• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Broniewski (123 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-13-28
wystawia:
Teatr Wybrzeże
czas trwania:
3 godz.15 min. (1 przerwa
data premiery:
27 czerwca 2014
8.1
89 ocen

Uwaga! spektakl zawiera kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne

Broniewski
Radosław Paczocha

Najnowsza sztuka młodego polskiego autora, uznanego i nagradzanego, nieźle już na Wybrzeżu zadomowionego. Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane ze sporym fragmentem dwudziestowiecznej historii Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań tego, jak sam o sobie mówił "Polaka, katolika, alkoholika" pozwala autorowi raz jeszcze przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość.

Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po drugiej wojnie światowej, jego konszachty w władcami PRL oraz sławienie Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, żołnierskiej odwagi, jaką wtedy okazał staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.

Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska

W spektaklu występują:
Michał Jaros - Broniewski (młodszy), Sledowatiel
Robert Ninkiewicz - Broniewski (starszy), Sledowatiel
Agata Bykowska - Janina Broniewska
Katarzyna Dałek - Maria
Sylwia Góra-Weber - Matka, Wanda
Dorota Androsz - Anka Broniewska
Anna Kaszuba - Pipcia, Katia, Działaczka radziecka, Aktorka, Ola Wat, Dziewczyna z tłumu, Działaczka (komunistyczna)
Piotr Witkowski - Aleksander Wat
Piotr Chys - Kicinski, Działacz, Więzień, Kister, Artur, Historyk sztuki z Leningradu, Anders, Hłasko
Piotr Biedroń - Marciniak, Stande, Dzialacz, Więzień, Grydzewski, Pasternak, Lazer, Głos zza ściany, Woroszylski
Marek Tynda - Nowicki, Stern, Działacz, Stawar, Borwicz, Słonimski, Bierut
Cezary Rybiński - Julian Tuwim
Piotr Łukawski - Szarski, Dzaszewski, Hempel
Jakub Mróz - Kencbok, Warndurski, Działacz, Kelner, Balicki, Powstaniec z roku 2000, Mandalian.

Opinie (123) 3 zablokowane

  • Rewelacja! Byliśmy zachwyceni! (opinia sprzed 4 lat)

    Wspaniała gra aktorska. Jeden z lepszych spektakli jakie ostatnio oglądaliśmy. Ciekawe przedstawienie postaci poety. Śmieszne i tragiczne momenty z życia. Wzruszająca scena związana z tragedią rodzinną wycisnęła łzy z moich oczu. Zdecydowanie polecam.

    • 1 0

  • Bardzo dobry!! 5/5 (opinia sprzed 4 lat)

    Faktycznie spektakl wymaga nieco przygotowania (przed pokazem warto zapoznać się z biografią Broniewskiego to zdecydowanie ułatwi odbiór sztuki ) Poza tym przedstawienie może zdać się niektórym dość nużące ponieważ czas trwania występu to aż 3 godziny...

    • 2 0

  • Genialna (1) (opinia sprzed 5 lat)

    • 1 1

    • Tak, to prawda! (opinia sprzed 4 lat)

      Byłam wczoraj. Swietnie zrobiony spektakl, masa danych z biografii Broniewskiego. Doskonale uchwycone rozterki wewnętrzne i niestabilność charakteru, jakże częste u alkoholikow i poetów. Swietna scenografia utrzymana w kontrastowych, zredukowanych kolorach czerni i bieli, czerwieni i błękitu, która swą zdecydowaną kolorystyką i grą kontrastów barwnych i światło-cienia jakby "naigrawa się" z niejednoznaczności postaw i trudności samookreslenia się głównego bohatera. Świat wydaje się jasno okreslony, tylko bohater nie wie, po której stronie stanąć. Pan Ninkowski znakomity! Ngość, jak rzadko, uzasadniona (symboliczna kompletna degradacja i bezbronność bohatera) Dwie sceny , które mnie najbardziej urzekły to syntetyczna scena pisania wierszy "ku pokrzepieniu" i lament ojca nad śmiercią córki (mialam łzy w oczach). Nie rozumiem obrazy w komentarzach o szarganie "spiżowego" Broniewskiego, czy symboli narodowych. Te działania są jak najbardziej uzasadnione psychologicznie (u alkoholika i poety wszystko jest możliwe) i dramaturgicznie. Jedyny mius: nagłośnienie i dykcja niektórych aktorów. Nie wszystkie kwestie słyszałam, mimo, iż siedziałam w III rzędzie. Generalnie: dziękuję Twórcom i polecam.

      • 2 0

  • Broniewski (opinia sprzed 7 lat)

    Jestem rozczarowana spektaklem pomimo że przeczytałam biografię Broniewskiego .Uważam że ze sceny wieje nuda a także są dłużyzny.A komu są potrzebne te golizny ? Z zażenowania zamykałam oczy .Za dużo było wywodów pijanego poety .Mam zastrzeżenia do nagłośnienia które było słabe i momentami nie rozumiałam

    • 4 7

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Polak, katolik, alkoholik - o spektaklu "Broniewski" Teatru Wybrzeże

    Ogromne rozczarowanie (opinia sprzed 7 lat)

    Właśnie oburzony wyszedłem ze spektaklu o Broniewskim. Pomimo genialnej gry aktorskiej, zwykłe chamstwo i brak poszanowania dla symboli narodowych. Mazurek Dąbrowskiego śpiewany przez aktora stojącego na krześle z gołym penisem, tarzanie się mające nawiązywać do stosunku na orderze virtuti militari.
    Z wyrazami ubolewania

    • 5 8

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Polak, katolik, alkoholik - o spektaklu "Broniewski" Teatru Wybrzeże

    Broniewski (opinia sprzed 7 lat)

    Kunszt aktorski Ninkiewicza na najwyższym poziomie -polecam do obowiązkowego obejrzenia.

    • 8 0

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Polak, katolik, alkoholik - o spektaklu "Broniewski" Teatru Wybrzeże

    Nuda. (opinia sprzed 8 lat)

    Nuda. Nuda.

    • 1 15

  • pięknie spędzony czas (opinia sprzed 8 lat)

    Miałam tą niewątpliwą przyjemność oglądać spektakl już jakiś czas temu,natomiast do dnia dzisiejszego pozostaję pod jego urokiem. Nie obawiam się użyć słowa,że był fenomenalny- pod każdym względem. Taką grę aktorską można oglądać wiele razy - z całą pewnością nie traci na swej wartości.

    • 10 0

  • Nie widziałem, wiec się wypowiem (opinia sprzed 8 lat)

    Beznadziejny opis. Twórczość Broniewskiego to przede wszystkim dzieła o wymowie robotniczej, rewolucyjnej. Był szczerym komunistą w czasach, gdy oznaczało to być buntownikiem przeciw władzy, po stronie uciśnionych, i ryzykować czymś więcej niż osobistą wolnością. Opis wydarzenia sprawia wrażenie, jakby pisał go ktoś, kto zna Broniewskiego z tylko jednego wierszyka uczonego w szkole.

    • 4 0

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Polak, katolik, alkoholik - o spektaklu "Broniewski" Teatru Wybrzeże

    WSTYD I HAŃBA (opinia sprzed 8 lat)

    Po tym spektaklu już więcej do tego teatru nie pójdę, szkoda czasu i pieniędzy. Znajomym też odradzę. Współczuję aktorom, że muszą grać w takich spektaklach żeby nie stracić pracy. Aktorzy, którzy godzą się na bieganie z gołym tyłkiem po scenie albo nie mają z czego żyć albo mają zrypaną psyche (albo jedno i drugie). Współczuję za brak godności i szacunku dla samych siebie, dla widzów i dla całego systemu w którym tkwicie.

    • 7 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery