Spektakl

Burmistrz

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Gdynia Główna - Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1

adres:
Gdynia, Pl. konstytucji 1
kasy:
58 351-15-12
data premiery:
3 lutego 2017
czas trwania:
1 godz. 20 min.
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.7 / 5 (19 głosów)

Teatr Gdynia Główna, Teatr Stajnia Pegaza
Burmistrz
Małgorzata Sikorska-Miszczuk

BURMISTRZ to opowieść o szarym polskim miasteczku, w którym - pod ojcowską władzą tytułowego Burmistrza - żyją szarzy mieszkańcy. Wszyscy z nich to lokalni patrioci. Kochają ojczyznę, postawili pomnik wyłożony szlachetnymi kamieniami i mają swojego Niemca pokutnika, na którym mszczą się za krzywdy ojców. Któregoś dnia na miasteczko spada nagle wywiedziona z przeszłości Prawda. Społeczność, która dawno odwróciła się od "tamtych czasów", nie jest gotowa na weryfikację trudnej przeszłości. Za wszelką cenę chcą uciec przed bolesną Prawdą.

Reżyseria: Ewa Ignaczak
Światło: Marzena Chojnowska
Opracowanie muzyczne: zespół

Obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Marek Sadowski, Radosław Smużny, Błażej Tachasiuk

-----

Informacje o twórcach:
Ewa Ignaczak - reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Ida Bocian - aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Małgorzata Polakowska - magister kulturoznawstwa (2013), absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). W Teatrze Gdynia Główna można ją spotkać w biurze jak i na scenie, w spektaklach takich jak: "Mewa. Dziwna Sztuka", "Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał?", "Von Bingen. Historia Prawdziwa", "Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku", "Braciszek i Siostrzyczka". Koordynatorka i animatorka projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne FEERIA, którego jest członkinią. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie "animacja i upowszechnianie kultury".

Radosław Smużny - absolwent Studium aktorskiego Lart Studio w Krakowie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 18 lat związany z Teatrem Wiczy. Współpracuje z Teatrem Gdynia Główna, Teatrem Jaworski, Kujawsko Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu, Miejskim Teatrem Miniatura oraz Instytutem B61. Ma za sobą udział w dwóch hollywoodzkich produkcjach Petera Weira "Master & Commander: The Far Side of The World" oraz "The Way Back". Odtwórca głównej roli w filmie szwedzkiej produkcji "Blåbärskriget". Współtworzy grupę performerską SAMOTATA. Nagrodzony tytułami "Człowiek Roku", "Ośmiu Wspaniałych". otrzymał Flisaka Festiwalu Tofifest.

Błażej Tachasiuk - od 2008 roku aktor Chojnickiego Studia Rapsodycznego, absolwent Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego oraz prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Współreżyser spektaklu "Coup d'etat". W Teatrze Gdynia Główna wyreżyserował spektakl "Von Bingen. Historia Prawdziwa" według tekstu Sandry Szwarc. Z Chojnickim Studiem Rapsodycznym zrealizował wielokrotnie nagradzane spektakle m. in. : "Bóg się rodzi", "Szturm na Chojnice", "Dziecko dla początkujących", "Dzieło Sztuki", "Versus", "Władca Much".

Marek Sadowski - aktor, poeta, tekściarz, tłumacz. Pół-Krakus, pół-Gdynianin. Zanim zawodowo zajął się aktorstwem, pisał i wystawiał własne teksty, w tym nagradzany monodram "Dylemat Niebieski", którym zdobył zaproszenie na Festiwal Festiwali Teatru Jednego Aktora (TOSTJA) gdzie miał zaszczyt występować obok aktorów takich jak Ewa Błaszczyk, Dorota Stalińska czy Jan Peszek. Przy okazji premierowego wystawienia monodramu poznał Ewę Ignaczak oraz Idę Bocian, czego owocem jest obecna współpraca z Teatrem Gdynia Główna. Po trzech latach studiów filologii romańskiej na specjalności translatorycznej, rozpoczął naukę w PPSWA im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od 2015 roku aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Na scenie zawodowej debiutował w 2012 roku rolą krawca Motla w "Skrzypku na dachu" w reżyserii Jerzego Gruzy. W Teatrze Gdynia Główna występuje w spektaklach "Pomiędzy" oraz "Burmistrz".

Recenzja Trojmiasto.pl

Udajmy, że ich nie było - o "Burmistrzu" w Teatrze Gdynia Główna

Rok 2017 w Teatrze Gdynia Główna otwiera "Burmistrz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii obchodzącej jubileusz 35-lecia pracy...

Zdjęcia

  Opinie

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Sprawdź się

  W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?