stat
Impreza już się odbyła

Bohaterki opozycji - spacer kuratorski

"Kobiety nie przeszkadzajcie nam my walczymy o Polskę" - taki transparent zawisł na bramie stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Czy faktycznie pokojowa rewolucja udałaby się gdyby nie kobiety?

Kobiety angażowały się w inny sposób niż mężczyźni. Większość nie działała na pierwszej linii frontu. Odbierały telefony, przepisywały dokumenty, troszczyły się o rodziny internowanych, utrzymywały i kultywowały pamięć bliskich skrzywdzonych przez system. Były też jednak takie kobiety, które wykazywały się większym zaangażowaniem niż mężczyźni. Dzięki włókniarkom strajkującym w 1971 roku pewnie rząd nie zdecydowałaby się na cofnięcie podwyżek ogłoszonych w grudniu 1970 roku. W czasie spaceru po wystawie stałej opowiem o kobietach, których upór i stanowczość w walce, w stawianiu postulatów i w obronie wartości, był nie bez znaczenia w dążeniu do wolności. Kobiety, matki, żony opozycjonistów, liderki, działaczki, silne kobiety, to one często pozostające w cieniu mężczyzn. Pojawią się: Gaja Kuroń, Anna Walentynowicz, Joanna Gwiazda, Barbara Labuda, Alina Pienkowska, Danuta Wałęsa, Helena Łuczywo, Małgorzata Niezabitowska, Grażyna Staniszewska i Margaret Thatcher.

oprowadza | Agnieszka Piórkowska
Muzealnik, kustosz i edukatorka. Kierownik Działu Projektów Edukacyjnych ECS. Autorka wielu projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Absolwentka Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego i Podyplomowych Studiów Muzealniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Niegdyś związana zawodowo z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku (1997-2013). 

termin | każda pierwsza niedziela miesiąca, godz. 12.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp | rezerwacja + bilet: 25 zł/os. (bilet normalny) lub 20 zł/os. (bilet ulgowy) 

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Najstarszy teatr w Trójmieście to...?