• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Brunon Zwarra a Café Bischofshöhe

18 października przypada 103. rocznica urodzin gdańskiego pisarza Brunona Zwarry. Z tej okazji Stowarzyszenie Biskupia Górka, z którym to rejonem miasta związany był literat, zaprasza na wykład, wystawę i premierę historycznej publikacji. Całość nie będzie jednak poświęcona bezpośrednio Zwarrze, ale wyjątkowej kawiarni, która spłonęła w 1945 r.

2 - 26 lutego 2023, godz. 12:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
wyprzedane
lut 14

wtorek, godz. 12:00 - 22:00

Wstęp wolny
Na kartach swoich licznych książek opisujących życie Polonii w czasach Wolnego Miasta Gdańska Brunon Zwarra przytoczył setki epizodów pokazujących, jakiej odwagi wymagało trwanie w polskości i propagowanie jej w tamtym okresie. Niemal w każdej książce zamieszczał też swoiste przesłanie do następnych pokoleń - do nas - abyśmy pamiętali o ludziach, którzy się tą odwagą wykazali.

Wypełniając testament pisarza, w dniu jego 103. urodzin, Stowarzyszenie Biskupia Górka zaprasza na wykład dr. Jana Daniluka poświęcony kawiarni Café Bischofshöhe i jej właścicielom - rodzinie Olińskich. To w tym lokalu, w czasie narastającego faszyzmu, spotykali się działacze polskich organizacji oraz opozycyjnych partii niemieckich. W Cafe, o czym wspomina w swoich książkach, bywał też Brunon Zwarra. Dziś o historii tego szczególnego miejsca i związanych z nim ludziach, wiemy niewiele. Do tej pory dzieje kawiarni i jej właścicieli nie doczekały się żadnego opracowania. Stowarzyszenie Biskupia Górka postanowiło, że - w ramach urodzinowego prezentu dla gdańskiego pisarza podejmie działania, by zebrać jak najwięcej informacji o Café Bischofshöhe oraz rodzinie Olińskich. Na naszą prośbę zadania tego podjął się Jan Daniluk. Efekt jego badań poznamy 18 października, kiedy to historyk wygłosi wykład pt. "Café Bischofshöhe - historia niedokończona". Uczestnicy spotkania otrzymają też w podarunku wyjatkową broszurę spisane przez Jana Daniluka pierwsze pisemne opracowanie poświęcone temu wyjątkowemu lokalowi.

Wykładowi i premierze publikacji towarzyszyć będzie wystawa wybranych przedmiotów znalezionych w 2019 r. na terenie, gdzie niegdyś stała Café Bischofshöhe. Przedmioty te zostały znalezione w czasie poszukiwań prowadzonych w 2019 r przez Fundację Latebra i Stowarzyszenie Biskupia Górka. Są wśród nich m.in. fragmenty bądź zachowane w całości elementy zastawy stołowej i innego wyposażenia, dziecięce zabawki i przedmioty osobiste. Wiele z nich, zwłaszcza tych wykonanych ze szkła, uległo stopieniu przypominając o pożarze, który bezpowrotnie zniszczył drewniany budynek wyjątkowej kawiarni.

Przygotowanie wykładu, wystawy i publikacji zostało dofinansowane ze środków Miasta Gdańska w ramach projektu "Kawiarnia Olińskich - odkrywanie historii". Wykład zostanie zarejestrowany kamerą, a nagranie będzie umieszczone na kanale youtube Stowarzyszenia Biskupia Górka.

Po zakończeniu uroczystości gabloty z pamiątkami po kawiarni trafią do siedziby Stowarzyszenia Biskupia Górka (Biskupia 4), gdzie będą dostępne do końca października br. w godzi. 13-17, później w godzinach otwarcia siedziby organizacji.

Opinie

Sprawdź się

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta, odbywający się w różnych przestrzeniach Gdańska, przez 20 lat nie zawędrował nigdy na: