• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Brzydkie kaczątko (42 opinie)

spektakl dramatyczny teatr dla dzieci
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
data premiery:
13 października 2013
czas trwania:
40 min. (bez przerw)
8.7
39 ocen
Brzydkie Kaczątko
na motywach bajki Hansa Christiana Andersena

Premiera: 13 października 2013
Spektakl dla dzieci od lat 5

"Kiedy kultura zbyt ściśle definiuje, co ma stanowić o powodzeniu lub pożądanej doskonałości w jakiejkolwiek sferze - czy chodzi o wygląd, wzrost, siłę, maniery, zdolności, gospodarność, bycie męskim, bycie kobiecą, bycie dobrym dzieckiem, dobre wychowanie czy przekonania religijne - wówczas w psychikę wszystkich członków społeczeństwa zostaje wszczepiony wynikający z tego przymus, by oceniać siebie wedle narzuconych kryteriów."
Clarissa Pincola Estes "Biegnąca z wilkami"

"Nieważne, że urodziłem się na kaczym podwórku, ważne, że wyklułem się z łabędziego jajka."
H. Ch. Andersen

Problem odmieńców jest jednym z najstarszych i najczęstszych motywów w mitach, baśniach i bajkach na całym świecie. Temat odmienności, niedopasowania, poszukiwania tożsamości, a jednocześnie miejsca przynależności to temat uniwersalny, powtarzający się w nieskończonej liczbie wariacji w literaturze, teatrze, kinie. "Brzydkie Kaczątko" Hansa Christiana Andersena jest jedną z najbardziej znanych i popularnych interpretacji tego tematu. Prosta historia kaczątka, które okazuje się łabędziem zawiera wiele tropów odnoszących się do głębokich psychologicznych i socjologicznych treści.

"Brzydkie Kaczątko" w Miniaturze ma przypomnieć przede wszystkim, że inne nie znaczy brzydkie. W czasach globalizacji spotkania z innym są nieuniknione. W naszej opowieści odmienność kaczątka wywołuje różne reakcje: złośliwość i odrzucenie, ale też obojętność i fałszywą dobroczynność rzucającą ochłapy, żeby uspokoić sumienie. Hasło "brzydkie kaczątko" nie bez powodu tak rozgościło się w naszym języku i sposobie myślenia. Treści, które wywołuje są dziś równie aktualne, jak w czasach, kiedy Andersen walczył, żeby na kaczym podwórku zaakceptowali to, że jest łabędziem. Dlatego tak ważne jest, żeby dzieci zapamiętały tę opowieść i znaczenia, które ze sobą niesie.

Eksperymentalna forma przedstawienia nawiązująca do chińskiego teatru cieni ma zapoznać dzieci z nowoczesnym myśleniem o formie teatralnej i performatywności.

Hans Christian Andersen - wywodzący się z biednego domu, zaniedbywany przez rodziców, pozbawiony dostępu do odpowiedniej edukacji - przez całe życie zmagał się z poczuciem nieprzystosowania, kompleksami, różnymi formami odrzucenia. Nic dziwnego, że postaci osieroconych, porzuconych, zaniedbywanych dzieci są tak częstym motywem w jego twórczości począwszy od baśni przez powieści po sztuki teatralne. Jednak również Andersen jest znakomitym przykładem, że mimo trudnych początków można odnaleźć swoje miejsce w świecie i duchową rodzinę, która umożliwi rozwój i zrealizowanie swojego potencjału.

Scenariusz: Romuald Wicza-Pokojski, Agnieszka Kochanowska
Reżyseria i inscenizacja: Romuald Wicza-Pokojski
Projekty lalek cieniowych, kostiumy: Monika i Adam Świerżewscy, bobom.pl
Udźwiękowienie: Henryk Zastróżny
Współpraca kompozytorska: Rafał Kłoczko
Muzyka na żywo (harfa): Ludmiła Sirowajska

Obsada:
Jolanta Darewicz, Jakub Ehrlich, Edyta Janusz-Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Jakub Zalewski (gościnnie), Magdalena Żulińska

Mecenasem premiery "Brzydkie Kaczątko" jest Nordea Bank Polska, który wspiera promocję literatury dziecięcej.

Recenzja Trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie (42) 1 zablokowana

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Trudny los odmieńca - o "Brzydkim Kaczątku" Teatru Miniatura

  (opinia sprzed 7 lat)

  tester

  • 0 0

 • Nuda (opinia sprzed 8 lat)

  Dzieci się nudzą ! Nie ma porównania z przedstawieniami w Muzycznym w Gdyni .

  • 0 9

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Trudny los odmieńca - o "Brzydkim Kaczątku" Teatru Miniatura

  Wzruszyłam się po raz drugi (opinia sprzed 8 lat)

  Przepiękne - ja zostałam fanką Teatru Miniatura

  • 6 1

 • poetyckiej mialo byc ;) (opinia sprzed 8 lat)

  • 0 0

 • Brzydkie kaczatko w wykonaniu Miniatury to magia:) (opinia sprzed 8 lat)

  Moje dziecie siedzialo jak zaczarowane. Prostota rysunkow, dzwiekow...Piosenka Adamiak naprawde oddala klimat. Oby wiecej takiej poetycznej wizji przedstawien.

  • 5 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Trudny los odmieńca - o "Brzydkim Kaczątku" Teatru Miniatura

  Mojej coreczce 7-letniej bardzo sie podobalo! (opinia sprzed 8 lat)

  Bo to cos zupelnie innego..

  • 2 0

 • ciekawie przedstawione (opinia sprzed 8 lat)

  byłam mile zaskoczona,ciekawa realizacja bajki-jak dla mnie, ale niekoniecznie dla mojego 5-letniego syna...uważam, że chyba dla conajmniej 7-latków jest taki sposób przekazu możliwy do zrozumienia, a przede wszystkim-do zainteresowania dzieci bajką.także reasumując-polecam serdecznie dla szkolnych już dzieci, nie młodszych:-)

  • 0 2

 • Polecam miłośnikom kina (opinia sprzed 9 lat)

  Forma spektaklu wyświetlanego na rzutniku sprawia, że bardziej się czujemy jak w kinie niż w teatrze. Dzieciom się trochę podobało, ale nie było tego śmiechu i zaciekawienia jak na Czerwonym Kapturku, po którym opowiadały i przeżywały kilka dni. A po Brzydkim Kaczątku ani słuchu, ani widu...
  Aktorzy się napracowali i za to im chwała, jestem pełna podziwu. Ale dzieci tego nie zauważyły.

  • 3 4

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Trudny los odmieńca - o "Brzydkim Kaczątku" Teatru Miniatura

  kaczątko bardzo zachwycające (opinia sprzed 9 lat)

  słysząłm że nuda ... ale na niedzielnym spektaklu co rusz przetaczał się przez widownię śmiech, zachwyt , zdziwienie .... scena rozmnażania komórek w jajeczku okraszona głośnym "ooooh" .... na początku bałam się że moja 9letnia córka się znudzi ... ale podobało jej się bardzo ... a końcówka zwilżyła oczy nie tylko jej ;))
  wbrew temu co sugeruje Pan dziennikarz .. do dzieci trafi ata propozycja własnie dzięki mnogościom trików wykorzystywanych przez aktorów - a nie jak to nazwał "prostocie" :)
  zdecydowanie polecam .. i zdecydowanie +5 aby dziecko zrozumiało przekaz inne jest piękne ;)

  • 9 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Trudny los odmieńca - o "Brzydkim Kaczątku" Teatru Miniatura

  super (opinia sprzed 9 lat)

  Byłam, widziałam, podobało mi się. Ba, podobało się moim dzieciom, gdzie młodsze ma niecałe 5 lat. Siedziały zauroczone. Imponująca jest taka forma przedstawienia sztuki teatralnej, działa na wyobraźnię, ze zniecierpliwieniem czeka się na to co ukarze się na ekranie, co ciekawego pokażą aktorzy...Wielki szacunek dla nich za tę eksperymentalna formę grania spektaklu, dodatkowy plus za muzykę na żywo, niecodzienny to widok że na scenie stoi harfa, dzieci maja świetna okazję zapoznać się z tym instrumentem.

  • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery