13.00, sala "Niebo polskie" (UMWP, ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk) UMWP, ul.
Augustyńskiego 1, Gdańsk, sala Niebo Polskie
warsztaty aktorskie
Prowadzenie: Štěpán Pácl, Narodni Divadlo Brno
Warsztaty w języku angielskim, bez tłumaczenia na język polski

Droga Szekspira to droga wolności aktora. Wolności ciała, głosu, myśli. Podczas warsztatu prowadzonego przez Štěpána Pácla, przeznaczonym przede wszystkim dla początkujących aktorów, praktykowane będzie spróbujemy podejść do Szekspira za pomocą improwizacji i praktycznych ćwiczeń cielesnych.

KONCERTY I SETY DJ-SKIE
"Sen nocy letniej" / dziedziniec GTS / wstęp wolny
Podczas Festiwalu na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbywają się również
sety DJ-skie z improwizującymi na żywo muzykami oraz silent disco.

27.07, g. 21:00 Set DJ-ski: DJ Romero vs Tomasz Ballaun
30.07, g. 22:00 Silent disco
31.07, g. 21:00 DJ Romero, mC glennSKii, Dizzy Daniels
6.08, g. 21:00 DJ Romero vs. niespodzianka

SZEKSPIR: SPOILER
Dla osób wahających się na jakie spektakle warto się wybrać powstały krótkie podcasty przygotowane przez specjalistów, m.in. prof. Małgorzatę Grzegorzewską, prof. Jacka Fabiszaka, czy krytyka teatralnego Łukasza Drewniaka. Można je znaleźć na stronie z programem Festiwalu Szekspirowskiego, przy konkretnych spektaklach.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30, 35, 45, 60, 90 zł
Różne ceny. Próby: 30 zł
Warsztaty: 35, 45, 60, 90

Opinie (1)

  • To nie teatr

    Teatr bez tożsamości polskiej nie może istnieć

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku gdańszczanin Lech Wałęsa uhonorowany został Pokojową Nagrodą Nobla?