• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bursztyn klasycznie - wystawa prac Andrzeja Adamskiego

Muzeum Bursztynu udostępni od 7 września 2018 wystawę prac Andrzeja Adamskiego. Na ekspozycji będzie można zobaczyć współczesną biżuterię damską i męską, a także małe formy użytkowe, przedmioty związane ze sztuką sakralną, oraz prezenty dyplomatyczne. Wystawa potrwa do 10 marca 2019 r.

2 - 17 lipca 2022, godz. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

1 lipca - 28 sierpnia 2022, godz. 14:00 - 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Andrzej Adamski to gdańszczanin oraz absolwent Gdańskiej Szkoły Jubilersko-Złotniczej w klasie jubiler-złotnik. Zawodowo związany z rzemiosłem od ponad czterdziestu lat był wieloletnim pracownikiem Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego ,,Bursztyny" w Gdańsku. Opracował wiele wzorów biżuterii artystycznej, zatwierdzonej do produkcji przez Artystyczną Komisję Kwalifikacyjną, działającą przy ,,Cepelii". Od ponad 20 lat mieszka i tworzy w Braniewie, a od 1998 r. prowadzi własną pracownię biżuterii artystycznej "Adamski Andrzej Pracownia Jubilerska A2". Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

- Andrzej Adamski to twórca wielokrotnie nagradzany, jego prace były prezentowane na ponad dwudziestu wystawach grupowych i pokonkursowych, krajowych oraz zagranicznych. W swojej twórczości stosuje głównie bursztyny, a także perły, korale oraz inne, naturalne okazy. Należy do artystów-złotników niezwykle wszechstronnych - mówi Joanna Grążawska z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Bursztynu oraz kurator wystawy.

Twórczość artysty nie ogranicza się tylko do biżuterii, ale obejmuje również małe formy sztuki użytkowej. Jego prace wyróżniają się nowatorskim podejściem do formy, doskonałym projektem połączonym ze starannym wykonaniem. Bursztyn bałtycki, często o unikalnym kształcie i kolorze, jest najważniejszym elementem tworzonych przedmiotów. Zupełnie nieprzeciętny jest kontekst prac.

- Artysta odnosi sukcesy w szczególnie trudnych obszarach, obecnie nieco zapomnianych i pomijanych, a dawniej cieszących się największą popularnością, takich jak sztuka sakralna i prezenty dyplomatyczne, czym niewątpliwie nawiązuje do wielkiej tradycji dawnych gdańskich mistrzów bursztynników. Każdy przedmiot opuszczający pracownię jest niepowtarzalny, zaprojektowany i wykonany jako unikalny egzemplarz. Na wystawie będzie można zobaczyć ok. 50 eksponatów.

Ważniejsze osiągnięcia artysty to: Międzynarodowy pokaz form złotniczych, Sopot - Gdańsk 1990; Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE - 2002; Międzynarodowe Biennale Bursztynu, Frombork 2007 - Nagroda Publiczności; Jewellery Art Contest Amber Trip, Wilno 2008; Konkurs Klejnot Polskiej Biżuterii 2009 - Nagroda Główna; wystawa Amber Time - Czas Srebra i Bursztynu - Legnica 2008; International Exhibition of Contemporary Jewellery "ESCAPE" - Wilno 2008; konkurs na prezent dyplomatyczny z bursztynem, Gdańsk 2008 - 1 miejsce; Jewellery Art Contest "FOR YOU", Wilno 2009 - Wyróżnienie.

Wystawa towarzyszy 19. Międzynarodowym Targom Bursztynu Ambermart w Gdańsku.

Wydarzenia towarzyszące

Wernisaż: 7 września 2018, godz. 18:00

Zwiedzanie wystawy: od 7 września 2018 do 10 marca 2019 r., aktualne godziny na www.muzeumgdansk.pl

Uwagi: wystawa jest nieczynna w dni wolnego zwiedzania (poniedziałki w sezonie letnim, poniedziałki i wtorki w sezonie zimowym)

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszy pokaz filmu "Popiół i diament" odbył się w klubie Żak. A gdzie i w którym roku odbył się drugi?