• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bursztynek na sankach | Rodzinne warsztaty w Muzeum Bursztynu

Szukacie pomysłu na ciekawy i rodzinny sposób spędzenia czasu podczas ferii? Zapraszamy na weekendowe spotkania z Bursztynkiem na sankach do Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. To kreatywne warsztaty i opowieści, dzięki którym poznacie wiele ciekawostek związanych z Gdańskiem i własnoręcznie wykonacie ozdoby, które zabierzecie do domu. Spotkania trwają w okresie ferii w całym kraju, więc zapraszamy nie tylko gdańszczanki i gdańszczan, ale również odwiedzających miasto turystów.

Czas trwania warsztatów: soboty i niedziele 21.01 - 26.02.2023 r.
Godz. 10.30-12.30 (2 godziny)

Prowadzenie:
Joanna Kowalska - warsztaty plastyczne
Wojciech Krakus - Bard Adalbert - warsztaty teatralno-animacyjne
Gdzie: Sala edukacyjna w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie
Wejście od Domu Młynarza i ul. Na Piaskach

Limit uczestników: 20 osób (dzieci i rodzice)
HARMONOGRAM SPOTKAŃ:

21.01.2023 r. (sobota) - Bursztynek na sankach - karty do teatru ilustracji


Pierwsze spotkanie, to historia małego Bursztynka, który wyrusza w świat na sankach. Saneczki ciągnie wierny przyjaciel Bursztynka - konik Karolek.

Bursztynek przemierza kontynenty i żywioły, by poznać piękny świat. Spotkają go różne przygody i nowi, ciekawi znajomi. Karty z historią Bursztynka wykonamy techniką collage (I część zajęć). Karty te wykorzystane będą do teatru ilustracji - Kamishibai. Jest to technika wywodząca się z Japonii, wykorzystująca drewnianą lub kartonową skrzynkę na wzór sceny z teatrzyków i w tym przypadku, karty (ilustracje), wykonane przez uczestników warsztatów, do których powstaną opowiadania wymyślone przez Was

22.01.2023 r. (niedziela) - Dlaczego morze bałtyckie jest słone?

Tym razem zaczniemy od legendy dlaczego morze bałtyckie jest słone, a nie truskawkowe, waniliowe tudzież czekoladowe...? Legenda głosi, że na dnie naszego Morza Bałtyckiego leży magiczny młyneczek, który uruchomiony magicznym zaklęciem kręci się do dnia dzisiejszego i produkuje sól. Na te pytania słowami legendy, odpowie Bard Adalbert wraz z Krukiem Wojtkiem. W części plastycznej warsztatów, z młynka wysypie się gruba sól, z której stworzymy piękne ornamenty i niezwykłe wzory powstałe na dnie morza.

28.01.2023 r. (sobota) - Karnawałowe maski i legenda o przyjaźni

Karnawałowe maski - zwierzaki, ptaki i morskie stworzenia, to pierwsza część warsztatów. Uczestnicy zajęć wykonają maski - lwy, jeżyki, delfiny, orki, tukany, kruki na patykach i takie na twarz, ze sznureczkiem. W drugiej części zajęć, stworzymy legendę o Przyjaźni na podstawie wykonanych wcześniej wzorów masek.

Powstanie piękna historia o przyjaźni zwierząt, ptaków i morskich stworzeń. Przyjaźni, której wartość równa się wartości bursztynu.

29.01.2023 r. (niedziela) - Legenda o Żabim Kruku

Jest taka ulica w Gdańsku - Żabi Kruk... Na spotkaniu z gdańskim bardem i jego mądrym, czarnym krukiem, odpowiadającym na każde pytanie, dowiesz się, jak niezwykle ciekawa i romantyczna historia wiążę się z tą ulicą. Historia, w której podobno sam diabeł maczał palce.

Druga część zajęć, to warsztaty plastyczne. Uczestnicy warsztatów, wykonają swojego "mądralę" - czarnego kruka, który opowie i podpowie im niejedną mądrą rzecz i niejedno mądre rozwiązanie.

04.02.2023 r. (sobota) - Symbole Gdańska - zajęcia graficzne

Na warsztatach poznany technikę malowania tuszami i kreślenia piórkiem Redis. Ta zapomniana i ciekawa technika, oprowadzi nas po Gdańsku, gdzie w symbolach i znakach poznamy nasze miasto - panienkę z okienka, gdańskie lwy, ciekawe ornamenty kamieniczek itd.

05.02.2003 r. (niedziela) - "Ale z Ciebie ziółko" - malowanie akwarelami

Na warsztatach poznamy technikę malowania akwarelami. Ta lekka i delikatna propozycja kolorystyczna, zabierze nas do subtelnego świata przyrody.Na specjalnym papierze akwarelowym wykonamy piękne pejzaże i kompozycje ziołowe.

11.02.2023 r. (sobota) - "A ku ku" - kukiełki do bajek

Na warsztatach wykonamy kukiełki do bajek dla dzieci Zabrane do domu kukiełki, będą mogły służyć do animacji teatralnych, dobrej zabawy i uśmiechu. Umieszczone na patykach oryginalne kukiełki otworzą przed nami świat teatru, wyobraźni i ekspresji.

12.02.2023 r. (niedziela) - Florystyczne okienka na Walentynki

Na warsztatach uszyjemy serduszka na maszynie, wykonamy serduszka przestrzenne z papieru - w 3D, następnie zamieścimy je na okienkach z gałęzi, by patrzeć na świat przez okienko - z miłością.

18.02.2023 r. (sobota) - Ptaszki z tkanin i bursztynów

Na warsztatach wykonamy szmaciane kompozycje ptaków z dodatkiem bursztynów. Powstaną piękne obrazy pełne niezwykłych kolorów i kształtów - sikorki, wróbelki, kosy, gile, zięby. Spotkanie z przyrodą w tej formie, pomoże przyjrzeć się bliżej kształtom naszych śpiewających przyjaciół. To zadanie ułatwią ryciny ptaków i innych elementów przyrody (drzewa, gniazda).

19.02.2023 r. (niedziela)- Malarstwo abstrakcyjne

Na warsztatach uczestnicy poznają założenia abstrakcji, a poprzez malarstwo akrylowe wyrażą swoje emocje i ekspresję artystyczną. Dzięki kolorom i kształtom nazwą swoje nastroje i uczucia. Ten sposób malarstwa uwalnia od napięć i lęków. Pozwala na dobrą zabawę, wyzwala odwagę i wiarę w siebie. Dzieci na wielkich formatach papieru namalują, co czują. Sam proces tworzenia, będzie celem i drogą, dzięki przeżyciom, jakie towarzyszyć będą uczestnikom warsztatów na każdym etapie pracy.

25.02.2023 r. (sobota) - Biżuteria dla dzieci

Na warsztatach wykonamy biżuterię z bursztynków, koralików i ciekawych elementów dekoracji. Powstaną autorskie wzory biżuterii - bransoletek i wisiorków.

26.02.2023 r. (niedziela) - Przedwiośnie - kompozycje florystyczne

Wykonamy kompozycje z wykorzystaniem elementów papierowych, dekoracyjnych - papierowych kwiatków, listków oraz bursztynów, z których powstaną wiosenne wzory. Druga część zajęć, to malarstwo na kolorowych foliach, z których powstaną ciekawe mobile artystyczne. To powitanie wiosny i radość oczekiwania na nią.

O prowadzących zajęcia:

Joanna Kowalska
- absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, Niepublicznego Studium Medycznego w Gdańsku (Terapia zajęciowa), UKSW w Warszawie (kierunek: Pedagogika Rewalidacyjna). Współtwórca Świetlicy Socjoterapeutycznej "Baszta" w Nowem nad Wisłą (świetlica o profilu artystycznym) i jej wieloletni pracownik.

Autorka i realizatorka projektów artystycznych w kraju i za granicą. W swojej pracy podejmowała także liczne działania artystyczne z udziałem osób z niepełnosprawnością oraz realizowała autorskie projekty plastyczne dla dzieci z dysleksją i dysortografią. Współpracuje z Gdańską Akademią Seniora. Uczestnik programu TVP "Kawa czy herbata" z promocją nowatorskich działań artystycznych i terapii przez sztukę.

Wojciech Krakus - mgr edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej o profilu praktycznym, specjalista w zakresie socjoterapii i opieki nad dzieckiem, posiada licencjat z informatyki i mediów w edukacji. Jest specjalistą z zakresu animacji społecznej i kulturowej ze szczególnym uwzględnieniem zajęć prowadzonych dla dzieci i młodzieży. Pracuje z dziećmi w ramach projektów realizowanych w instytucjach i organizacjach pozarządowych w Gdańsku m.in. "Maluszki w Muzeum" w Muzeum Gdańska, Gdańska Akademia Przedszkolaków w Fundacji Wspólnota Gdańska, "Śladami Gdańskich Lwów". Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w Dziale Promocji, Edukacji i Animacji Kulturalnej w Pałacu Młodzieży w Gdańsku.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 - 30 zł
Bilety:
dziecko do 3 lat – bezpłatnie
dziecko od 3 lat - 30zł
rodzic (opiekun) - 20zł
Bilety do kupienia w kasie Muzeum Bursztynu i online– konieczne wykupienie przed zajęciami.

Opinie

Sprawdź się

Kim był Klabaternik?