• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Borys Godunow - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
3 godz. 30 min.
w ramach wydarzenia:
Tydzień Litewski w Teatrze Szekspirowskim
Litewski Państwowy Teatr Dramatyczny w Wilnie
Borys Godunow
wg Aleksandra Puszkina

Aktualizacja:

UWAGA: spektakl został odwołany!Z przykrością informuję, że z przyczyn niezależnych od organizatorów jesteśmy zmuszeni ODWOŁAĆ DZISIEJSZY SPEKTAKL "BORYS GODUNOW" w reż. Eimuntasa Nekrošiusa, z Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie. Aktor, grający jedną z głównych ról w tym spektaklu, trafił do szpitala.

Spektakl miał odbyć się 6 października 2017 o godz. 18.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Informacje na temat zwrotu biletów:


Osoby, które zakupiły bilety za pośrednictwem strony BILETY.TeatrSzekspirowski.pl, otrzymają zwrot środków na konto, z którego dokonano zakupu.

Widzowie, którzy zakupili bilety w kasie biletowej, proszeni są o zwrot biletów do dnia 20.10.2017r.

Kasa Teatru, przy ul. W. Bogusławskiego 1, jest czynna codziennie, w g. 14:00-19:00 (lub do rozpoczęcia wydarzenia).

tel. +48 58 351 01 01, bow@teatrszekspirowski.pl


-----------------

Tłumaczenie z j. rosyjskiego: Antanas Venclova i Jonas Graičiūnas

Borys Godunow, bojar tatarskiego pochodzenia, zostaje carem. Zabija prawowitego następcę rosyjskiego tronu, syna cara Iwana Groźnego, Dymitra. Stosując się do żądania narodu rosyjskiego, Borys wstępuje na tron. Kilka lat później pojawia się pretendent do tronu, który oświadcza, że jest Dymitrem. Rości sobie prawo do tronu i maszeruje do Moskwy wraz z tłumem zwolenników. Godunow traci zaufanie swoich ludzi i wkrótce potem niespodziewanie umiera. Wcześniej wyznacza swojego syna Fiodora na następcę tronu. Podczas gdy samozwańczy Dymitr wkracza do Moskwy, jego konfidenci zabijają carewicza Fiodora i jego matkę. Rosjanie przeżywają prawdziwy wstrząs, gdy prawda wychodzi na jaw...

"Borys Godunow" to spektakl na podstawie dramatu historycznego pod tym samym tytułem autorstwa rosyjskiego pisarza Aleksandra Puszkina. Opierając się na faktach historycznych, sztuka opowiada o okresie w historii Rosji, który wyróżniał się zaciekłą i bezwzględną walką o władzę pomiędzy wpływowymi władcami. Puszkin napisał "Borysa Godunowa" w 1825 roku, bazując na dwóch źródłach historycznych: "Historii państwa rosyjskiego" Nikołaja Karamzina i starych kronikach. Przeanalizował też dogłębnie tragedie Szekspira. Car Mikołaj I, który rządził wówczas krajem, zabronił mu wydania "Borysa Godunowa" proponując jednocześnie Puszkinowi by napisał sztukę od nowa. Ponieważ Puszkin na to nie przystał, "Borys Godunow" został wydany dopiero w 1830 roku na "własną odpowiedzialność" autora.

Autor "Borysa Godunowa", Aleksander Puszkin (1799-1837), zasłynął dzięki swojej poezji, poematowi dygresyjnemu "Eugeniusz Oniegin" i wielu innym dziełom. Litwa ma związki z wybitnym pisarzem: pod koniec XIX wieku jego syn Grigorij Puszkin osiadł na Litwie i zamieszkał w Markuciach, gdzie zmarł w 1905 roku. Litwa jest kilkakrotnie wspominana w sztuce "Borys Godunow" i niektóre sceny rozgrywają się niedaleko litewskiej granicy.

Reżyseria: Eimuntas Nekrošius
Scenografia: Marius Nekrošius
Kostiumy: Nadežda Gultiajeva
Muzyka: Faustas Latėnas

Obsada:
Salvijus Trepulis, Marius Repšys, Arūnas Sakalauskas, Vytautas Anužis, Remigijus Vilkaitis, Monika Vaičiulytė, Elžbieta Latėnaitė, Algirdas Gradauskas, Algirdas Dainavičius, Džiugas Siaurusaitis, Povilas Budrys, Dainius Gavenonis, Ieva Triškauskaitė, Vitalija Mockevičiūtė, Monika Bičiūnaitė, Remigijus Bučius, Vaidas Vilius, Vygandas Vadeiša, Neringa Bulotaitė, Jurga Kalvaitytė

Fragment recenzji:
"Temat walki o władzę w Rosji, wojny, która rozlewa się na sąsiednie kraje (Litwę, Polskę, Ukrainę), to temat Puszkina. Nekrošius, podążając za porządkiem tekstu, wyraża w swoim "Borysie Godunowie" trwogę przed apetytem uzurpatorów na władzę.", Maryla Zielińska, fragment recenzji w miesięczniku "Teatr".

Przeczytaj także

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery