stat
Impreza już się odbyła

Bursztyn. Dzieła. Myrta

Szkatuły, zegary, rzeźby i obrazy... Od 11 lipca w sali wystaw czasowych ECS będzie można podziwiać bursztynowe dzieła autorstwa Lucjana Myrty, sopockiego artysty, który w bursztynie rzeźbi już od niemal 50 lat.

Relacja z imprezy

Lucjan Myrta jest m.in. posiadaczem największej na świecie kolekcji dużych brył bursztynowych, w tym drugiej co do wielkości na świecie bryły o wadze 5950 g oraz autorem Bursztynowego Skarbca - ważącej blisko tonę szkatuły, ozdobionej rzeźbionymi scenami z życia Chrystusa, będącej największym przedmiotem wykonanym z bursztynu w dziejach ludzkości. Jego rzeźby były prezentowane na całym świecie m.in. we Francji, Niemczech i Japonii.

Wystawa BURSZTYN. DZIEŁA. MYRTA
termin | 12 lipca - 12 września 2016
wernisaż | 11 lipca 2016, godz. 18 / wstęp wyłącznie na zaproszenie
miejsce | ECS, sala wystaw czasowych / parter
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
wstęp | bilet normalny / 10 zł, bilet ulgowy / 8 zł → kasy ECS

To wyjątkowa wystawa. Niezliczone bogactwo barw i odmian bursztynu bałtyckiego. Kabinety , szkatuły, meble, obrazy, rzeźby, lampy i lustra, świeczniki, unikatowa na skalę światową kolekcja bursztynowych brył i inkluzji.
Wśród nich największe dzieło Lucjana Myrty - Bursztynowy Skarbiec, który znacznie przerasta skalą, rozmachem i wielkością zużytego surowca, legendarną Bursztynową Komnatę.

Popis mistrzostwa
To dzieło życia Artysty, który w wywiadach deklaruje, że zaprzedał życie bursztynowi. Skarbiec to ważąca 825 kg szkatuła z wyrzeźbionymi scenami z życia Chrystusa, największy przedmiot wykonany z bursztynu w dziejach ludzkości. Do jego wykonania zużyto 7 ton surowca bursztynowego. Takie dzieło to popis mistrzostwa, które nie musi liczyć się już z niczym - twierdzą wyrafinowani miłośnicy sztuki zdobniczej. Bursztyn jest tu wykorzystany w sposób niezwykle atrakcyjny wizualnie na tak wielką skalę, jakby Myrta chciał zaprzeczyć kruchości tego materiału. Skarbiec zaspokaja dążenie do ujrzenia rzeczy niecodziennej o wyjątkowej urodzie, której nie możemy zobaczyć nigdzie indziej.

Gdańska tradycja w nowoczesnej odsłonie
Podziwiając dzieła Lucjana Myrty trudno oprzeć się wrażeniu, jak wielkie koło zatoczyła historia gdańskiego bursztyniarstwa. Wieki temu mistrzowie w Gdańsku zaczynali swoją działalność od wykonywania bursztynowych różańców i krzyżyków, aby potem przeżywać prawdziwy rozkwit swojej twórczości i budować bursztynowe trony i komnaty, a dziś znaleźć w osobie Lucjana Myrty znakomitego kontynuatora gdańskich tradycji sztuki bursztyniarskiej.

Podróż ku bursztynowym bezkresom
Cała ekspozycja została zaprojektowana w nowoczesny sposób i z wykorzystaniem multimediów przez dwie młode projektantki: Małgorzatę Gliwińską-Radwańską i Emilię Kohut. Dzięki temu wystawa nie tylko zachwyca nawiązaniami do bursztynowego dziedzictwa, ale inspiruje i pobudza wyobraźnię, zaprasza widza w podróż ku bursztynowym bezkresom.

Wystawę można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności od 11 lipca 2016. Data otwarcia ekspozycji jest nieprzypadkowa — tego dnia przypada 70 rocznica urodzin Lucjana Myrty.

Organizatorzy: Wydział Promocji Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku / Europejskie Centrum Solidarności / Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu / Związek Miast i Gmin Morskich.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Sztukę o początkach Gdyni napisał znany trójmiejski pisarz. Jaki?