• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bogaty konkurs o "Złotego Yoricka" na Festiwalu Szekspirowskim

Łukasz Rudziński
15 maja 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Tegoroczny Festiwal Szekspirowski zapowiada się bardzo atrakcyjnie z kilku powodów. Jednym z nich będzie finał konkursu o najlepszą inscenizację szekspirowską ubiegłego roku. Na przełomie lipca i sierpnia zobaczymy w Gdańsku trzy polskie produkcje oparte na tekstach Williama Szekspira.



W wąskim finale konkursu o "Złotego Yoricka" na najlepszą polską inscenizację dzieł Szekspira, faworytem będzie "Burza" Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W wąskim finale konkursu o "Złotego Yoricka" na najlepszą polską inscenizację dzieł Szekspira, faworytem będzie "Burza" Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Jednym z głównych wydarzeń Festiwalu Szekspirowskiego będzie "Burza" Silviu Purcarete z Teatru Narodowego w Craiovej (Rumunia). Jednym z głównych wydarzeń Festiwalu Szekspirowskiego będzie "Burza" Silviu Purcarete z Teatru Narodowego w Craiovej (Rumunia).
Luc Perceval ponownie na Festiwalu Szekspirowskim. Do Trójmiasta przywiezie "Hamleta" z Teatru Thalia w Hamburgu. Luc Perceval ponownie na Festiwalu Szekspirowskim. Do Trójmiasta przywiezie "Hamleta" z Teatru Thalia w Hamburgu.
W Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2011/2012 zostały wyłonione trzy polskie spektakle. Wszystkie ujrzymy na tegorocznym Festiwalu Szekspirowskim.

O "Złotego Yoricka" powalczą "Burza" w reżyserii Mai Kleczewskiej przygotowana przez zespół Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy, "Makbet" w reżyserii Marcina Libera z Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz "Ryszard III" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego przygotowany przez zespół Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi. Po obejrzeniu tych spektakli specjalnie powołane jury podejmie decyzję, które z przedstawień otrzyma nagrodę "Złotego Yoricka" przyznawaną przez Zarząd Fundacji Theatrum Gedanense od 1994 roku.

- "Makbeta" Teatru Współczesnego w Szczecinie trzeba docenić za rozmach inscenizacyjny i drapieżną wykładnię Szekspirowskiego dramatu. Jego mocną stroną jest zarówno błyskotliwa gra obrazami kultury masowej, jak i nowatorska koncepcja postaci: rozpisanego na dwie osoby Makbeta oraz trzech wiedźm, nieludzkich istot, które obdarzone zostały zwierzęcą ekspresją - wyjaśnia Monika Żółkoś, teatrolog i selekcjonerka Konkursu o "Złotego Yoricka". - W "Burzy" Teatru Polskiego w Bydgoszczy należy podkreślić odwagę inscenizacyjną. Twórcy proponują widzowi radykalny eksperyment artystyczny, w centrum którego znajduje się rodzinna trauma. Nie jest to inscenizacja dramatu, lecz próba takiego użycia tekstu Szekspira, aby - wychodząc od niego - uobecnić na scenie wyparte, obecne w nieświadomości treści. Z kolei "Ryszard III" z Teatru im. Jaracza w Łodzi jest przedstawieniem niezwykle czystym, oszczędnym inscenizacyjnie, a jednocześnie gęstym od znaczeń. Jego niekwestionowanym walorem jest psychologiczna głębia i wiarygodność postaci, w które widz wierzy od pierwszej kwestii.

Organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego od lat starają się przedstawić możliwie szeroką propozycję inscenizacji szekspirowskich, która trafi zarówno do wyrobionego, poszukującego widza, jak i zwolennika mniej wymagającego repertuaru.

W tym roku głównym wydarzeniem festiwalu będzie spektakl "Hamlet" w reżyserii Luca Percevala z Teatru Thalia w Hamburgu, z którym Perceval realizuje ostatnie swoje produkcje. Luc Perceval to świetny flamandzki reżyser, który w ostatnich latach prezentował w Polsce swoje "The Truth About The Kennedys" na Malta Festival w Poznaniu (2010) i wspaniałą "Penthesileę" na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Warszawa Centralna (2008). W 2007 roku Perceval był już na Festiwalu Szekspirowskim i pokazał w Gdańsku "Otella" z Münchner Kammerspiele. W spektaklu, który zobaczymy na tegorocznym Festiwalu Szekspirowskim, tytułową postać Księcia Danii zagra dwóch aktorów.

Szekspir to:

Drugą reżyserską gwiazdą festiwalu będzie Silviu Purcarete, wybitny twórca rumuński na stałe mieszkający we Francji. Trzy szekspirowskie inscenizacje Purcarete znalazły się w programie Festiwalu w poprzednich latach: głośny "Tytus Andronikus" (1998), "Wieczór Trzech Króli" (2006) oraz "Miarka za miarkę" (2008). Wszystkie spotkały się z dobrym przyjęciem. Tym razem Purcarete wraz z zespołem Teatru Narodowego w Craiovej przygotował "Burzę".

Na festiwalu będzie miejsce także dla rosyjskiej awangardy. Konstantin Bogomołow przywiezie spektakl pod przewrotnym tytułem "Lir. Komedia" z Teatru Prijut Komedianta w Petersburgu. Bogomołow to jeden z najciekawszych współczesnych twórców filmowych i teatralnych w Rosji. Jego spektakle, często prowokacyjne, łamią konwencje teatralne. "Lir. Komedia" nie stanowi wyjątku. Słynna tragedia Szekspira wystawiona zostanie jako komedia. W roli tytułowej wystąpi tragikomiczna aktorka Rosa Khairulin, związana z moskiewskim Teatrem Studio Tabakowa.

Po raz pierwszy na festiwalu zobaczymy spektakl z Macedonii - będzie to "Hamlet" przygotowany przez Dejana Projkowskiego - reżysera teatralnego, dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Skopje. Jego inscenizacja zapowiadana jest jako świeża i współczesna próba odczytania szekspirowskiego tekstu przez pryzmat najnowszej bałkańskiej historii. Na festiwalu będzie można zobaczyć także "Hamleta" włoskiego Teatro del Lemming, kolejny spektakl w stylu community play angielskiej grupy Parrabolla - "Opowieść zimową" oraz lalkowy spektakl Adama Walnego.

Dodatkowo podczas Festiwalu Szekspirowskiego prezentowane są również dzieła trójmiejskich twórców grane na najmniejszej gdańskiej scenie: w Teatrze w Oknie, przy ulicy Długiej w ramach nurtu SzekspirOFF. Festiwalowi towarzyszyć będą także różnorodne działania edukacyjne Letniej Akademii Szekspirowskiej, skierowane głównie do młodych ludzi.

XVI Festiwal Szekspirowski odbywać się będzie w dniach 27 lipca - 5 sierpnia 2012 w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Budżet festiwalu nie jest jeszcze zamknięty, obecnie wynosi około 1 mln zł.

Wydarzenia

XVI Gdański Festiwal Szekspirowski (7 opinii)

(7 opinii)
5-100  zł
spektakl dramatyczny, festiwal teatralny

Miejsca

Zobacz także

Opinie (6) 1 zablokowana

  • Perceval - wreszcie, Purcarete - może być ("Miarka za miarkę" była ok, ale nic ponadto), a Kleczewska - super!

    • 0 2

  • (1)

    Festiwal Szekspirowski -super sprawa

    Ale Teatr Szekspirowski to taki mis , szkoda, że to betonowe szkaradztwo powstaje na obrzeżach Głównego Miasta

    • 3 4

    • teatr

      jak krematorium może być teatrem zobaczymy nie wróżę nic dobrego z tego nie powstanie a jak z akustyką oj nie dobrze kto zatwierdził ten projekt bo pasuje jak kwiat do kożucha albo jak świni siodło i to ma funkcjonować tysiąc lat oj polecą główki makówki

      • 0 0

  • a Florczaka nie bedzie??

    w kolejnej "multimedialnej superprodukcji"? ;)

    • 6 0

  • kleczewska, hurra (1)

    to niezwykle przedstawienie, ustawienia hellingerowskie i grzebanie w sobie, dużo wody no i ta scena z psem- mocne ale naprawdę niezłe, chętnie poje jeszcze raz

    • 1 0

    • hura ostrożnie

      dużo ciekawsze ustawia w Sopocie robi Wilkirski. Dla potrzebujących ekscytacji polecam jego stronę albo wizytę u wykwalifikowanego terapeuty

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?

 

Najczęściej czytane